Kupno auta bez OC - kiedy możemy trafić na taki przypadek?

Kupno auta bez OC - kiedy możemy trafić na taki przypadek?

Udałeś się na spotkanie w sprawie samochodu i okazuje się, że pojazd, który chcesz nabyć nie ma aktualnego ubezpieczenia OC? Co w takiej sytuacji zrobić? Jak się zachować? Czy to zgodne z prawem?

Kupno samochodu bez OC - czy tak w ogóle można?

Zdarzają się sytuacje, kiedy np. auto nie ma prawa do rejestracji i nie można wykupić ubezpieczenia lub właścicielowi zależy tak mocno na sprzedaży auta, że nawet nie przedłużył polisy OC. W jego głowie rodzi się pytanie „Jak pozbyć się samochodu bez OC?”. Niestety, ale nic nie pozostaje niewidoczne. UFG stale monitoruje sytuacje, w których właściciel danego auta nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC. Wtedy, po pewnym czasie, w zależności od długości czasu braku ochrony, przyjdzie mu do zapłacenia kara za brak ubezpieczenia samochodu.

Nie możemy wpłynąć na każdego, a nam zależy na zakupie tego akurat auta. Czy w ogóle legalne staje się nabycie takiego pojazdu? Oczywiście, że tak. Należy tutaj pamiętać, że w dniu zawarcia umowy powinniśmy od razu wykupić ubezpieczenie OC, aby móc bezpiecznie się poruszać po drogach publicznych i uniknąć płatności z własnej kieszeni za szkody, które mogą się przytrafić w najmniej nieodpowiednim momencie. Możemy to zrobić u zaufanego agenta, a jeżeli w naszym pobliżu nie ma takiej agencji, od razu po zawarciu umowy kupna-sprzedaży pojazdu możemy przez Internet wykupić ubezpieczenie OC. Takim pośrednikiem ubezpieczeniowym jesteśmy również my – Wygodnie.pl. Wtedy unikniemy konieczności płacenia kary dla UFG. 

Kupno auta bez OC - a co, jeżeli auto nie musi mieć ubezpieczenia?

Warto pamiętać, że każdy pojazd mechaniczny poruszający się po polskich drogach musi mieć aktualne ubezpieczenie. Są jednak pojazdy, które nie koniecznie zawsze muszą posiadać ważną polisę. Mowa tu o krótkoterminowym OC, które jest przeznaczone dla pojazdów wolnobieżnych oraz historycznych. Wtedy taki pojazd może mieć polisę zawartą na krótszy okres (np. tylko jego użytkowania w sezonie). Jednak jeżeli kupujemy takie auto historyczne i chcemy wyjechać na polskie drogi, powinniśmy na ten czas posiadać aktualne ubezpieczenie. Bardzo często też komisy samochodowe korzystają z krótkoterminowego ubezpieczenia OC i można natknąć się na sytuację, kiedy auto nie posiadało przez pewien czas aktualnej polisy.

Czy można taką informację sprawdzić przed zakupem samochodu?

Oczywiście, że tak. Wystarczy nam do dyspozycji tylko numer rejestracyjny wybranego pojazdu lub numer VIN. Udajemy się na stronę internetową UFG i tam sprawdzamy, czy na dany dzień auto jest ubezpieczone i w jakim Zakładzie Ubezpieczeń. Posiadając np. obie informację i datę pierwszej rejestracji na stronie historiapojazdu.gov.pl możemy sprawdzić dokładnie pojazd (kiedy odbywały się badania techniczne i co działo się z autem). Kupno auta bez OC może przysporzyć nam problemów, dlatego z góry warto się odpowiednio przygotować do takiej transakcji, sprawdzając auto i ew. wykupując polisę ubezpieczeniową.

Nie zawsze na miejscu mamy możliwość udania się do placówki ubezpieczeniowej, bo jest np. wieczór lub weekend. Wtedy z pomocą przychodzą takie narzędzia, jak porównywarka OC. Wypełniając krótki formularz, możemy obliczyć cenę ubezpieczenia naszego potencjalnego auta w kilku Zakładach Ubezpieczeń za jednym razem. Korzystając z płatności Internetowych, możemy również bezpośrednio z telefonu opłacić taką polisę i ze spokojną głową wracać do domu. Gdyby pojawiły się jakieś trudności związane z zakupem ubezpieczenia i formalnościami, zachęcamy do kontaktu z naszą Infolinią.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również