Drobne stłuczki zdarzają się nawet najlepszym kierowcom. Takie sytuacje na drodze przytrafiają się niezależnie od umiejętności – czasem wystarczą niekorzystne warunki pogodowe, chwila nieuwagi albo niebezpieczne zachowanie drugiego kierowcy. Kolizja zawsze wiąże się z dużym stresem. Możesz go jednak do pewnego stopnia ograniczyć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. Dowiedz się, co robić, gdy przytrafi Ci się stłuczka!
Stłuczka? Przede wszystkim zachowaj spokój!
Każda stłuczka to nagłe zdarzenie, które przyprawia o przyspieszone bicie serca. Poziom adrenaliny i kortyzolu w organizmie rośnie, a kierowca w pierwszym odruchu ma ochotę uciekać jak najdalej od miejsca zdarzenia. Zdecydowanie nie warto tego robić! Za ucieczkę sprawcy z miejsca zdarzenia grożą wysokie kary, dodatkowe konsekwencje może mieć także nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym.
Jak należy się zachować, gdy zderzą się ze sobą dwa samochody? Przede wszystkim pamiętaj o spokoju i opanowaniu – tylko wówczas będziesz mógł realnie ocenić sytuację. Sprawdź, czy jesteś bezpieczny i czy możesz wysiąść z samochodu. Oceń, czy nikt z uczestników kolizji nie potrzebuje pomocy. Ważne jest, by jak najszybciej przenieść się w miejsce, gdzie nic nie będzie Ci grozić. Jeśli to możliwe, zjedź samochodem na pobocze. Do obowiązków uczestników kolizji należy także oznaczenie miejsca zdarzenia trójkątem ostrzegawczym oraz włączenie świateł awaryjnych w samochodzie.
Jeśli konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, należy to zrobić jak najszybciej, ale z zachowaniem ostrożności. Gdy widzisz osoby ranne, nie sięgaj od razu po telefon. Zadbaj także o swoje bezpieczeństwo – zejdź z jezdni, stań w miejscu, w którym nic Ci nie grozi i dopiero wtedy zajmij się powiadomieniem służb.
Kiedy wezwanie policji jest konieczne?
Miejsce stłuczki zostało zabezpieczone, samochody stoją na drodze lub poboczu z włączonymi światłami awaryjnymi. Jak kolejne kroki należy podjąć, gdy dojdzie do kolizji drogowej? Uczestnicy zdarzenia mogą podpisać oświadczenie lub wezwać policję, która wyjaśni okoliczności i wskaże winną osobę. Czy to oznacza, że każdy może na własną rękę zdecydować, które rozwiązanie wybierze? Nie jest to takie proste. To, kiedy wezwanie policji jest konieczne, zależy od danej sytuacji. Jeśli obie strony są zgodne co do tego, kto zawinił lub gdy wina jest oczywista (tak jest np. gdy pojazd wjedzie w tył samochodu jadącego przed nim lub gdy kierowca uderzy w stojący samochód), wystarczy spisanie oświadczenia. Taki dokument, podpisany przez wszystkich uczestniczących w zdarzeniu kierowców, będzie wystarczający dla ubezpieczyciela.
Nie zawsze jednak można bezdyskusyjnie stwierdzić, kto zawinił. W takich przypadkach należy wezwać policję. Ważne jest, by do czasu przyjazdu służb nie opuszczać miejsca zdarzenia ani nie przestawiać samochodów (chyba że jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa). Po przyjeździe na miejsce funkcjonariusze ocenią sytuację, wysłuchają zeznań uczestników oraz ewentualnych świadków i na tej podstawie ocenią, kto był sprawcą zdarzenia.
Istnieje jeszcze kilka przypadków, w których należy wezwać policję. Są to następujące sytuacje:
- gdy jeden z uczestników zbiegł z miejsca zdarzenia;
- gdy podejrzewasz, że drugi kierowca prowadził samochód pod wpływem alkoholu;
- gdy jeden z kierowców prowadził pożyczony samochód;
- gdy ktokolwiek z uczestników został ranny;
- gdy uszkodzona została infrastruktura drogowa.
Czym się różni kolizja od wypadku?
To, co w języku potocznym używane jest jako synonimy, w prawie jest dwoma zupełnie różnymi pojęciami. Czym różni się kolizja od wypadku dla firmy ubezpieczeniowej i policji? Różnica polega przede wszystkim na skutkach, jakie niosą ze sobą oba rodzaje zdarzeń. W przypadku kolizji nie ma mowy o poważnych uszkodzeniach ciała u żadnego z uczestników. Jeśli ktokolwiek ucierpiał w wyniku zderzenia samochodów, to są to jedynie lekkie obrażenia: siniaki, zadrapania itp., niewymagające opatrywania ani leczenia w szpitalu. Przy kolizji mogą natomiast pojawić się straty materialne, związane najczęściej z uszkodzeniem auta.
Wypadek samochodowy, zgodnie z definicją w przepisach, ma poważniejszy charakter. O takim zdarzeniu mówi się, gdy jego skutkiem u któregokolwiek z uczestników jest śmierć lub obrażenia, przy których czas powrotu do zdrowia i/lub leczenia w szpitalu wynosi więcej niż 7 dni.
Konsekwencje dla osób, które spowodowały wypadek, są znacznie poważniejsze niż dla sprawców stłuczki. Ponoszą one odpowiedzialność karną – za spowodowanie wypadku grożą nawet 3 lata pozbawienia wolności. W przypadku stłuczki kierowca otrzymuje najczęściej tylko mandat karny.
Powiadomienie policji o wypadku jest obowiązkiem uczestników zdarzenia. Jeśli masz wątpliwości, czy doszło do stłuczki, czy do wypadku, lepiej nie ryzykować i wezwać służby – powinno się to robić zawsze, gdy podejrzewa się, że ktoś z uczestników został poszkodowany.
Z czyjego ubezpieczenia pokrywane są szkody w przypadku kolizji?
Zgodnie z polskim prawem każdy kierowca powinien mieć wykupione dla swojego samochodu ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (wykorzystaj kalkulator OC i sprawdź, ile kosztuje takie ubezpieczenie). Przydaje się ono właśnie wówczas, gdy dojdzie do stłuczki lub wypadku. Posiadający ubezpieczenie OC samochodu kierowca (co ważne, ten rodzaj ubezpieczenia jest przypisany do pojazdu, a nie do właściciela) nie musi wówczas płacić za wyrządzoną właścicielowi drugiego pojazdu szkodę. Straty są pokrywane z ubezpieczenia OC sprawcy. Pieniądze wypłacone przez zakład ubezpieczeń służą do zapłacenia mechanikowi, lakiernikowi lub innemu specjaliście, który doprowadza uszkodzony samochód do poprzedniego stanu.
Oświadczenie o zdarzeniu drogowym czy oświadczenie sprawcy - którego dokumentu potrzebuje Ubezpieczyciel?
W wielu przypadkach firma ubezpieczeniowa nie wymaga od uczestników wypadku notatki sporządzonej przez policję. Jeśli sytuacja jest jasna i wiadomo, kto zawinił, wystarczy spisanie oświadczenia. Warto mieć jednak na uwadze, że w powszechnej świadomości funkcjonują dwa rodzaje dokumentów: oświadczenie o zdarzeniu drogowym i oświadczenie sprawcy kolizji. Pierwszy rodzaj nie wskazuje wyraźnie winnego, dlatego dla firmy ubezpieczeniowej taki dokument może być niewystarczający. Spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym spowoduje, że ubezpieczyciel będzie musiał sam ustalić, kto był sprawcą zdarzenia. Spisanie odpowiedniego oświadczenia – sprawcy kolizji pozwala znacznie skrócić proces likwidacji szkody.
Oświadczenie sprawcy zdarzenia potrzebne do zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela powinno zawierać następujące informacje:
- dane osobowe sprawcy;
- dane dotyczace pojazdu: numer rejestracyjny, markę i model, dane właściciela;
- dane na temat ubezpieczenia OC sprawcy: nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, numer i termin ważności polisy.
Kolizja a ubezpieczenie - jakie kolejne kroki należy wykonać?
Co robić w przypadku kolizji drogowej, aby otrzymać ubezpieczenie z OC sprawcy? Przede wszystkim należy powiadomić ubezpieczyciela o zdarzeniu. Mimo że zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego poszkodowany ma na to aż 3 lata, warto zgłosić szkodę jak najszybciej, aby po krótkim czasie otrzymać należne pieniądze.
Do oświadczenia warto dodać jak najwięcej szczegółowych informacji: napisać, w jaki sposób samochód został uszkodzony, załączyć szkic sytuacyjny, zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia. Pozwoli to ubezpieczycielowi na szybsze rozpatrzenie sprawy.
Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia złożenie wniosku o wypłatę odszkodowania poprzez infolinię lub formularz na stronie internetowej. Po złożeniu wniosku należy uzbroić się w cierpliwość – aby odszkodowanie mogło zostać wypłacone, konieczne jest obejrzenie samochodu przez rzeczoznawcę. To on oceni, w jakim stopniu zostało uszkodzone auto i ile pieniędzy będzie potrzebne na jego naprawę.
Czy warto mieć dodatkowe ubezpieczenie AC w razie kolizji?
Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. Warto jednak się na nie zdecydować – cena nie jest wysoka, a zakup takiego ubezpieczenia pozwala uniknąć kosztów w przypadku, gdy konieczna jest naprawa samochodu sprawcy.
Jak działa ubezpieczenie AC w przypadku kolizji? Ten rodzaj polisy służy do pokrycia kosztów naprawy auta w sytuacji, gdy zostanie ono uszkodzone w wyniku kolizji, wypadku, działania osób trzecich lub niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warunki ubezpieczenia określają dokładnie, na jakiej podstawie będzie oszacowana szkoda i na jakich zasadach. Zapisy w umowach mogą mówić np. o konieczności wykonania kosztorysu przez rzeczoznawcę ubezpieczeniowego, korzystaniu wyłącznie z ASO lub wyznaczonych przez ubezpieczyciela warsztatów. W niektórych przypadkach firma ubezpieczeniowa pokrywa tylko część strat.
Mimo tych ograniczeń dodatkowe ubezpieczenie autocasco może być opłacalne. Taka polisa zdejmuje z właściciela pojazdu ciężar finansowy związany z przywróceniem auta do poprzedniego stanu i pozwala do pewnego stopnia ograniczyć stres wywołany spowodowaną kolizją.