Jak nadwozie samochodu wpływa na cenę jego ubezpieczenia?

Jak nadwozie samochodu wpływa na cenę jego ubezpieczenia?

Wiele osób zastanawia się, czy i w jaki sposób nadwozie samochodu wpływa na cenę jego ubezpieczenia. Jak się okazuje, towarzystwa i firmy biorą pod uwagę szereg czynników w trakcie obliczania końcowej składki. W poniższym artykule bierzemy pod lupę najpopularniejsze rodzaje nadwozia w polskich samochodach i sprawdzamy, w jaki sposób wpływają one na cenę ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC - co to takiego?

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, to swego rodzaju zabezpieczenie dla kierowców, którzy spowodują wypadek drogowy lub kolizję. Co istotne, ten rodzaj polisy komunikacyjnej dotyczy wyłącznie konkretnego pojazdu oraz pokrywa koszty poniesione w ramach rekompensaty za szkody i materialne, i osobiste. Zgodnie z prawem wykupienie OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu (Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych). Jeśli jesteś ciekaw, ile wyniesie składka polisy w przypadku Twojego pojazdu, to pomocny będzie nasz kalkulator ubezpieczenia OC.

Najpopularniejsze rodzaje nadwozi w samochodach osobowych

A jakie możemy wyróżnić nadwozia w samochodach osobowych, które można często spotkać na polskich drogach? Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych typów wraz z ich krótkim omówieniem.

 • SUV - nadwozie terenowe, które można spotkać często na ulicach. Tego typu samochody są duże, mieszczą do 5 osób i zapeniwają wysoki komfort przejazdów.
 • Hatchback - taki typ nadwozia można najczęściej spotkać w samochodach małych i średnich. Pojazdy są dostępne w wersji 3- lub 5-drzwiowej.
 • Van - jednobryłowy pojazdy, który znalazł swoje zastosowanie w transporcie ludzi i towarów. Charakterystyczne dla niego są 3 rzędy siedzeń i pojemna komora bagażowa.
 • Minivan - mniejsza wersja vana, jednak nadal mogąca pomieścic maksymalnie 9 pasażerów. W środku znajduje się dużo miejsca na bagaż oraz 3 rzędy siedzeń.
 • Kombi - jeden z najpopularniejszych typów nadwozia na polskich drogach. Ten typ wyróżnia się oddzielną bryłą silnikową od zespolonych ze sobą komór bagażowych i pasażerkich. Samochody są zazwyczaj dostępne w wersji 5-drzwiowej
 • Liftback - to nadwozie podobne do hatchbacku, o którym wspomnieliśmy wcześniej. W tym przypadku widoczne jest pochylenie szyby z tyłu oraz wysunięcie bagażnika.
 • Sedan - pojazdy z nadwoziem sedan są zbudowane z 3 brył - silnikowej, bagażowej i pasażerskiej. Są pojemne, występują w wersji 2- lub 4-drzwiowej oraz umożliwiają złożenie tylnej kanapy, aby zwiększyć ilość miejsca w komorze bagażowej.
 • Roadster - odmiana kabrioletu wyróżniająca się wydłużonym przodem i krótszym tyłem. Modele z nadwoziem roadster to pojazdy typowo sportowe.
 • Kabriolet - dość charakterystyczny typ, w którym stosuje się rozkładanych dach. Kabriolety zazwyczaj są dostępne w wersji 2-drzwiowej.
 • Coupé - nadwozie stosowane w samochodach sportowych, w których można zauważyćopływową górę, tylną kanapę oraz 2 lub 3 pary drzwi.
 • Pick-up - tego typu nadwozie można spotkać najczęściej w Stanach Zjednoczonych. Pick-upy mieszczą od 4 do 6 osób i są dostępne w wersji z 2- lub 4-drzwiową kabiną.

Nadwozie samochodu a cena ubezpieczenia - zależności

W jaki sposób nadwozie samochodu wpływa na cenę ubezpieczenia OC? W odpowiedzi na to pytanie pomoże kalkulator ubezpieczenia OC. Jak się okazuje – wysokość składki zmienia się razem ze zmianą rodzaju nadwozia. Powód jest prosty – firmy i towarzystwa ubezpieczeniowe nieustannie analizują statystyki, opracowując ryzyko ubezpieczeniowe. Im jest ono niższe, tym niższa będzie składka polisy.

Przyglądając się przykładowym obliczeniom, można zauważyć, że ubezpieczenie OC jest najtańsze w przypadku samochodów z nadwoziem typu pick-up i vanów. Powodem jest fakt, że takie pojazdy rzadziej biorą udział w kolizjach i wypadkach drogowych, a ich kierowcy są zazwyczaj ostrożniejsi. Średnią wysokość składki oferuje się w przypadku pojazdów typu sedan kombi i hatchback. Z kolei z droższym ubezpieczeniem OC muszą liczyć się właściciele kabrioletów i coupé.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie wysokości składki jest skorzystanie z praktycznego i intuicyjnego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczenia OC.

Może zainteresuje Cię również