Kolizja z dzikim zwierzęciem a odszkodowanie?

Kolizja z dzikim zwierzęciem a odszkodowanie?

Każdego roku dochodzi do wielu przypadków zderzeń ze zwierzętami. Kolizja z dzikim zwierzęciem może nieść za sobą katastrofalne skutki - takie jak poważne obrażenia, zarówno Twoje, jak i zwierzęcia. Wiąże się to także z poniesieniem strat finansowych w wyniku zniszczenia samochodu.

Co zrobić, gdy zwierzę wtargnie na jezdnię?

Drogi często prowadzą przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt oraz ich naturalne siedliska. Tam ryzyko kolizji jest największe. Gdy zwierzę wtargnie na jezdnię, musisz koniecznie zachować spokój, zwolnić i bezpiecznie wyhamować. Pod żadnym pozorem nie wolno Ci używać klaksonu, bo to mogłoby spłoszyć zwierzę i doprowadzić do nieprzewidzianych reakcji. Tylko cierpliwe oczekiwanie przynosi pozytywny finał. Jednak często mimo zachowania przez kierowcę szczególnej ostrożności, a także zastosowania się do ograniczeń prędkości, droga hamowania może okazać się zbyt krótka.

Co zrobić, gdy już doszło do kolizji?

W przypadku, gdy doszło do potrącenia zwierzęcia, absolutnie nie możesz panikować i opuszczać miejsca zdarzenia. W takiej sytuacji musisz podjąć następujące kroki: 

  • Wezwać odpowiednie służby – według ustawy o ochronie zwierząt jesteś zobowiązany do udzielenia pomocy, bądź wezwania policji, straży miejskiej. W przeciwnym razie grozić Ci może kara grzywny (nawet do 5 000 PLN) lub areszt; 
  • Zabezpieczyć miejsce zdarzenia – wiąże się to z włączeniem świateł awaryjnych i ustawieniem trójkąta ostrzegawczego. Nie możesz się zbliżać do zwierzęcia, gdyż może się to okazać niebezpieczne;
  • Udokumentować zdarzenie – musisz wykonać dokładne zdjęcia zarówno samochodu, jak i miejsca zdarzenia. Dodatkowo, warto skrupulatnie napisać własne oświadczenie. Jeśli zaistniałe zdarzenie widział naoczny świadek, cenne mogą okazać się jego zeznania. Będą to istotne dowody podczas ubiegania się o odszkodowanie.

Ubezpieczenie OC zarządcy drogi lub koła łowieckiego

Od kogo uzyskać odszkodowanie w wyniku kolizji z dzikim zwierzęciem? Decyzja o tym, kto zapłaci kierowcy za szkody poniesione w wyniku kolizji, nie jest oczywista. Jedną z możliwości Twojego postępowania jest ubieganie się o odszkodowanie od zarządcy drogi, koła łowieckiego, bądź nadleśnictwa. 

Poniesienie kosztów zdarzenia przez zarządcę drogi nastąpi tylko w przypadku, gdy posiadasz silne, niezbite dowody na brak winy z Twojej strony. Kolejną decyzyjną kwestią jest obecność znaku ostrzegawczego: „uwaga dzikie zwierzęta”. Jeśli miejsce nie było odpowiednio oznaczone, masz szanse na wypłacenie odszkodowania przez zarządcę. 

Brak znaku A-18b nie musi być wynikiem zaniedbania ze strony zarządcy drogi. Jeśli miejsce kolizji widnieje w statystykach jako często uczęszczane przez zwierzęta, a nie wpłynęła w tej sprawie informacja od nadleśnictwa, winą i kosztami może zostać obarczona właśnie ta instytucja. 

Zwróć uwagę, że koło łowieckie odpowiada za wypadek z udziałem zwierzęcia, jeśli na tym obszarze trwa polowanie, a zwierzę wybiegło na jezdnię spłoszone wystrzałem. Wyjątek stanowią łosie. Potrącenie tego objętego ochroną zwierzęcia powoduje wypłacenie odszkodowania przez Skarb Państwa.

Ubezpieczenie AC

Jest to najszybsza droga do uzyskania odszkodowania. Zwykle autocasco obejmuje typy zdarzeń, jakim jest kolizja z dzikim zwierzęciem. Warto to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czy nasz zakres ubezpieczenia zawiera odpowiedzialność Ubezpieczyciela za tego typu szkody. 

Zastanawiasz się pewnie, czy istnieje adekwatne odszkodowanie za kolizję z dzikim zwierzęciem? Jak wybrać właściwą ofertę? Propozycje na rynku znacznie różnią się od siebie, a wybór odpowiedniej polisy AC może okazać się sporym wyzwaniem. Samodzielne porównywanie ofert to bardzo wymagający proces, w którym należy uwzględnić wiele czynników, (sumę ubezpieczeń, zniżki naliczane w wyniku bezszkodowej jazdy, zdarzenia, w których ubezpieczyciel odpowiada za szkody itp.) Jeśli chcesz uzyskać najlepszą ofertę, zarówno pod względem ochrony, jak i ceny, nie musisz być wcale ekspertem. Z pomocą może przyjść Ci porównywarka ubezpieczeń. Warto zwrócić się o radę, bądź sprawdzić kalkulator ubezpieczeń Wygodnie.pl. W rezultacie oszczędzisz sporo czasu, a zyskasz poczucie bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Kolizja z dzikim zwierzęciem jest dla każdego kierowcy trudnym doświadczeniem. Jeśli na Twojej trasie pojawiają się miejsca często uczęszczane przez zwierzęta, musisz zadbać o zachowywanie szczególnej ostrożności i uwagi. Niestety może się okazać, że to nie wystarczy. Lepiej wcześniej pomyśleć o właściwej polisie. Wybór korzystnego, odpowiedniego wariantu AC zabezpieczy Cię w przypadku tego typu kolizji. Pomocne może okazać się ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, gdy poszkodowany jest kierowca, czy pasażer. Jeśli masz trudności z podjęciem decyzji, która z ofert dostępnych na rynku ubezpieczeniowym jest dla Ciebie najlepsza, zdecyduj się na pomoc eksperta. Uzyskasz potrzebne informacje, dzwoniąc na infolinię Wygodnie.pl.

Może zainteresuje Cię również