Auto po gradobiciu - jak się zabezpieczyć przed stratami?

Auto po gradobiciu - jak się zabezpieczyć przed stratami?

Jakie ubezpieczenie zapewni najlepszą ochronę na skutek uszkodzenia auta przez grad? W jaki sposób są naprawiane tego typu szkody? Od czego zależy to, jakie odszkodowanie dostaniemy i jak prawidłowo dobrać zakres ochrony?

Auto po gradobiciu - jaka naprawa usunie zniszczenia?

Wiosną lub latem bardzo często pojawia się grad. Jego silne opady skutkują powstaniem znacznych szkód w uprawach, budynkach, ale również samochodach pozostawionych na świeżym powietrzu. Mylnie nam się wydaje, że w efekcie takiego zjawiska głównie uszkodzeniom ulegają szyby – w rzeczywistości szkody częściej dotyczą karoserii auta. Samochód po gradobiciu traci znacząco na wartości, dlatego kluczowe jest wykonanie naprawy w taki sposób, aby szkoda była jak najmniej widoczna.

Gdy wgniecenia nie naruszą struktury lakieru, lekarstwem może być metoda PDR, która usuwa zagłębienia bez konieczności lakierowania auta. Jednak nie zawsze tak się dzieje. W trudniejszych przypadkach konieczne będzie szpachlowanie zagłębień i następnie wylakierowanie ich lub całego elementu (w najgorszej sytuacji całe auto po gradobiciu). Koszt naprawy uzależniony jest od skali zniszczeń, dlatego wycenę szkód zrobi odpowiedni warsztat. Ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych i dochodzą nawet to kilku tysięcy.

Nieusuwanie takich wgnieceń może skutkować tym, że przez uszkodzoną warstwę lakieru dojdzie do korozji elementu. Im z usług lepszego warsztatu skorzystamy, tym uzyskamy lepszy efekt, a zniszczenia na pierwszy rzut oka będą mniej widoczne. Gdy będziemy chcieli sprzedać takie auto, a potencjalnemu kupcowi nie będzie obcy miernik lakieru, wtedy bez problemu wykryje, że nasze auto było „wyklepywane”. Auto po gradzie jest najczęściej uszkodzone na powierzchni dachu czy maski – a to właśnie dach jest miejscem najrzadziej ulegającym uszkodzeniom (chyba, że auto dachowało).

Samochód po gradobiciu - jak dobrać właściwy zakres ochrony?

Receptą, aby nie pokrywać konsekwencji finansowych takich zdarzeń jest ubezpieczenie Autocasco, a także ubezpieczenie szyb. Dlatego jeżeli posiadamy odpowiednie ubezpieczenie AC, nie naprawiajmy szkód na własną rękę. Zgłośmy takie zdarzenie do Ubezpieczyciela i czekajmy na decyzję. Sama skala zniszczeń auta po gradobiciu wpływa na to, jaką szkodę orzeknie Ubezpieczyciel. Zazwyczaj jest to szkoda częściowa, ale w sytuacji, gdy potłuczone zostaną szyby, zmasakrowana karoseria, a auto wewnątrz zostanie zalane, może on orzec szkodę całkowitą. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jest opisane, jaki wskaźnik procentowy wartości sumy ubezpieczenia (wartości rynkowej samochodu) musi przekroczyć zdarzenie, aby Ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą. Poza tym, metoda oszacowania strat jest zależna od wariantu AC (czy jest to wariant serwisowy, czy kosztorysowy). Wtedy oględziny wykonuje warsztat naprawczy lub rzeczoznawca. 

Zakres ubezpieczenia zazwyczaj obejmuje konsekwencje opadu gradu, ale w przypadku np. minicasco lub gdy nie mamy takiej pewności, warto sprawdzić wyłączenia zakresu ochrony, czy nie znajdziemy tam tego zjawiska atmosferycznego. Lusterka samochodowe potrafią niekiedy kosztować nawet 1 000 PLN, dlatego bardzo często są wyłączane z zakresu ochrony AC. Ich ubezpieczenie może być możliwe np. po opłaceniu dodatkowej składki. Auto po gradzie, a raczej w trakcie, jeżeli jesteśmy na miejscu zdarzenia, powinniśmy zapobiec rozmiarowi szkody – czyli w należyty sposób zakryć zbite szyby, aby jak najmniej wody naleciało do środka, lub wstawić auto do garażu (jeżeli to możliwe). Złe zachowanie na miejscu zdarzenia może skutkować odmową wypłaty odszkodowania. 

Nie zawsze w AC znajdziemy ochronę szyb – zazwyczaj dotyczy to szyby czołowej. Wykupienie ubezpieczenia szyb jest znacznie lepszy rozwiązaniem. Szczególnie jest one opłacalne dla osób, które posiadają podgrzewane szyby – te potrafią sporo kosztować. Wtedy mamy szansę na otrzymanie odszkodowania za zbite szyby przez np. grad. Problemem są tutaj takie elementy, jak szyberdach, ekran panoramiczny, czy lampy szklane. Te elementy nie są objęte zakresem ochrony, a jeżeli znajdziemy taką możliwość, to bardzo dużo za to zapłacimy. 

Ubezpieczenie AC + ubezpieczenie szyb na Wygodnie.pl

Jesteśmy porównywarką ubezpieczeń. W swojej ofercie posiadamy kalkulator OC/AC z rozszerzeniem ubezpieczenia szyb. Koszty autocasco to kwota kilkuset złotych, natomiast ubezpieczenie szyb potrafi kosztować w granicach 100-200 PLN – w zależności od sumy ubezpieczenia. Po wykonaniu kalkulacji, w naszej liście ofert, poza cenami, widoczne są zakresy ubezpieczenia, a także sumy (w przypadku ubezpieczenia szyb), na które będzie ubezpieczone Twoje auto. W ten sposób jesteś w stanie lepiej porównać i dobrać odpowiednie ubezpieczenie. W razie trudności w wykonaniu kalkulacji, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią. Doradzimy w doborze odpowiedniego ubezpieczenia. 

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również