Grill i jego ubezpieczenie. Jak go można zabezpieczyć?

Grill i jego ubezpieczenie. Jak go można zabezpieczyć?

Majówka, to czas ogólnopolskiego grillowania. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy artykuł o tym, w jaki sposób możemy ubezpieczyć swój grill. Co zrobić, aby zapobiec stracie finansowej na skutek zniszczenia lub uszkodzenia grilla?

Grill elektryczny i grill gazowy - sposób na ubezpieczenie

Jednym, z najczęściej kupowanych przez Polaków rodzajów grilli są grille elektryczne lub gazowe. Oba te przedmioty możemy ubezpieczyć jako ruchomości domowe przy ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Kiedy posiadamy grill elektryczny, warto uwzględnić w naszej polisie ryzyko przepięcia. Wtedy możemy zapewnić dodatkową ochronę na wypadek zwarcia w instalacji i uzyskać odszkodowanie po takim zdarzeniu.

Ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zawierają szereg wyłączeń, czyli sytuacji, w których zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania. Warto pamiętać, że ruchomości tego typu są objęte ochroną na terenie ubezpieczanego domu lub mieszkania, co oznacza, że nie otrzymamy odszkodowania za grill znajdujący się gdzieś na wyjeździe.

Grill ogrodowy i grill murowany - jak ubezpieczyć?

W zależności od konkretnego Towarzystwa i produktu, grill murowany może być ubezpieczony dodatkowo jako budowla lub obiekt małej architektury ogrodowej. Ważnym elementem jest to, czy grill stoi na fundamencie, czyli jest trwale związany z podłożem. Ten element bardzo często decyduje o przyjęciu odpowiedzialności za uszkodzenie grilla lub odrzuceniu roszczenia.

Przed zakupem ubezpieczenia warto więc sprawdzić, jak dane towarzystwo ubezpieczeniowe definiuje tego typu przedmiot ubezpieczenia. Na takie rozszerzenia należy się zdecydować w momencie zakupu ubezpieczenia domu, o ile posiadamy ogród, a w nim grill, huśtawkę, piaskownicę lub inne tego typu elementy.

Ubezpieczenie grilla za 1 PLN - czy to możliwe?

W kalkulatorze ubezpieczenia domu postaraliśmy się na początku wyliczyć wysokość ubezpieczenia domu o powierzchni 120m2 i wartości około 500 000 PLN. Dodatkowo, wyceniliśmy wyposażenie na 50 000 PLN. W założeniach uwzględniliśmy, że ubezpieczany dom znajduje się w Przasnyszu, został wybudowany w 2020 roku. Cena najtańszej polisy wyniosła 143 PLN.

Teraz sprawdziliśmy średnią cenę grilla ogrodowego. Średnia wartość grilla z wyższej półki wynosiła około 1 500 PLN, dlatego wprowadziliśmy taką kwotę do kalkulatora ubezpieczenia domu w pozycji „elementy małej architektury ogrodowej”. Nie zmienialiśmy powyższych wartości i cena najtańszego ubezpieczenia, od tego samego towarzystwa wyniosła 144 PLN. Czyli w rzeczywistości za ubezpieczenie naszego grilla zapłaciliśmy 1 PLN. Nie zapominajmy, że elektryczny grill jest ubezpieczony w ramach sumy ubezpieczenia ruchomości domowych i pod warunkiem, że znajduje się w domu/mieszkaniu.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również