Ciągniki rolnicze- rejestracja, dokumenty

Ciągniki rolnicze- rejestracja, dokumenty

Obecnie nikt nie wyobraża sobie pracy w gospodarstwie rolnym bez używania ciągników i innych maszyn rolniczych. Zgodnie z najnowszymi przepisami prawa o ruchu drogowym, wszystkie pojazdy, włączając w to traktory rolnicze, muszą być zarejestrowane w Wydziale Komunikacji. Przed wizytą w Starostwie Powiatowym należy przygotować kilka dokumentów. Sprawdź, co jest potrzebne do rejestracji traktora rolniczego.

Rejestracja ciągnika rolniczego jest niezbędna do tego, żeby pojazd mógł zostać dopuszczony do ruchu. Według prawa o ruchu drogowym każdy pojazd, niezależnie od tego, czy porusza się po drogach publicznych, czy tylko po polu uprawnym, musi mieć tablice rejestracyjne. Aby proces przebiegł szybko i bez komplikacji, musisz odpowiednio się przygotować do wizyty w Wydziale Komunikacji.

Dokumenty do rejestracji ciągnika rolniczego

Liczba potrzebnych dokumentów różni się w zależności od tego, czy chcesz zarejestrować traktor kupiony w Polsce, czy sprowadzony z zagranicy. Do Wydziału Komunikacji i transportu w Starostwie Powiatowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania należy zgłosić się z:

  • umową kupna-sprzedaży ciągnika lub fakturą potwierdzająca zakup maszyny - należy zadbać o czytelność danych sprzedawcy i kupującego
  • dowodem rejestracyjnym - dane widniejące na dokumencie muszą zgadzać się z tymi, podanymi na umowie kupna-sprzedaży
  • potwierdzeniem przeprowadzenia badania technicznego oraz dukumentem identyfikacyjnym pojazdu lub aktualnym świadectwem homologacji (dla nowych aut)
  • aktualnymi tablicami rejestracyjnymi - jeśli nie masz tablic, należy przygotować oświadczenie o ich braku
  • wnioskiem o wpisanie do spisu traktora rolniczego
  • potwierdzeniem wniesienia opłaty rejestracyjnej
  • dowodem osobistym (jeśli prowadzisz firmę, zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej)

Jeśli pojazd został zakupiony za granicą, potrzebne jest także tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży (nie obowiązuje przy dwujęzycznej umowie - jeden z języków musi być ojczysty) i dowodu rejestracyjnego wykonane przez tłumacza przysięgłego. Osoby, które nie mogą stawić się osobiście w urzędzie, muszą także udzielić upoważnienia lub pełnomocnictwa komuś zaufanemu.

Jak wygląda proces rejestracji traktora rolniczego?

Po zebraniu niezbędnych dokumentów w przeciągu 30 dni od daty zakupu należy udać się do Wydziału Komunikacji i Transportu. Organ, po przyjęciu wniosku, rejestruje tymczasowo ciągnik na 30 dni i przekazuje zgłoszenie do realizacji. 

W tym okresie możesz korzystać z ciągnika na podstawie pozwolenia czasowego oraz zalegalizowanych tablic rejestracyjnych.  Po upływie miesiąca, należy zgłosić się ponownie do Wydziału Komunikacji i Transportu w celu wymiany tymczasowego pozwolenia na dowód rejestracyjny. 

Pamiętaj o tym, że jeśli kupiłeś ciągnik poza granicami kraju, to możesz spotkać się z odrzuceniem wniosku. W takim przypadku masz 14 dni na odwołanie się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. 

Po zarejestrowaniu pojazdu, należy od razu go ubezpieczyć, najlepiej w ten sam dzień. Polisa OC dla ciągników rolniczych wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i zależy od indywidualnej oceny użytkownika/właściciela przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto o tym pamiętać, ponieważ za jej brak grozi wysoka kara pieniężna.

O czym pamiętać po rejestracji ciągnika rolniczego?

Oferty wraz ze szczegółami oraz kalkulator ubezpieczenia OC/AC ciągnika rolniczego jest dostępny na Wygodnie.pl. W ofercie posiadamy produkty takich towarzystw, jak np. Warta, Generali lub Wiener. Aby poznać dokładną wycenę polisy należy uzupełnić formularz danymi z dowodu rejestracyjnego oraz własnego dowodu osobistego. Następnie nasz agent przeliczy dla Ciebie wysokość składki i przedstawi dedykowaną ofertę.

Jeśli wybierasz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zwróć uwagę na wysokość składki. Zakres ochrony polisy OC jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Oferty mogą różnić się tylko dodatkowymi usługami, jak np. NNW lub Assistance. Szukasz Auto Casco dla traktora rolniczego? Dla ciągników stworzono specjalne, dobrowolne ubezpieczenie Agro Casco, które chroni właściciela przed stratami finansowymi na wypadek kolizji lub utraty mienia. Zanim wybierzesz polisę AC, dokładnie zapoznaj się z jej OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Sprawdź także sumy gwarantowane, aby po zdarzeniu móc uzyskać godne odszkodowanie. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z naszą infolinią.

Ciągniki i maszyny rolnicze - ile kosztuje rejestracja?

Zakup pojazdu mechanicznego to nie koniec wydatków. Podczas rejestrowania ciągników rolniczych należy liczyć się z dodatkowymi opłatami za:

przegląd techniczny - 62zł, opłata rejestracyjna - 121,50zł, w tym dowód rejestracyjny - 54,50zł, pozwolenie tymczasowe - 14zł, nalepki legalizacyjne - 12,50zł, tablice rejestracyjne - 40,50zł

Jeśli wymaga tego sytuacja, to właściciel jest także zobowiązany do zapłaty za tłumaczenia dokumentów. Koszt pracy tłumacza przysięgłego to zazwyczaj około 100-200 zł. 

W Wydziale Komunikacji i Transportu należy zarejestrować zarówno małe ciągniki rolnicze, jak i profesjonalne traktory wraz z przyczepą. Maszyny z tablicą rejestracyjną są od razu gotowe do pracy!

Może zainteresuje Cię również