Samochód w leasingu a jego ubezpieczenie. Czy trzeba na coś zwrócić uwagę?

Samochód w leasingu a jego ubezpieczenie. Czy trzeba na coś zwrócić uwagę?

Leasing to forma finansowania zakupu auta, na którą szczególnie często decydują się przedsiębiorcy. Pozwala rozłożyć koszty na dłuższy czas, a jednocześnie użytkować samochód w szerokim zakresie. Choć wiąże się z pewnymi ograniczeniami, leasing może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Jak wygląda ubezpieczenie OC/AC samochodu w leasingu? Trzeba mieć świadomość, że ubezpieczenie auta w leasingu może kosztować więcej niż auta kupionego np. za gotówkę. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, na czym polegają najważniejsze różnice, a także co możemy zrobić, by kupić możliwie najtańszą polisę. Zapraszamy do lektury!

Leasing samochodu a ubezpieczenie

Z leasingu mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy w ramach leasingu operacyjnego lub finansowego, jak i klienci indywidualni, którym dedykowany jest tzw. leasing konsumencki. W obu przypadkach stronami umowy leasingowej, dokładnie regulującej zakup pojazdu jest firma leasingowa oraz strona korzystająca z leasingu, czyli leasingobiorca. Na mocy umowy leasingowej pełnoprawnym posiadaczem pojazdu jest firma leasingowa, co oznacza, że leasingobiorca może z niego korzystać w zamian za opłatę (ratę leasingową), ale nie staje się jego właścicielem. Tym może się stać dopiero po zakończeniu umowy, zakładając oczywiście, że wykupi pojazd za kwotę ustaloną w umowie, co nie jest obowiązkowe.

Kwestią często budzącą wątpliwości jest ubezpieczenie dla auta w leasingu. Należy wziąć pod uwagę następujący aspekt, że firma leasingowa jest właścicielem pojazdu. Może ona nam przedstawić warunki ubezpieczenia (jakie ubezpieczenie będzie wymagane do zawarcia umowy). Warunki te w zależności od konkretnej firmy leasingowej mogą być bardziej lub mniej elastyczne.

Ubezpieczenie OC/AC samochodu w leasingu

Jeśli posiadamy własny samochód, musimy wykupić dla niego ubezpieczenie OC. Mamy jednak wybór, czy chcemy dokupić do niego nieobowiązkowe autocasco gwarantujące dodatkową ochronę, czy nie. Kierowcy, którzy wolą zaoszczędzić, mogą zrezygnować z autocasco, wykupując samo ubezpieczenie OC. W przypadku leasingu nie ma takiej możliwości. Firmy leasingowe mogą mieć własne wymogi, ale trudno sobie wyobrazić, by leasingobiorca mógł korzystać z samochodu bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci autocasco. Ubezpieczenie OC/AC samochodu w leasingu to podstawowy pakiet.

Z jednej strony oznacza to większe koszta, ale z drugiej strony również większą ochronę. Dla firmy leasingowej autocasco oznacza pewność, że w przypadku uszkodzenia pojazdu lub jego kradzieży koszty zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W takiej konfiguracji użytkownik pojazdu także może czuć się bezpiecznie, ponieważ w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych, które doprowadzą do uszkodzenia leasingowanego samochodu, nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów, jakie mogłaby na niego nałożyć firma leasingowa.

Ubezpieczenie dla auta w leasingu. Z czym się wiąże?

Ubezpieczając auto na własną rękę, zazwyczaj możemy wybierać spośród ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Sięgając po takie narzędzia, jak internetowy kalkulator ubezpieczeń OC/AC, mamy możliwość znalezienia polisy w bardzo korzystnej cenie. Firmy udzielające leasingu najczęściej proponują również konkretną ofertę ubezpieczenia auta.

Wiąże się to z tym, że z reguły współpracują z jedną lub kilkoma firmami ubezpieczeniowymi. Dla leasingobiorcy oznacza to ograniczony wybór. Nie może on bowiem sprawdzić wszystkich dostępnych ofert i wybrać najkorzystniejszej spośród dostępnych wariantów. Wykupując ubezpieczenie dla auta w leasingu, dobrze jest sprawdzić, czy istnieje możliwość samodzielnego wykupienia ubezpieczenia, tak aby nie narazić się na dodatkowe koszta. 

Kalkulator ubezpieczeń OC/AC Wygodnie.pl dla leasingobiorców

Choć wiele firm leasingowych ogranicza możliwości związane z wyborem ubezpieczyciela, niektóre pozwalają na samodzielny wybór polisy. Zachęcamy do skorzystania z naszych narzędzi, które pozwolą Ci znaleźć najkorzystniejsze, dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb ubezpieczenie. Nasz kalkulator ubezpieczeń OC/AC pomoże Ci dokładnie wyliczyć wysokość składki. Wypełnij formularz, a my wrócimy do Ciebie z ofertami polis, dzięki którym ubezpieczysz auto bez przepłacania. Wszystko to bez wychodzenia z domu i przede wszystkim wygodnie. Zapraszamy!

Może zainteresuje Cię również