Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, to obowiązkowa polisa, którą zgodnie z prawem musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Na rynku znajdziesz wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących różne produkty ubezpieczeniowe, które różnią się sobą przede wszystkim wysokością składki. A czy historia OC samochodu może mieć wpływ na cenę ubezpieczenia? Jak się okazuje – tak, i nie tylko ona. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym sprawdzamy, jak historia przebiegu ubezpieczenia może odbijać się na wysokości nowej składki.
Historia przebiegu OC a cena ubezpieczenia
Jak wspomnieliśmy już we wstępie tego artykułu, historia przebiegu OC samochodu wpływa bezpośrednio na jego cenę. W jaki sposób? Może ona albo zwiększać wysokość składki, albo ją zmniejszać. Zazwyczaj największe koszty ponosi się w momencie, gdy ubezpieczenie jest wykupywane po raz pierwszy. Powód jest prosty – towarzystwa ubezpieczeniowe nie wiedzą nic o właścicielu pojazdu, dlatego przyjmują, że ryzyko wystąpienia szkody jest dość wysokie. Oczywiście, w trakcie jego analizy są brane pod uwagę także inne czynniki, jednak o nich opowiemy więcej za chwilę.
W późniejszych latach OC samochodu może kosztować mniej, jednak warunkiem jest bezszkodowa jazda. Oznacza to, że na najlepsze ceny mogą liczyć właściciele pojazdów, którym ani razu nie wypłacono odszkodowania z polisy. Jeśli jednak auto będzie użytkowane przez niedoświadczonego kierowcę lub spowoduje wypadek albo kolizję drogową – musi liczyć się z tym, że ubezpieczenie OC samochodu będzie znacznie droższe. W każdym przypadku warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który pokaże, jakich mniej więcej składek można się spodziewać.
Zmiana ubezpieczyciela a historia przebiegu OC
Co w sytuacji, gdy zdecydujesz się na zmianę ubezpieczyciela? W takich przypadkach bezszkodowi kierowcy nie muszą się martwić, że ich dobra historia przepadnie, a ubezpieczenie OC samochodu będzie droższe. Większość firm ubezpieczeniowych ma dostęp do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli ogólnopolskiej bazy, w której gromadzone są informacje na temat polis komunikacyjnych i ich przebiegu. Oznacza to jednak, że w przypadku kolizji i wypadków samochodowych nie możesz liczyć na znaczne obniżenie składki u innego ubezpieczyciela.
Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia?
Jak się okazuje, cena, w jakiej możesz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zależy nie tylko od historii OC samochodu. Co jeszcze jest brane pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe podczas obliczania wysokości składki? Jednym z czynników jest wiek kierowcy lub właściciela pojazdu mechanicznego. Ci młodsi, którzy dopiero niedawno zdali egzamin na prawo jazdy, muszą liczyć się z wyższymi stawkami na start. Z kolei osoby, które mają już doświadczenie za kółkiem, mogą wykupić OC na korzystniejszych zasadach, pod warunkiem, że nie spowodowały w przeszłości szkód komunikacyjnych.
Kolejnym czynnikiem, który jest brany pod uwagę w trakcie obliczania wysokości ubezpieczenia OC samochodu jest miejsce zamieszkania. Można zauważyć, że wyższe stawki są proponowane mieszkańcom dużych miast, w których rośnie ryzyko wystąpienia szkody komunikacyjnej. Potwierdzają to między innymi statystyki.
Ciekawostką może okazać się fakt, że wysokość OC jest uzależniona również od stanu cywilnego kierowcy. Jak to możliwe? Towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują, że mąż i ojciec dwójki dzieci jeździ bezpieczniej i ostrożniej niż młody singiel.
A co z samochodem? W tym przypadku OC jest uzależnione między innymi od marki (na przykład w zeszłym roku ubezpieczenie BMW było najdroższe, a Skody najniższe) czy rodzaju nadwozia pojazdu. Pod uwagę brany jest również wiek auta czy pojemność silnika. Zazwyczaj, im jest ona większa, tym wyższa jest składka polisy komunikacyjnej. Dodatkowo właściciele samochodów po tzw. tuningu muszą liczyć się z podwyższoną składką, zwłaszcza w sytuacjach, gdy wprowadzone modyfikacje mają wpływ na zwiększenie mocy pojazdu i osiąganej przez niego maksymalnej prędkości.