Emiraty Arabskie - wakacje, na których nie zaznasz nudy

Emiraty Arabskie - wakacje, na których nie zaznasz nudy

Jakie atrakcje są godne uwagi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Które miasta warto odwiedzić? Co warto wiedzieć przed przybyciem, a także czego nie wolno robić na terenie kraju? Czy przydatne będzie ubezpieczenie podróży?

Emiraty Arabskie - wczasy niezależnie od pory roku

Jak to mówią, w ZEA nie ma rzeczy niemożliwych. I to po części racja. Poza luksusowymi resortami przeplatanymi z piaskami pustyni, ten kraj ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Mowa chociażby o najszybszym rollercoasterze na świecie, czy podwodnym hotelu z restauracją. Odwiedzając Zjednoczone Emiraty Arabskie, wakacje powinniśmy zaplanować (chociaż część czasu) tak, by zwiedzić Dubaj. Miasto zachwyca swoją architektoniką. Jedną z atrakcji jest wjazd na szczyt największego budynku świata Burj Khalifa. 

Najbardziej luksusowy hotel na świecie, Burj Al-Arab ma do zaoferowania odwiedzającym apartamenty o wielkości nawet 720m2, a najmniejsze natomiast mają po 169. W tym kompleksie możemy znaleźć wszystko, a na jednego gościa przypada aż 6 osób z obsługi. Zwiedzając Dubaj nie można pominąć słynnego sztucznego archipelagu wysp Palm Island. Tylko jeden z trzech właściwie został ukończony, a aby utrzymać jego pierwotny kształt, cały czas jest konieczne dosypywanie piasku. W centrum handlowym Dubai Mall znajdziemy gigantyczne akwarium, sztuczne lodowisko, czy stoki narciarskie do zjazdu. Gdy za kierunek podróży obieramy Emiraty Arabskie, wakacje powinniśmy spędzić przez kilka dni również w stolicy kraju, Abu Zabi. Znajdziemy tam największy na świecie Wielki Meczet Szejka Zayeda, który jest w stanie pomieścić ponad 40 000 osób. 

Osoby poszukując adrenaliny powinny odwiedzić sztuczną wyspę Yas, a Ci chcących odpocząć od miejskiego zgiełku, mogą zdecydować się na pustynne safari. Ciekawym miejscem jest również Masdar, czyli najbardziej ekologiczne miasto przyszłości, które będzie pozyskiwać energię tylko z odnawialnych źródeł.

Niekończące się atrakcje w ZEA - co jeszcze warto zobaczyć?

Wiele ofert do Emiratów Arabskich typu last minute znajdziemy w malowniczym Ras Al Khaimah. Z tego względu, że znajduje się tam szeroko rozwinięta infrastruktura hotelowa, a oferty które znajdziemy w polskich biurach podróży przypadną do gustu zarówno singlom, jak i rodzinom z dziećmi. W okolicy znajdziemy park wodny, a niedaleko znajduje się Oman, który także warto zobaczyć. Od strony Oceanu Indyjskiego miejscowością godną uwagi jest Fujairah. Przepiękny krajobraz styku gór Al Hadżar z oceanem zapiera dech w piersiach.

Odbywając podróż na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, koniecznie trzeba zajrzeć na legendarne targowiska miejskie, na których znajdziemy mnóstwo produktów. W samym Dubaju jest tzw. Gold Souk, czyli miejsce, na którym szacunkowo wystawia się około 10 ton złota. Co ciekawe, na pustyniach ZEA kręcono Gwiezdne Wojny – Przebudzenie Mocy. Jednak to nie wszystko, co mogą zaoferować Emiraty Arabskie. Wakacje w Dubaju spędzić możemy w licznych tematycznych parkach z atrakcjami, pokazami, czy przejażdżkami, jak np. Legoland, Legoland Waterpark, Motiongate, Riverland, czy Bollywood Parks. Możemy skoczyć ze spadochronu nad Palma Jumeirah, przejechać się tyrolką na wysokości 170 metrów, pojeździć po wydmach Jeepem lub buggy, uprawiać liczne sporty wodne, spróbować się na F1, przelecieć się balonem o wschodzie słońca nad pustynią, czy zobaczyć giełdę wielbłądów. 

O czym nie wolno zapominać w Emiratach Arabskich - wczasy bez problemów

Aby wjechać na terytorium tego państwa, nie potrzebujemy wizy. Możemy przebywać tam legalnie przez 90 dni w okresie półrocznym. Problem z wjazdem może wystąpić, gdy wcześniej byliśmy w Izraelu i w paszporcie widnieje jego pieczątka. Lot z Warszawy do Dubaju trwa około 6 godzin, a lotnisko w ZEA jest miejscem przesiadki w późniejszych podróżach do Azji Wschodniej. Za bilety komunikacji miejskiej płaci się kartą NOL, którą można kupić i potem doładowywać. Nie zapłacimy za bilety gotówką. Używamy jej w metrze, autobusach, czy abrze (łodzi, która pływa po Dubai Creek).

Podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w wakacje, lepiej nie używać własnej karty telefonicznej, bo możemy sporo zapłacić. Lepiej wykupić lokalną kartę z pakietem Internetu. Dostęp do alkoholu jest ograniczony (można go spożywać tylko w wyznaczonych miejscach), a poruszanie się w stanie upojenia po mieście może grozić nawet aresztem. Nie za dobrze jest przyjmowane okazywanie sobie czułości w miejscach publicznych (jak całusy, czy chodzenie za rękę). Nie wolno fotografować bez pozwolenia kobiet, bo wtedy stanowi to naruszenie prywatności. Aby para mogła zameldować się w jednym pokoju, konieczne jest potwierdzenie stanu małżeństwa.

Dubaj należy do zamożnych krajów, dlatego korzystanie z opieki medycznej nie należy do najtańszych. Udając się tam, warto wykupić ubezpieczenie podróży, aby uniknąć później niemiłego rozczarowania, gdy przyjdzie nam wysoka faktura ze szpitala do zapłacenia, a przecież miejsc do narażenia się na kontuzję jest bardzo wiele. Takie ubezpieczenie można wykupić za pośrednictwem Wygodnie.pl i naszego elektronicznego kalkulatora. Tam można porównać ceny ubezpieczeń, ich zakres, a także wysokość składki. W razie trudności nasza infolinia służy pomocą i jest do Państwa dyspozycji.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również