Konsekwencje braku polisy OC

Konsekwencje braku polisy OC

Ubezpieczenie OC przenosi odpowiedzialność za powstałe z naszej winy szkody na naszego ubezpieczyciela. Jakie są konsekwencje braku polisy OC?

 1. Brak OC samochodu = kary pieniężne

  Ubezpieczenie OC samochodu jest ubezpieczeniem obowiązkowym nawet w przypadku, gdy nasze auto stoi nieużywane w garażu. Wystarczy jeden dzień zwłoki w wykupieniu polisy OC, a przyjdzie nam zapłacić surowe kary finansowe nałożone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kary mogą wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli odmówimy zapłaty, sprawa trafi na wokandę sądową, a stamtąd do komornika. Ponadto, będziemy musieli w trybie natychmiastowym podpisać umowę na ubezpieczenie OC.

 2. Szkody pokrywane z własnej kieszeni

  Niezależnie od tego, czy mówimy o odpowiedzialności cywilnej w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego, o konsekwencjach tego, że nasz pies kogoś pogryzł, czy o zalaniu mieszkania sąsiada, w przypadku braku polisy OC, koszty naprawy szkód ponosimy sami. Jeśli są to szkody na mieniu, wahają się zazwyczaj od kilkuset złotych do kilku tysięcy, natomiast, jeśli dojdzie do szkody na osobie, nasze straty finansowe mogą być znacznie większe.

 3. Bez pomocy ubezpieczyciela

  Nie wykupując polisy OC, nie możemy liczyć na jakąkolwiek pomoc czy radę ubezpieczyciela w kwestii naprawy szkód. Jesteśmy w tym momencie zdani tylko i wyłącznie na siebie i swoją zaradność.

 4. Sprawa rozstrzygnięta w sądzie

  Często, mając ubezpieczenie OC, unikamy nieprzyjemnych spraw sądowych. W ustaleniu szczegółów pomaga nam ubezpieczyciel. Ponadto, jeśli odszkodowanie jest wypłacone w ramach naszego ubezpieczenia OC, nie ma o co się spierać. Natomiast, jeśli poszkodowany będzie musiał odzyskać kwotę będącą przedmiotem roszczenia od nas samych, a na dodatek będzie to wysoka kwota, w większości przypadków będzie się posiłkował wyrokiem sądu w sprawie. Mało kto uwierzy nam na słowo, że zechcemy spłacić dług będący zadośćuczynieniem.

Może zainteresuje Cię również