Co to jest ubezpieczenie OC i AC?

Co to jest ubezpieczenie OC i AC?

Kupując pojazd, warto zadbać o jego ubezpieczenie. Podstawową – i zarazem obowiązkową polisą jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli jednak zależy nam na pełniejszej ochronie ubezpieczeniowej, dobrym pomysłem może okazać się wykupienie AC (autocasco) lub tzw. małego AC (minicasco). Co to jest ubezpieczenie OC i AC? Jak znaleźć najtańsze OC i AC? Oto kilka podstawowych informacji i porad, które sprawią, że nie przepłacisz, kupując ubezpieczenie pojazdu. Zapraszamy do lektury!

Kiedy wykupić OC, a kiedy pakiet z AC?

Ubezpieczenie OC to podstawowa polisa, którą musi wykupić właściciel każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. OC zadziała wtedy, gdy spowodujemy wypadek drogowy lub nawet drobną stłuczkę. Posiadając OC, możemy liczyć na to, że szkody wyrządzone przez nas innym osobom zostaną finansowo pokryte przez ubezpieczyciela. Dotyczy to szkód w mieniu (przede wszystkim kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego), jak również odszkodowań za ewentualny uszczerbek na zdrowiu. W ramach OC my, jako sprawcy zdarzenia nie możemy jednak liczyć na wypłatę pieniędzy. Jeśli chcemy, by ubezpieczenie uwzględniało również nasze straty, wówczas powinniśmy dokupić ubezpieczenie AC (autocasco). Autocasco jest polisą dobrowolną, co oznacza, że możemy ją wykupić, ale nie musimy. Do kogo kierowane jest AC? Głównie do posiadaczy młodszych aut o wyższej wartości, czyli takich, w przypadku których nawet drobne naprawy mogą okazać się kosztowne.

AC za drogie? Jeśli szukasz alternatywy, weź pod uwagę mini AC

Zdarza się, że jednorazowe wykupienie OC i AC okazuje się znaczącym wydatkiem. Jest jeszcze jedna możliwość, a mianowicie: dokupienie do obowiązkowej polisy OC tzw. mini AC. Często nazywane zamiennie małym AC lub minicasco. Mini AC jest tańszym odpowiednikiem standardowego AC. Z niższą ceną wiąże się wprawdzie nieco mniejszy zakres ochrony, ale niekiedy to właśnie mini AC jest najlepszym wyborem. O ile z pełnego autocasco skorzystamy nawet po drobnej stłuczce, kiedy nasze auto ucierpi w minimalnym stopniu (pęknięty zderzak, delikatnie wgnieciona maska itp.), o tyle mini AC sprawdzi się w przypadku tzw. szkody całkowitej. Skorzystamy z niego również w wyniku zniszczenia auta w wyniku pożaru i innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Mini AC może więc okazać się dobrym wyborem dla tych, którzy boją się całkowitej utraty samochodu, ale niekoniecznie przejmują się drobnymi uszkodzeniami.

Najtańsze OC i AC? Z Wygodnie.pl znajdziesz je błyskawicznie!

Znalezienie korzystnego cenowo ubezpieczenia pojazdu może być kłopotliwe. Jak sprawdzić, co mają do zaoferowania poszczególni ubezpieczyciele, a w efekcie nie przepłacić? Pomoże Ci w tym nasza bezpłatna porównywarka. Wystarczy, że wypełnisz formularz, podając podstawowe dane, a my wrócimy do Ciebie, proponując najtańsze OC i AC. Wykupienie kompletu OC i AC pozwala otrzymać bardzo atrakcyjne zniżki. Oczywiście możesz z nami znaleźć również pojedyncze polisy OC lub AC. Znajdź najtańsze OC i AC z Wygodnie.pl!

Może zainteresuje Cię również