Coraz popularniejszy w Polsce staje się wynajem mieszkania na doby. Dlaczego ludzie decydują się na prywatny apartament zamiast hotelu, ile można na tym zarobić? Omawiamy wady i zalety takiego rozwiązania.
Mieszkana na doby a pokoje hotelowe
Do polski przyjeżdża coraz więcej turystów z zagranicy, ale i epidemia spowodowała, że Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wakacje w rodzime tereny. Gdy jedziemy z rodziną np. do Giżycka, stajemy przed wyborem noclegu. Możemy skorzystać z pokoju hotelowego, ale i mieszkania na doby. Jaka jest zasadnicza różnica?
Po pierwsze, skorzystanie z najmu dobowego prywatnego mieszkania może być dużo tańsze. Apartamenty na doby mają często na wyposażeniu pralkę, lodówkę, piekarnik, zmywarkę, mikrofalę, ekspres do kawy, czy przybory kuchenne. W tej sytuacji nie musimy korzystać z baru hotelowego, a sami możemy przyrządzić sobie śniadanie, obiad lub kolacje. Standardem jest również wyposażenie mieszkania w świeże ręczniki, zestawy podstawowych kosmetyków do higieny osobistej.
Takie lokale mają niekiedy dostęp do ogródka lub tarasu, w których wieczorem możemy się zrelaksować po całym dniu zwiedzania. Za granicą właściciele mocniej konkurują ze sobą, dlatego w takich mieszkaniach na doby możemy znaleźć np. gry planszowe, czy konsole do gier. Przygotowują oni dla swoich gości nawet prezenty powitalne, które zawierają lokalne przysmaki z informacjami, gdzie turyści mogą się udać, aby zjeść coś dobrego lub zobaczyć tamtejsze zabytki.
Wynajem mieszkania na doby - jak to się kalkuluje?
Załóżmy, że w przypadku najmu długoterminowego mieszkania w średniej wielkości mieście kosztuje on około 1 500 PLN za miesiąc. Nie ponosimy kosztów rachunków, czy czynszu – te opłacają najemcy. Gdy wynajmujemy mieszkania na doby, wtedy koszt za dzień najmu może wynosić około 200 PLN. Pomnóżmy to przez 25 dni (obłożenie mieszkania latem), to daje nam 5 000 PLN miesięcznie.
Czasami ceny najmu dobowego znacząco rosną do góry, kiedy w mieście odbywa się jakiś wielki event – wtedy mogą wzrosnąć nawet o 200%. Od 5 000 PLN zarobku musimy odjąć koszt prądu, wody (w tej sytuacji my je opłacamy), czynszu. Wynajem mieszkania na doby może trwać nawet kilka dni (np. tydzień). Nie mniej, do kosztów dojdzie stała opieka nad mieszkaniem, jego sprzątanie, dostarczanie świeżych ręczników i pościeli, a także podatek od najmu. Takie apartamenty szybciej się zużywają, dlatego częściej będziemy je remontować. Koszty miesięczne mogą sięgać nawet 2 000 – 2 500 PLN – ale wtedy i tak wychodzi nam więcej na czysto.
Apartamenty na dobry - co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem?
Promocję takiego lokalu możemy zacząć wśród znajomych lub skorzystać z popularnych portali, takich jak Booking, Airbnb, czy OLX. Jeżeli wynajem mieszkania na doby odbywa się za pośrednictwem jednego z wyżej wymieniony portali, formalności dotyczące najmu załatwiamy za pośrednictwem aplikacji. Jeżeli ktoś chciałby zarezerwować apartament na dobę bez udziału portalu, wtedy powinniśmy mieć przygotowaną umowę najmu dobowego, która nie różni się niczym od umowy najmu (zmianie podlegają kwestie kaucji i płatności za media – odpowiedzialność zostaje ta sama).
Zajmowanie się wynajmem mieszkania na doby nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej, odprowadza się tylko ryczałt w wysokości 8,5%. Do naszego apartamentu powinniśmy przygotować również specjalny regulamin pobytu, w który określimy jakie panują zasady w mieszkaniu (np. cisza nocna od tej i do tej, nie wolno robić tego i tamtego, a jak się coś stanie, to z kim i jak się kontaktować – w skrócie).
Wady oferowania mieszkania na doby
Mieszkanie może odwiedzać wiele osób, a niekiedy nasz lokal może być obiektem np. wieczoru kawalerskiego, czy innego wydarzenia, przez które będzie głośno i skarżyć się będą do nas sąsiedzi, a w najgorszych sytuacjach mieszkanie na doby odwiedzi Policja. Taki lokal może być również wykorzystywany jako miejsce korzystania z usług matrymonialnych – dlatego dokładnie powinniśmy weryfikować, komu najmujemy lokal.
Kolejnym minusem jest sezon zimowy – w sytuacji, gdy w naszej miejscowości nie ma żadnych atrakcji turystycznych działających zimą. Wtedy możemy mieć problem z wynajęciem mieszkania na dobę i znalezieniem Klientów.
OC Wynajmującego jako podstawowe ubezpieczenie mieszkania
Gdy będziemy chcieli dobrze zabezpieczyć swoją nieruchomość, warto wybrać ubezpieczenie mieszkania z rozszerzeniem OC Wynajmującego. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia mieszkania, w którym wystarczy, że w formularzy zaznaczą Państwo opcję „Lokal przeznaczony na wynajem”. Wtedy wszystkie oferty, które pojawią się w zestawieniu będą uwzględniały, że nasz lokal jest najmowany.