Ubezpieczenie na narty – jakie wybrać?

Ubezpieczenie na narty – jakie wybrać?

Lubisz jeździć na nartach? Popularność tego sportu w Polsce zdaje się rosnąć z roku na rok. Jeśli jednak wybierasz się na stok poza Polskę, nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie. Poza kaskiem i ochraniaczami zainwestuj w odpowiednie ubezpieczenie na narty. Czyli jakie? Oto najważniejsze informacje.

Na początek najważniejsze: kiedy w ogóle potrzebne jest ubezpieczenie na narty? Zasadniczo, jeśli zamierzasz zjeżdżać ze stoków usytuowanych w Polsce, produkt ten może Ci być zbędny (w zakresie obejmującym koszty leczenia). Jeżeli jednak planujesz szusować na deskach np. w jednym z kurortów na Słowacji, w Austrii, Niemczech czy we Włoszech – jego wykupienie to absolutna podstawa. Dlaczego? Ponieważ jeśli spotka Cię wypadek na trasie i będziesz potrzebować pomocy lekarskiej, bez ubezpieczenia czekają Cię ogromne wydatki – sięgające nawet kilkunastu tysięcy euro. Aby się przed tym uchronić, wystarczy kupić odpowiednie ubezpieczenie. Narty, o czym warto pamiętać, nie są klasyfikowane jako sport ekstremalny. A to oznacza, że koszt zapewnienia sobie ochrony będzie relatywnie niski.

Jedziesz na narty? Ubezpieczenie turystyczne nie wystarczy

Jeśli wyjeżdżasz za granicę na narty, ubezpieczenie turystyczne może Ci nie wystarczyć. A to dlatego, że standardowy zakres ochrony nie obejmuje obrażeń, których możesz doznać właśnie podczas aktywnego uprawiania sportu. Dlatego potrzebne Ci jest specjalne ubezpieczenie turystyczne na narty – takie, które jest dedykowane miłośnikom dwóch desek.

Warto przy tym podkreślić zasięg tego rodzaju ubezpieczenia – narty to nie jedyny sport, który obejmie ochrona. Produkt tego typu spełni swoją rolę również, jeśli zamiast na dwóch deskach lubisz jeździć na jednej, uprawiając snowboard. Ale uwaga! Jeśli zamiast zwykłych zjazdów po przygotowanych trasach planujesz np. freeride poza stokami czy wykonywanie tricków na rampach itp. – upewnij się, że wybrana polisa zapewni Ci ochronę również w takich sytuacjach. Te formy aktywności mogą być bowiem uznane przez ubezpieczyciela za „ekstremalne”, a co za tym idzie, będą wymagały inwestycji w innego rodzaju polisę.

Wyjeżdżasz na narty? Ubezpieczenie powinno obejmować...

Zakres standardowego ubezpieczenia dla narciarzy obejmuje przede wszystkim elementy takie jak:

  • koszty leczenia wymaganego w wyniku obrażeń doznanych podczas jazdy na nartach i ogólnie w trakcie wyjazdu (pamiętaj, że to rozszerzona wersja ubezpieczenia turystycznego),
  • koszty ewentualnych akcji ratowniczych, które musiałyby zostać podjęte w wyniku wydarzeń na stoku,
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW).

To podstawowe opcje, które powinno obowiązkowo zawierać dobre ubezpieczenie narciarskie. Analizując je dokładniej, zwróć uwagę na:

  • wysokość sum gwarantowanych ubezpieczenia,
  • wysokość kosztów własnych, jakie będziesz musiał ponieść przy interwencji lekarskiej (zazwyczaj osoba ubezpieczona jest zobowiązana do pokrycia pierwszych wydatków do określonej kwoty, np. kilkunastu – kilkudziesięciu euro),
  • sposobu rozliczania kosztów leczenia – czy następuje bezgotówkowo czy na podstawie przedstawionej przez Ciebie dokumentacji.

To jednak nie koniec istotnych kwestii. Warto bowiem zwrócić uwagę, że ubezpieczenie turystyczne na narty powinno także objąć swoim zakresem Twój bagaż oraz sprzęt sportowy. Gdyby uległ on uszkodzeniu – np. w wyniku wypadku czy przy transporcie, również możesz wówczas liczyć na odszkodowanie.

Wybierasz się na narty? OC może być dobrym rozwiązaniem

Choć o ubezpieczeniu narciarskim mówi się głównie w kontekście ochrony na wypadek konieczności poniesienia kosztów leczenia, jego istotnym aspektem powinna być także ochrona od odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego? Wyobraź sobie sytuację, w której zderzasz się z innym narciarzem na stoku, a z Twojej winy ta osoba doznaje obrażeń i potrzebuje pomocy medycznej. Wówczas może zażądać od Ciebie odszkodowania za poniesione koszty leczenia oraz inne wydatki z tytułu wypadku, który spowodowałeś. Od konsekwencji finansowych w takiej sytuacji uchroni Cię właśnie odpowiednie ubezpieczenie OC. Narty to sport, w którym jest ono coraz częściej potrzebne.

Czy zatem warto w nie zainwestować? Zdecydowanie tak – zwłaszcza że zazwyczaj nie podwyższa znacznie składki ubezpieczeniowej.

Jak wykupić ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie na narty możesz wykupić zarówno offline, jak i online. Cały proces zajmie Ci dosłownie kilka minut. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną polisę, przyjrzyj się dokładnie oferowanym warunkom i porównaj ze sobą dostępne na rynku rozwiązania. Zwróć uwagę na:

  • stawkę za dzień ubezpieczenia,
  • zakres ochrony,
  • dodatkowe usługi, np. takie jak assistance (bardzo przydatne podczas pobytów za granicą),
  • kwoty, na jakie opiewa ubezpieczenie.

Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia nie tylko dla siebie, ale i dla członków swojej rodziny czy znajomych, często możesz liczyć na dodatkową zniżkę.

W razie wątpliwości skontaktuj się również z agentem ubezpieczeniowym, który pomoże Ci wybrać najlepszy produkt.

Może zainteresuje Cię również