Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne wyjeżdżając na narty/snowboard?

Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne wyjeżdżając na narty/snowboard?

Jakie są korzyści z posiadania ubezpieczenia turystycznego?

Wyjazd na narty to czas relaksu i zabawy, ale wiąże się z nieuniknionym ryzykiem. Posiadanie ubezpieczenia turystycznego daje poczucie bezpieczeństwa, że w razie potrzeby będzie się miało wsparcie i pomoc na miejscu. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dlaczego warto kupić takie ubezpieczenie:

  1. Ochrona zdrowia: podczas uprawiania sportów zimowych, takich jak narciarstwo czy snowboard, istnieje ryzyko kontuzji. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę zdrowia i pokrcie kosztów leczenia w przypadku ewentualnych wypadków. 
  2. Pokrycie kosztów ewakuacji: jeśli dojdzie do powaznej kontuzji lub wypadku, może być konieczne przewiezienie poszkodowanego do najbliższego szpitala. Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty takiej ewakuacji. 
  3. Ochrona sprzętu narciarskiego: ubezpieczenie turystyczne może również oferować ochronę sprzętu narciarskiego, w przypadku jego kradziezy, uszkodzenia lub zniszczenia. 
  4. Rezygnacja z podróży: ubezpieczenie turystyczne może obejmować również ochronę przed nagłymi wypadkami, które mogą uniemożliwić podróż na narty, takie nagła choroba. W takim przypadku, ubezpieczyciel może pokryć koszty anulowania rezerwacji czy odwołania wyjazdu. 
  5. Ochrona odpowiedzialności cywilnej: jeżeli spowodujemy szkodę innym osobom, np. kolizja na stoku, ubepziecznie turystyczne może obejmować ochroną odpowiedzialności cywilnej, dzięki czemu nie będziemu musieli sami pokrywać kosztów naprawy sprzętu czy odszkodowania. 

Warto zauważyć, że każda polisa ubezpieczeniowa moze różnić się zakresem ochrony, więc ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami.

Czy karta EKUZ pokryje wszystkie koszty leczenia?

Przeczytałeś zalety ubezpieczenia turystycznego, ale myślisz "Po co mi to? Mam kartę EKUZ." Owszem, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa koszty leczenia zagranicą w ramach podstawiwej opieki zdrowotnej takiej jak wizyty lekarskie, badania diagnostyczne, hospitalizacja, czy farmaceutyki ale koszty te są pokrywane na takich samych, jak dla obywateli danego kraju. EKZU zazwyczaj nie pokrywa takich kosztów jak koszty poszukiwania i ratownictwa w górach. Nawet jeżeli posiadasz kartę, możliwe jest, że poniesiesz pewne opłaty związane z leczeniem. Najczęściej są to opłaty za pobyt w szpitalu lub częściowe pokrycie rachunków wystawionych przez lekarzy specjalistów. 

Poniżej przedstawiamy przykładowe koszty, jakie możesz ponieść, posiadając tylko Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętaj, że są to koszty związane z publiczną opiekną medyczną - za prywatne leczenie będziesz musiał zapłacić wszystkie koszty. 

  • Pobyt w szpitalu w Austrii to koszt od 12 do 20,10 €;
  • w Czechach w nagłych wypadkach za pobyt w szpitalu lub leczenie stomatologiczne zapłacisz 90 koron czeskich;
  • We Francji będziesz musiał opłacić 1/5 części rachunku za pobyt w szpitalu;
  • Pomoc lekarza w Szwajcarii to koszt 92 franków Szwajcarskich;
  • We Włoszech musisz zapłacić 36,15 € za pomoc lekarską. 

Z pozoru są to niewielkie koszty, należy jednak pamiętać, że w tej kwocie (albo i niższej) możesz kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie ww koszty a dodatkowo możesz rozszerzyć zakres ochrony o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków czy odpowiedzialności cywilnej. 

W kalkulatorze dostępnym na naszej stronie, znajdziesz oferty ubezpieczeń różnych ubezpieczycieli, dzięki czemu wybierzesz ofertę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb. 

 

Może zainteresuje Cię również