Wakacje samochodem - jak przygotować się do wyprawy życia?

Wakacje samochodem - jak przygotować się do wyprawy życia?

Co trzeba sprawdzić w naszym aucie przed udaniem się na taką wyprawę? Jakie są najpopularniejsze kierunki do podróżowania na wakacje samochodem? Czy warto wykupić odpowiednio wcześniej ubezpieczenie Assistance dla samochodu oraz ubezpieczenie turystyczne?

Samochodem na wakacje - o co zadbać przed wyjazdem?

Samochód to tylko maszyna, która wymaga od jego właściciela ciągłego dbania o jej stan. Długa trasa niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niespodziewanych usterek, dlatego przed wyruszeniem warto sprawdzić stan techniczny auta, a także uzupełnić płyny eksploatacyjne i zabrać ze sobą ich zapas. Ponadto, udając się autem na wakacje sprawdzamy nasze oświetlenie, weryfikujemy czy mamy kompletne podstawowe wyposażenie auta oraz czy nasza apteczka i gaśnica mają jeszcze ważność. 

Podróż nie obejdzie się bez sprawdzenia ciśnienia w oponach, a także zabrania ze sobą zapasu lub zestawu naprawczego. Dobrze mieć przy sobie zapisaną mapę, gdy będziemy mieli problemy z Internetem. Sprawne wycieraczki to również podstawa, dlatego musimy je sprawdzić. Wyjazd na wakacje autem to wielka ekscytacja, jednak na kierowcy spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z dostarczeniem podróżników na miejsce pobytu. Musi on się dobrze wyspać i być wypoczęty. A wszelkie gadżety mogą nam tylko ułatwić i umilić podróż.

Autem na wakacje - jaki kierunek obrać?

Do najpopularniejszych kierunków możemy zaliczyć Bułgarię, Chorwację, Węgry, Włochy, Albanię, Grecję, Hiszpanię, Czarnogórę, Portugalię, Macedonię, a także Słowenię. Sama podróż do Bułgarii zajmuje około 22 godzin (2 dni jazdy z przerwami na sen i odpoczynek). Aby wakacje samochodem rekompensowały tak długą podróż idealną pogodą, najlepiej odwiedzić ten kraj w lipcu lub sierpniu. Koszty życia są tam znacznie mniejsze, dlatego wczasy są dla nas bardziej przystępne cenowo. Znacznie bliżej jest np. Chorwacja, do której podróż zajmuje 12 godzin. Plaże są tam kamieniste, jednak jest znacznie cieplej. Ceny są przystępne i bez problemu znajdziemy nocleg u tamtejszych gospodarzy. 

Innym popularnym kierunkiem są Węgry i Balaton, gdzie podróż z centralnej Polski zajmuje około 9 godzin. Ciekawa jest również sama stolica kraju, Budapeszt. Podróż samochodem na wakacje do Włoch nie należy do najtańszych. Jest tam wiele zabytków i atrakcji do zwiedzania, jednak żywność i noclegi są stosunkowo droższe. Tańszym rozwiązaniem może być wyjazd do Albanii, gdzie podróż autem może zająć nawet 24 godziny. Jest tam ciepło już w maju, a lokalne zabytki zachwycą odwiedzających. Kraj ten staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem obieranym przez Polaków.

Samochodem możemy dojechać również do kontynentalnej części Grecji. Tam walutą jest Euro, dlatego może być troszeczkę drożej niż w Polsce. Sezon zaczyna się od maja i trwa aż do października. Z droższych i dalszych kierunków może być także Hiszpania, czy Portugalia, do której podróż zajmuje około 35 godzin.

Wakacje autem - czy dla każdego?

To, czy podjąć ryzyko spędzenia urlopu w ciepłym miejscu, dojeżdżając tam własnym autem powinno być zdeterminowane kilkoma kwestiami – czasem podróży, kosztami, komfortem takiego sposobu podróżowania, czy ilością zabieranych ze sobą bagaży. O ile po Polsce 60% osób podróżujących wybiera własne auto, o tyle za granicę wyjeżdża samochodem co czwarta osoba. Wakacje samochodem są opłacalne w przypadku, kiedy uzbieramy komplet osób w pojeździe (np. rodzina z dziećmi, grupa znajomych). Wtedy koszty wyprawy mogą być znacznie niższe od kosztów przelotu.

Wybór auta jest podyktowany też dla tych, którzy poszukują przestrzeni – samemu można zadecydować, jak długo jechać, gdzie się zatrzymać, czy akurat w tym momencie chcemy zmienić kierunek podróży. Wyjazd autem na wakacje (i to własnym) jest możliwy nawet w przypadku korzystania z biura podróży. Idąc z biegiem czasu, oferują oni organizację wakacji na miejscu w postaci hotelu, wyżywienia i atrakcji. My musimy tylko tam dojechać na własną rękę.

Ubezpieczenie turystyczne i Assistance - to się przydaje!

Nie jesteśmy ubezpieczeni poza granicami Polski. Dlatego też, aby uniknąć w razie jakiegokolwiek zdarzenia ponoszenia kosztów leczenia z własnej kieszeni, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Wtedy mamy gwarancję tego, że w razie udzielenia nam pomocy medycznej za granicą nie będziemy narażeni na ogromne koszty związane z leczeniem. Przydatne może być też ubezpieczenie Assistance. Jeżeli planujemy w tym roku, co wznowione ubezpieczenie wyjazd własnym samochodem na wakacje, przed wykupienie obowiązkowej polisy OC warto pokusić się o zakup ubezpieczenia Assistance obejmującego pomoc za granicami Polski. W ten sposób, w razie awarii auta podczas wyjazdu zostanie nam udzielona pomoc i zapewniona kontynuacja podróży. To bardzo ważne, aby taka sytuacja nie zniszczyła naszych planów urlopowych.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również