Z czego powinien się składać prawidłowo przygotowany kosztorys naprawy auta. Kto go wykonuje i w jakiej sytuacji? Gdzie tkwią najsłabsze punkty metody kosztorysowej i jak z nią walczyć?
Kosztorys naprawy samochodu - do czego jest potrzebny?
Sporządza się go po to, aby określić, ile dokładnie wyniesie naprawa uszkodzonego samochodu z uwzględnieniem kosztów części zamiennych, a także roboczogodzin fachowców. Co nie oznacza, że zawsze wycena naprawy wystarcza na bieżące naprawy. Jest on potrzebny dla Ubezpieczyciela i stanowi podstawowy dokument potrzebny do dochodzenia roszczeń finansowych przez poszkodowanego. Kosztorys naprawy samochodu do ubezpieczalni przygotowuje rzeczoznawca, który korzysta z programów eksperckich – takich jak Audatex, Eurotax, DAT, czy INFO-EKSPERT. Przygotować taki dokument możemy również samodzielnie online.
Jeżeli jesteśmy poszkodowanymi i będziemy ubiegać się o odszkodowanie, do czasu przybycia na oględziny rzeczoznawcy, nie zaleca się wykonywania samodzielnych napraw. Wtedy mogą nam nie zostać zwrócone koszty naprawy (nie będą uwzględnione w kosztorysie). W przypadku zgłaszania szkody z OC sprawcy lub ubezpieczenia Autocasco, mamy możliwość wyboru sposobu likwidacji szkody – metodą serwisową lub kosztorysową. W przypadku starszych aut, wiele osób decyduje się na metodę kosztorysową, a wtedy właśnie jest wykonywany kosztorys naprawy pojazdu. Gdy zostanie on zaakceptowany, Zakład Ubezpieczeń oferuje określoną kwotę dla poszkodowanego lub proponuję naprawę we współpracującej sieci naprawczej.
Z czego powinien składać się kosztorys naprawy auta?
Dobrze przygotowany kosztorys zawiera informacje o osobie go przygotowującej, dacie jego wykonania, a także posiada informacje o pojeździe, na którym były przeprowadzone oględziny (zapisuje się numer rejestracyjny, VIN, itd.). Ponadto, zawiera on szczegółową specyfikację, jakie naprawy po kolei należy wykonać, aby usunąć szkodę, jakie elementy i części będą do tego potrzebne, ile będą kosztować i jaki będzie koszt wymiany. Wszystkie wskazane części powinny zostać uwzględnione w kalkulacji (chodzi tutaj o producenta i cenę części – to samo dotyczy poszczególnych specjalistów i kosztu roboczogodziny mechanika samochodowego, blacharza, lakiernika).
Kosztorys naprawy samochodu zawiera specjalne oznaczenia dotyczące części, które oznaczają:
- O - części oryginalne/serwisowe
- Q - produkowane przez dostawców na pierwsz montaż, ale nie posiadające logotypu koncernu samochodowego - można je kupić w sklepach niezależnych
- P - o jakości podobnej do tych montowanych fabrycznie, bez logotypu
- Z - zamienniki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach
Kosztorys naprawy samochodu do ubezpieczalni - czy wcześniej go weryfikować?
Warto pamiętać, że każda osoba ma prawo zweryfikować taki kosztorys (jeżeli nie potrafi go rzetelnie ocenić, może zrobić to z pomocą mechanika). Chodzi tutaj o fakt, czy wszystkie prace niezbędne do usunięcia szkody zostały w nim uwzględnione. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z propozycji Ubezpieczyciela, mamy prawo odwołać się od decyzji w ciągu 3 lat, a Zakład Ubezpieczeń na odpowiedź ma 30 dni. Przy odwołaniu się od decyzji, kosztorys naprawy pojazdu wykonuje niezależny rzeczoznawca i warsztat naprawczy. W sytuacji, kiedy wartość napraw przekroczy całkowitą wartość pojazdu, Ubezpieczyciel orzeka szkodę całkowitą.
Największe niezadowolenie wśród poszkodowanych budzą kosztorysy, w których stosuje się części zamienne zamiast oryginalnych (a takie były), kwestie związane z amortyzacją części i stosowaniem na nie rabatów, zaniżanie ilości materiałów niezbędnych do napraw, stawek roboczogodzin, nieuprawnione korekty, czy nieuwzględnienie w kosztorysie naprawy auta wszystkich szkód.
Ubezpieczenie OC na Wygodnie.pl
Takie praktyki są stosowane nie tylko w małych Zakładach Ubezpieczeń, ale również w tych największych. Tutaj największą szansę na pożądane odszkodowanie mają Ci, którzy zbierają wszelką dokumentację i dokładnie analizują otrzymane propozycje. Jeżeli poszukujesz ubezpieczenia OC, zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczeń. Na Wygodnie.pl znajdziesz oferty wielu Zakładów ubezpieczeń z całej Polski. Pomocą służy także nasze infolinia, która udzieli odpowiedzi na tematy związane z zakupem ubezpieczenia.