Marzysz o mieszkaniu w kamienicy? Zastanawiasz się, z jakimi problemami możesz się spotkać i na co trzeba zwrócić uwagę przed najmem lub zakupem takiego lokalu? W tym artykule przedstawiamy wady i zalety mieszkania w kamienicy.
Mieszkanie w kamienicy - tylko dla wyższej klasy społecznej
Jeszcze przed wojną, mieszkanie w kamienicy było oznaką „życia na wyższym poziomie”. Duże okna, wysokie pomieszczenia, a elewacje budynków w pięknym stylu odzwierciedlały ducha tamtych czasów. Kilkadziesiąt lat później wszystko uległo zmianie. Większość kamienic stała się mieszkaniami komunalnymi, przez co zaczęła je zamieszkiwać biedniejsza część społeczeństwa. Taki status prawny ograniczył również przeznaczanie nakładów finansowych na odrestaurowanie tych kamienic, przez co ich stan techniczny uległ znacznemu pogorszeniu.
Dziś, mieszkanie w starej kamienicy w większych miastach przy starówce stanowi swego rodzaju prestiż. Dobrze odremontowane mieszkanie może być bardzo atrakcyjne do zamieszkania, ale i można czerpać korzyści z najmu krótkoterminowego lub długoterminowego. Za zaletami najmu takiego lokalu przemawia lokalizacja w centrum miasta i dostęp do wszelkiego rodzaju barów, czy sklepików.
Kamienica - mieszkanie, które wymaga większej uwagi
Dlaczego? Na początku musimy zorientować się w kilku kwestiach. Pierwszym krokiem będzie remont mieszkania w kamienicy. W zależności od stanu technicznego lokalu, wymiany mogą wymagać różnego rodzaju instalacje. To wiąże się z kuciem ścian i np. położeniem nowych kabli instalacji elektrycznej. W przeszłość, mieszkania te w głównej mierze ogrzewane były piecami kaflowymi – dlatego problemem może być dostęp do miejskich źródeł ogrzewania. Poszukiwanie alternatyw źródeł ogrzewania może być nieco kosztowne, a sytuację utrudnia też niekiedy konieczność otrzymania zgody od konserwatora budynków na wykonacie takich prac.
Stare mieszkanie w kamienicy wymagać będzie od nas współpracy z nim, jak i zarówno z projektantem, który zwróci nam uwagę na to, co powinniśmy zostawić w naszym mieszkaniu i odrestaurować, aby nadać mu unikalny charakter. Naszą uwagę musimy zwrócić koniecznie na okna skrzynkowe lub półskrzynkowe, które były wykorzystywane w tamtym czasie. Nie podlegają one normom dotyczących współczesnych współczynników przenikalności ciepła, dlatego ich wymiana może być kosztowna nie tylko ze względu na rozmiar okna, ale także przez konsultację z konserwatorem zabytków tak, aby zachować spójność wyglądu estetycznego na zewnątrz budynku.
Ważne jest też zorientowanie się, kto posiada prawa własnościowe do lokalu. Czy jest to mieszkanie komunalne, a może ma kilku właścicieli. Dobrze sprawdzić Księgi Wieczyste takiego lokalu, a także rodzaj własności (to może wymagać od nas długiego procesu legislacyjnego – zarówno przy zmianie metody ogrzewania budynku, jak i uzyskania pełni praw własności). Mieszkanie w kamienicy może być bezczynszowe – co oznacza, że nie będzie funkcjonował fundusz remontowy. Wtedy możliwości związane z odświeżeniem klatki schodowej, czy zewnętrznej elewacji budynku mogą być ograniczone.
Mieszkanie w starej kamienicy - zalety
Na korzyść takich mieszkań wiemy już, że przemawia lokalizacja. Kolejnym atutem są grube ściany pomiędzy lokalami. W tamtych czasach nie stosowano gazobetonowych bloczków, lecz solidną cegłę, która zapewni nam większy komfort i nie będziemy słyszeli, co robią sąsiedzi. Remont mieszkania w kamienicy może być dla nas ciekawym wyzwaniem projektowym – wysokie sufity, czy duże otwory drzwiowe, wielkie okna nadają takim lokalom niezapomniany klimat, gdy dobrze zaplanujemy ich urządzenie.
Poza tym, jeżeli nie chcemy tam zamieszkać, inne pozytywy przynosi sama kamienica. Mieszkanie zlokalizowane w centrum potrafi kosztować kilkukrotnie więcej, a tym samym jego najem może być kilkukrotnie droższy.
Stare mieszkanie w kamienicy - wady
Jest też kilka wad związanych z tego typu lokalami. Takie budynki są zazwyczaj nie przystosowane dla osób starszych, czy niepełnosprawnych (mogą nie mieć np. windy). Jeżeli mieszkanie w kamienicy posiada fundusz remontowy, składki przeznaczane na niego mogą być znacznie wyższe niż zazwyczaj (ze względu na specyficzną architekturę).
Ścisłe centrum miasta, w których główną część stanowią kamienice może być również niebezpieczne wieczorami – tutaj powinniśmy zachować większą ostrożność. Trudności związane z mieszkaniem w starej kamienicy mogą dotyczyć również miejsc parkingowych. O ile w podwórku nie posiadamy swoich miejsc parkingowych, o tyle lokalizacja w ścisłym centrum może utrudnić nam zaparkowanie w pobliżu. Wieczorami na ulicach jest również hucznie. Cegła charakteryzuje się dłuższym okresem nagrzewania oraz oziębiania. O ile latem może w mieszkaniu być chłodniej, o tyle trudniej dogrzać je zimą (tutaj kluczową rolę może odgrywać sposób ogrzewania).
Ubezpieczenie mieszkania w kamienicy
Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania w kamienicy, to warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Potrzebne może okazać się ubezpieczenie od zalania przez sąsiada. Ryzyko takich wypadków zwiększa sam stan techniczny takich budynków. Jeżeli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia online, z pomocą przychodzi kalkulator ubezpieczenia mieszkania. W kilka minut możesz dobrać odpowiednie rozszerzenia zakresu ochrony i sprawdzić cenę ubezpieczenia od kilku towarzystw. W razie trudności pomocą służy nasza infolinia.