Gdzie na wakacje w październiku - czy ciepło będzie tylko w egzotyce?

Gdzie na wakacje w październiku - czy ciepło będzie tylko w egzotyce?

Gdzie jest jeszcze ciepło na ternie Europy i świata? Jakie są najpopularniejsze kierunki w tym czasie? Dlaczego październik to dobry moment na rozpoczęcie urlopu? Co w razie „w” można robić w Polsce?

Wakacje w październiku - gdzie najcieplej?

Październik to idealny moment na zaplanowanie wakacji za granicą. Po pierwsze, kończy się sezon turystyczny, a to odbija się na niższych cenach, dostępie do większej ilości miejsc noclegowych, a także przyjemnej temperaturze na południu (nie jest po prostu za gorąco). Zatem, gdzie w październiku na wakacje możemy się wybrać? Możliwości jest tak naprawdę wiele. Jednym z najpopularniejszych kierunków w tym okresie są greckie wyspy, np. Korfu, Rodos, Kreta, czy Zakynthos. Wtedy występują naprawdę sporadyczne opady, a temperatura w ciągu dnia waha się w okolicach 22-29 stopni Celsjusza. Bardzo ciekawym kierunkiem podróży może być również portugalska Madera, gdzie ceny wycieczek w październiku mogą różnić się nawet o 1 000 PLN, a sama wyspa zauroczy nas swoim klimatem i bogactwem naturalnym.

Osoby, które lubią ofertę all inclusive i chcieliby skorzystać z takiej formy wypoczynku, w październiku na pewno nie zwiodą się lecąc do Turcji, która słynie z luksusowych hoteli w atrakcyjnych cenach. Temperatury na południowym wybrzeżu są podobne do tych na greckich wyspach. Jednak myśląc w kategoriach wakacje – październik – gdzie najcieplej i najbliżej, to na pewno możemy postawić w ciemno na Egipt. Jest tam w granicach 30 stopni, a forma all inclusive jest równie popularna. Kierunkiem podróży może stać się Hiszpania i Baleary – wtedy jest tam nieco mniej imprez. Mimo wszystko, w przypadku Hiszpanii i tak wygrywają Wyspy Kanaryjskie. W tym okresie najcieplejsza jest Lanzarote, gdzie temperatury utrzymują się w okolicach 30 stopni, a klimat na wyspie jest podobny do pustynnego. Poza tym, bez problemu możemy przepłynąć się na inną wyspę i zwiedzić zupełnie inne atrakcje. Ponadto, polecieć można na Cypr, Maltę, czy do Maroka, Tunezji, gdzie w przypadku tych dwóch ostatnich możemy udać się na zwiedzanie Sahary.

Październik - gdzie na wakacje, gdy mamy trochę więcej gotówki lub nie chcemy wyjeżdżać z kraju?

Jeżeli możemy przeznaczyć trochę więcej gotówki na wyjazd, wtedy nasze możliwości wzrastają niemal dwukrotnie. W październiku do wyboru mamy Dominikanę, Wyspy Zielonego Przylądka, Emiraty Arabskie, Kenię, Zanzibar, Malediwy, Oman, Australię, Mauretanię, Madagaskar, Hawaje, Polinezję Francuską, Filipiny, Tajlandię i wiele innych miejsc, w których panują wysokie temperatury. Ale nie zawsze musimy jechać tam, gdzie ciepło. Na wakacje w październiku możemy również zdecydować się na zwiedzenie własnego kraju – jeżeli nie zależy nam na opalaniu się, a aktywnym wypoczynku lub leniuchowaniu w hotelach/pensjonatach. W Polsce ciekawym miejscem może okazać się zamek w Malborku, Skałki Piekło (rezerwat znajdujący się w województwie świętokrzyskim), Bieszczady, Sudety lub Tatry, Wrocław (Stare Miasto, Ostrów Tumski, panorama racławicka, muzeum wody), Dunajec (szczególnie polecany spływ tratwą po rzece), czy Trójmiasto. Fanatycy grzybów nie muszą w cale wyjeżdżać gdzieś daleko, a zapaleni wędkarze zawsze mogą spróbować połowów w nowych miejscach.

Tam, gdzie na wakacje w październiku jest ciepło, a niezbędne będzie ubezpieczenie turystyczne

Kosztów leczenia czy ratownictwa nie pokryjemy z naszego ubezpieczenia zdrowotnego, które opłacamy jako osoby pracujące. W tej sytuacji potrzebne będzie oddzielne ubezpieczenie turystyczne, obowiązujące poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Cena pobytu w szpitalu za granicą, czy udzielenia pomocy przez ratowników może być wysoka, a jest zależna przede wszystkim od tego, czy jesteśmy na wyspie, w górach, miejscowości, czy pod szpitalem. Jednak w każdym przypadku nie są to małe kwoty. Wykupując ubezpieczenie na wyjazd w granicach 50-100 PLN za tydzień ochrony, możemy uniknąć w razie zdarzenia pokrycia tak wysokich kosztów i zaoszczędzić sobie problemów (bo na wakacje i tak wydajemy nie mało). Zachęcamy do kalkulowania ofert za pośrednictwem Wygodnie.pl, a w razie trudności nasza infolinia służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również