Zastanawiasz się, jakie koszty się ponosi w mieszkaniu bezczynszowym? Czy warto je kupić i co powinniśmy wiedzieć, decydując się na nie?
Mieszkanie bezczynszowe - co to znaczy?
Zdarza się, że w ofercie sprzedaży mieszkania właściciel informuje, że dany lokal nie posiada czynszu. Co to właściwie oznacza? Mieszkanie bezczynszowe to taki rodzaj nieruchomości, który nie jest obciążony co miesiąc opłatami administracyjnymi na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, czy wspólnoty zarządzającej budynkiem. A co się z tym wiąże, nieruchomości nie mają utworzonego funduszu remontowego.
Do opłacenia mamy tylko bieżące media, takie jak rachunki za prąd, wodę, gaz, ogrzewanie, wywóz śmieci, czy inne podatki. Takie formy lokali bezczynszowych sprawdzają się najczęściej w budynkach, które zamieszkuje niewielka grupa sąsiadów (np. 4 rodziny).
Bezczynszowe mieszkanie - w czym tkwi haczyk?
Czynsz administracyjny to swego rodzaju lokata, z której środki przeznaczane są na bieżące wydatki, a części z nich zostaje odłożona na później (np. w funduszu remontowym). Będąc właścicielami mieszkania bezczynszowego, to na nas spoczywa obowiązek przeprowadzenia remontu części wspólnych nieruchomości. Bardzo ważne są w tym przypadku kontakty z naszymi sąsiadami, z którymi musimy dojść do porozumienia, aby przeprowadzić renowacje.
Jednorazowy koszt remontu może być bardzo wysoki, dlatego gdy do niego będzie musiało dojść, musimy się liczyć z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Poza tym, to my odpowiadamy za pielęgnację klatki schodowej, dbanie o okoliczną zieleń, czy odśnieżanie terenu wokół posesji. Możemy wynająć do tego firmę, ale tutaj pojawia się problem. Jeżeli prawnie nie jest zawiązana wspólnota, to umowa będzie musiała zostać podpisana na jednego z lokatorów budynku, który będzie musiał od sąsiadów pozyskiwać środki na opłacenie tego typu prac. Poza tym, w bezczynszowych mieszkaniach po naszej stronie jest porozumienie się z sąsiadami w kwestii opłaty rachunków za prąd i wodę części wspólnych budynku (np. na klatce schodowej, czy w pralni).
Zakup lokalu bezczynszowego - na co zwrócić uwagę?
Podejmując decyzję o zakupie takiego lokalu, najważniejsze będzie dokładne sprawdzenie jego stanu. O tym może świadczyć np. czystość dookoła budynku. Wtedy możemy mieć pewność, że właściciele dbają o nieruchomość, a nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować się spotkać z nimi i porozmawiać przed podjęciem decyzji. W mieszkaniu bezczynszowym bardzo ważne jest sprawdzenie stanu instalacji w budynku (gdy szukamy lokalu na rynku wtórnym).
Rozsądniejsze wydaje się poszukiwanie bezczynszowych nieruchomości na rynku pierwotnym – wtedy oddala nam się w czasie konieczność remontu, czy sprawdzanie instalacji. Ponadto, nowoczesne budownictwo bezczynszowe jest planowane w taki sposób, aby części wspólne nieruchomości stanowiły jak najmniejszą powierzchnię budynków i tym samym mniej przysparzały problemów lokatorom.
Ubezpieczenie mieszkań bezczynszowych
Bardzo ważne jest ubezpieczenie swojego mieszkania, ale także części wspólnych nieruchomości. Każdy właściciel powinien pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. O ile jedno mieszkanie może należeć do nas, w akcie notarialnym mamy ustalony udział procentowy w części wspólnej budynku. W tym przypadku, określając sumy ubezpieczenia budynku powinniśmy zwiększyć limity o szacowaną wartość naszego udziału w np. dachu, piwnicy, czy ścianach zewnętrznych.
Każdy z właścicieli takiej nieruchomości musi o to zadbać, aby w razie katastrofy zostało wypłacone całościowe odszkodowanie. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia mieszkania, w którym w kilka minut możemy poznać oferty kilku ubezpieczycieli i wykupić polisę online. W razie trudności nasza infolinia służy pomocą.