Amerykańskie samochody - czy ich sprowadzenie jest opłacalne?

Amerykańskie samochody - czy ich sprowadzenie jest opłacalne?

Dlaczego Polacy decydują się na sprowadzenie amerykańskich samochodów? Które modele są najczęściej przywożone? Czym różnią się auta amerykańskie od europejskich? Na jakie opłaty trzeba się nastawić i jak wygląda sprawa ubezpieczenia OC takiego auta?

Amerykańskie auta w Polsce - dlaczego akurat one?

Kino ze Stanów Zjednoczonych, w tym liczne filmy akcji na pewno wpłynęły przez dziesiątki lat na postrzeganie aut z Zachodu. Po części komuna również miała w tym swój udział. Polacy, którzy decydują się na samochody amerykańskie nie stawiają tylko i wyłącznie na klasyki zachodniej motoryzacji, ale coraz częściej sprowadzają zza oceanu SUVy, luksusowe sedany i vany, czy pick-upy.

Nowego auta na terenie USA nie może kupić obcokrajowiec, dlatego najczęściej w ofercie pośredników znajdziemy samochody używane lub te powypadkowe. Które auta amerykańskie najczęściej lądują w kontenerze? Cadillac Escalade, Chevrolet Camaro, Chevrolet Corvette, Cadillac CST, Chrysler 300, Dodge Grand Caravan, Charger, Challenger I Durango, Ford Mustang, Ram 1500, SRT Viper, Ford Explorer, Ford F-150, Jeep Grand Cherokee, Hummer H2, Jeep Wrangler, Compass, czy Lincoln Town Car.

Skąd pomysł na amerykańskie samochody w Europie?

Z tych marek, które wymieniliśmy powyżej na rynku polskim dostępny jest tylko Ford, Jeep, a w dawnych czasach był to także Chevrolet. Na korzyść sprowadzenia takich pojazdów przemawia ich deficyt w Europie. W ten sposób możemy mieć rzadki okaz u siebie na podwórku. Ale są również ściągane droższe auta amerykańskie ze względu na to, że jest to po prostu opłacalne, pomimo licznych opłat. Poza tym, samochody z USA mają znacznie bogatsze wyposażenie w aucie, czy lepszy stan zawieszenia (jakość dróg za oceanem). Amerykanie przywykli do dbania o swoje pojazdy (Polacy kupują stamtąd również łodzie, czy motocykle). 

Amerykańskie auta i decyzja o ich zakupie nie jest tylko i wyłącznie związana z ceną. Wiele osób pasjonuje się zachodnią motoryzacją, jeżdżąc na różnego rodzaju zloty fanów aut, a także bardzo często świadczą różne usługi (np. wożenie pary młodej na wesele, wynajem auta na sesje, itd.). Dlatego też firmy związane ze sprowadzaniem pojazdów z USA mają ręce pełne roboty (popyt na takie auta wzrósł w trakcie pandemii o 20%). 

Za co będę musiał zapłacić decydując się na samochód amerykański?

W zależności od modelu auta, kluczowa na samym początku będzie przeprawa pojazdu przez ocean. Morska bryza nie jest najlepszym sprzymierzeńcem dla lakieru w naszym aucie. Transport takiego samochodu wynosi około 10 000 PLN. Firma sprowadzająca auto może żądać prowizji od 2 do 5 tys. złotych. Gdy już takie auto wpłynie do Europy, konieczne będzie opłata cła w wysokości 10% wartości samochodu.

Samochody amerykańskie słyną z silników o dużej pojemności, dlatego w tej sytuacji akcyza zazwyczaj wynosi 18,6% (jeżeli silnik w aucie ma więcej niż 2 litry pojemności). Na sam koniec będziemy musieli opłacić VAT w wysokości 23% w Polsce lub 19% w Niemczech. Zanim udamy się na przegląd techniczny sprawdzający emisję CO2, będziemy musieli udać się do warsztatu i zmienić reflektory i kierunkowskazy na te zgodne z europejską homologacją. Gdy już zbierzemy wszelkie dokumenty, będziemy mogli dokonać rejestracji pojazdu

Stare amerykańskie auta a ubezpieczenie OC

W zależności od tego, jakie auto sprowadzamy, będziemy musieli dobrać odpowiednie ubezpieczenie OC. Gdy decydujemy się na zakup klasyka z zachodu, który otrzyma w Polsce żółte tablice rejestracyjne, wystarczy wkupienie ubezpieczenia OC krótkoterminowego na okres, w którym auto będzie się poruszać po polskich drogach. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku droższych modeli aut. Sama pojemność silnika znacząco wpływa na wysokość ubezpieczenia OC, dlatego za amerykański samochód z dużym silnikiem Ubezpieczyciel uwzględni odpowiednią zwyżkę. Różnie może wyglądać kwestia ubezpieczenia Autocasco – jeżeli mamy model, do które części dostępne są tylko za oceanem, Ubezpieczyciel może odpowiednio zwiększyć składkę za ubezpieczenie.

Zachęcamy do skorzystania z porównywarki ubezpieczeń na naszej stronie. W ofercie mamy ubezpieczenie OC/AC, a także ubezpieczenie dla samochodów zabytkowych. W razie trudności nasza infolinia służy dla Państwa pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również