Meksyk - wakacje po drugiej stronie globu

Meksyk - wakacje po drugiej stronie globu

Dlaczego Meksyk jest tak ciekawym i atrakcyjnym państwem pod względem podróżowania? Jak prawidłowo przygotować się do takiej wyprawy i co warto zwiedzić?

Wakacje w Meksyku - bogactwo kulturowe i niezapomniane wrażenia

To 14 pod względem wielkości państwo jest miejscem obowiązkowym na liście do odwiedzenia przez wielu podróżników. Meksykanie rozmawiają po hiszpańsku, ale wyjeżdżając w poszczególne regiony spotkamy się z wieloma lokalnym dialektami, które przetrwały próbę czasu. Państwo to ma dostęp do Oceany Spokojnego, Atlantyckiego oraz Morza Karaibskiego, dlatego planując pobytu z pewnością znajdziemy tam ciepłe i klimatyczne plaże na leniwe wakacje. Meksyk ma swoją walutę, którą jest peso – tutaj będziemy musieli zawczasu wymienić pieniążki (ew. dolar amerykański).

Co ważne, występuje tam pora sucha (od listopada do kwietnia), a także pora deszczowa (od maja do października). Średnia temperatura zimą wynosi 20 stopni, natomiast latem oscyluje w granicach 28 stopni. Osoba, które chciałby by lecieć do Meksyku na last minute muszą mieć ważny paszport przez minimum jeszcze 6 miesięcy, a w celach turystycznych na terenie kraju możemy legalnie przebywać nie dłużej niż 180 dni. Sam lot z polski trwa około 13 godzin.

Niesamowite wczasy - Meksyk i jego uroki

Dominując religią dla meksykanów jest katolicyzm, jednak bardzo charakterystycznym zjawiskiem jest synkretyzm religijny, który zwraca uwagę wielu turystów (mieszanie ze sobą wielu elementów rytuałów szamańskich etnicznych Majów z wiarą katolicką). Nie sposób przejść obojętnie obok figurki matki boskiej, gdzie zamiast twarzy człowieka znajduje się czaszka/kościotrup. W bardzo specyficzny sposób obchodzone jest Święto Zmarłych w Meksyku. Wakacje nie mogą odbyć się bez zwiedzenia piramidy w Teotihuacan, czy miasta Majów Chichen Itza.

Obowiązkowym miejscem do zwiedzania podczas pobytu w stolicy jest bazylika Senora de Guadelupe, w której znajduje się obraz Matki Boskiej z Guadelupe, który co roku jest odwiedzanych przez miliony wiernych. Gdy jesteśmy w dużej mierze nastawieni na plażowanie, najlepszą pogodę znajdziemy na Półwyspie Jukatan. Chociażby, o plażach Acapulco powstało wiele piosenek na całym świecie, które zachwycają swoim urokiem. Mimo wszystkich zalet, wakacje w Meksyku mogą być niebezpieczne ze względu na wysoką przestępczość – dlatego przed rezerwowaniem wyjazdu na własną rękę powinniśmy dokładnie zweryfikować, czy udajemy się do bezpiecznej okolicy.

Nie możemy zapomnieć o wspaniałej kuchni meksykańskiej, która wyróżnia się swoim smakiem i potrawami. Została wpisana na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Nieodłącznym elementem dań meksykańskich jest tortilla (placek kukurydziany), czy salsa (sos do dań). Możemy tam spróbować tequili wytwarzanej z agawy, która jest popularna na całym świecie. A pobyt w restauracjach może umilić nam muzyka lokalnych Mariachi. Ponadto, meksykanie bardzo hucznie obchodzą różnego rodzaju święta, uczestnicząc w paradach czy lokalnych wydarzeniach na terenie miasta.

Meksyk - wakacje last minute, czy te planowane - koniecznie potrzebne ubezpieczenie!

Planując wyjazd za granicę, warto pomyśleć chociażby o kosztach leczenia. W razie jakiegokolwiek wypadku, choroby, czy innych problemów jesteśmy narażeni na ponoszenie finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenie turystyczne już nawet za około 70-100 PLN zapewnia nam pokrycie wszystkich nieplanowanych kosztów, które mogą nam się przydarzyć przez niefortunne sytuacje. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, gdzie w niecałą minutę można wykupić polisę obejmującą ochroną Meksyk. W razie trudności nasza infolinia służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również