Rynek wtórny - jego dobre i złe strony

Rynek wtórny - jego dobre i złe strony

Zastanawiasz się nad zakupem domu lub mieszkania z rynku wtórnego? W tym artykule przedstawiamy dobre i złe strony wyboru lokalu z drugiej ręki, omawiamy różnice pomiędzy rynkiem wtórnym, a pierwotnym.

Rynek piertowny a wtórny - różnice

Gdy mówimy o rynku pierwotnym, na myśli mamy zazwyczaj nowe mieszkania, które są sprzedawane przez deweloperów lub spółdzielnie mieszkaniowe i nie należały do innych osób na własność. Natomiast rynek wtórny to lokale, które w momencie trafienia do sprzedaży są już w posiadaniu innego właściciela, czyli zostały już oddane do użytku, podpisano akt notarialny i założono Księgi Wieczyste. Często mówi się, że są to lokale używane.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego może odbywać się za pośrednictwem biura nieruchomości lub pośrednika, który pobiera prowizję za sprzedaż w wysokości około 3% wartości lokalu, a także bezpośrednio przez właściciela. 

Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Decydując się na zakup takiego mieszkania lub domu należy rozważyć klika za i przeciw. Opłacalny jest zakup takiego lokalu, o ile nie planujemy gruntownych remontów. Inny koszt przyniesie wykończenie nowego mieszkania, a inny gruntowny remont używanego (jest znacznie kosztowniejszy). Lokale są zazwyczaj wykończone, więc lepiej dobierać takie, które pasują do naszych oczekiwań i założeń, żeby potem nie ponosić dodatkowych kosztów.

Zanim postawimy na rynek wtórny, powinniśmy przed zakupem sprawdzić koszty ogrzania lokalu, rachunków za wodę, prąd, czy za czynsz administracyjny. Na ich wpływ może mieć zastosowanie starych technologii budowlanych, które wymagają większego zapotrzebowania na energie. Poza tym, w celu konserwacji budynku zakładane są fundusze remontowe, które wymagają od nas dodatkowego wkładu do wspólnoty, aby dbać o części wspólne budynku. Niektóre instalacje mogą tracić swoją żywotność, co może wiązać się z koniecznością wymiany. 

O ile szeroki wybór wielu lokalizacji przemawia na plus, o tyle przed wyborem mieszkania powinniśmy szczególna uwagę zwrócić na to, czy nasza dzielnica, najbliższe otoczenie, okolica jest w miarę bezpieczna. Zakup mieszkania w rynku wtórnego wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% wartości nieruchomości. Zakładając, że średnia wartość lokalu wynosi 500 000 PLN, wysokość podatku będzie wynosiła 10 000 PLN. Rozsądne wydawałoby się sprawdzenie również planów zagospodarowania przestrzennego – czy w naszej okolicy nie ma planów budowy linii tramwajowej, ruchliwej ulicy itp.

Jakie zalety ma rynek wtórny?

Różnorodność lokalizacyjna jest jednym z elementów, który przemawia w dużym stopniu na plus tego typu mieszkań. A z tym często może wiązać się rozwinięta infrastruktura (przystanki autobusowe, metro). Kupno mieszkania z rynku wtórnego jest atrakcyjne, ponieważ może być gotowe do zamieszkania od zaraz – wiele z nich jest w pełni umeblowanych i przystosowanych do użytkowania. Kolejnym argumentem za jest bardzo atrakcyjna cena takiego mieszkania. Są one o wiele tańsze niż te pochodzące z rynku pierwotnego.

Ale to nie wszystkie zalety rynku wtórnego. Często zachęcającym aspektem jest wiek budynku, co wpływa na to, że możemy kupić mieszkanie w starej kamienicy, nowym bloku lub tym z szarej płyty – a to dodatkowa różnorodność dla nowych nabywców. Sam proces ubiegania się o kredyt na takie mieszkanie jest znacznie łatwiejszy i wymaga mniej formalności. Aby uzyskać finansowanie z banku potrzebna będzie umowa przedwstępna kupna-sprzedaży lokalu, wyciąg z Ksiąg Wieczystych oraz podstawa prawna potwierdzająca posiadanie lokalu na własność przez sprzedającego. Dobra lokalizacja często wiąże się z lepszymi stawkami za najem mieszkania, dlatego wielu inwestorów może zyskać lepsze pieniądze z wynajmowania niż w przypadku nowego mieszkania, znajdującego się gdzieś na obrzeżach miasta. 

Ubezpieczenie mieszkania z rynku wtórnego

Niezależnie od tego, czy posiadasz nowe lub używane mieszkanie, ważna jest jego prawidłowa ochrona. Jeżeli interesuje Cię ubezpieczenie mieszkania, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń. W kilka minut można porównać kilka oferty pod kątem ceny i zakresu ubezpieczenia w ramach wybranej kalkulacji. W razie problemów nasza infolinia służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również