Dlaczego Polacy decydują się na sprowadzenie amerykańskich samochodów? Które modele są najczęściej przywożone? Czym różnią się auta amerykańskie od europejskich? Na jakie opłaty trzeba się nastawić i jak wygląda sprawa ubezpieczenia OC takiego auta?
Amerykańskie auta w Polsce - dlaczego akurat one?
Kino ze Stanów Zjednoczonych, w tym liczne filmy akcji na pewno wpłynęły przez dziesiątki lat na postrzeganie aut z Zachodu. Po części komuna również miała w tym swój udział. Polacy, którzy decydują się na samochody amerykańskie nie stawiają tylko i wyłącznie na klasyki zachodniej motoryzacji, ale coraz częściej sprowadzają zza oceanu SUVy, luksusowe sedany i vany, czy pick-upy.
Nowego auta na terenie USA nie może kupić obcokrajowiec, dlatego najczęściej w ofercie pośredników znajdziemy samochody używane lub te powypadkowe. Które auta amerykańskie najczęściej lądują w kontenerze? Cadillac Escalade, Chevrolet Camaro, Chevrolet Corvette, Cadillac CST, Chrysler 300, Dodge Grand Caravan, Charger, Challenger I Durango, Ford Mustang, Ram 1500, SRT Viper, Ford Explorer, Ford F-150, Jeep Grand Cherokee, Hummer H2, Jeep Wrangler, Compass, czy Lincoln Town Car.
Skąd pomysł na amerykańskie samochody w Europie?
Z tych marek, które wymieniliśmy powyżej na rynku polskim dostępny jest tylko Ford, Jeep, a w dawnych czasach był to także Chevrolet. Na korzyść sprowadzenia takich pojazdów przemawia ich deficyt w Europie. W ten sposób możemy mieć rzadki okaz u siebie na podwórku. Ale są również ściągane droższe auta amerykańskie ze względu na to, że jest to po prostu opłacalne, pomimo licznych opłat. Poza tym, samochody z USA mają znacznie bogatsze wyposażenie w aucie, czy lepszy stan zawieszenia (jakość dróg za oceanem). Amerykanie przywykli do dbania o swoje pojazdy (Polacy kupują stamtąd również łodzie, czy motocykle).
Amerykańskie auta i decyzja o ich zakupie nie jest tylko i wyłącznie związana z ceną. Wiele osób pasjonuje się zachodnią motoryzacją, jeżdżąc na różnego rodzaju zloty fanów aut, a także bardzo często świadczą różne usługi (np. wożenie pary młodej na wesele, wynajem auta na sesje, itd.). Dlatego też firmy związane ze sprowadzaniem pojazdów z USA mają ręce pełne roboty (popyt na takie auta wzrósł w trakcie pandemii o 20%).
Za co będę musiał zapłacić decydując się na samochód amerykański?
W zależności od modelu auta, kluczowa na samym początku będzie przeprawa pojazdu przez ocean. Morska bryza nie jest najlepszym sprzymierzeńcem dla lakieru w naszym aucie. Transport takiego samochodu wynosi około 10 000 PLN. Firma sprowadzająca auto może żądać prowizji od 2 do 5 tys. złotych. Gdy już takie auto wpłynie do Europy, konieczne będzie opłata cła w wysokości 10% wartości samochodu.
Samochody amerykańskie słyną z silników o dużej pojemności, dlatego w tej sytuacji akcyza zazwyczaj wynosi 18,6% (jeżeli silnik w aucie ma więcej niż 2 litry pojemności). Na sam koniec będziemy musieli opłacić VAT w wysokości 23% w Polsce lub 19% w Niemczech. Zanim udamy się na przegląd techniczny sprawdzający emisję CO2, będziemy musieli udać się do warsztatu i zmienić reflektory i kierunkowskazy na te zgodne z europejską homologacją. Gdy już zbierzemy wszelkie dokumenty, będziemy mogli dokonać rejestracji pojazdu.
Stare amerykańskie auta a ubezpieczenie OC
W zależności od tego, jakie auto sprowadzamy, będziemy musieli dobrać odpowiednie ubezpieczenie OC. Gdy decydujemy się na zakup klasyka z zachodu, który otrzyma w Polsce żółte tablice rejestracyjne, wystarczy wkupienie ubezpieczenia OC krótkoterminowego na okres, w którym auto będzie się poruszać po polskich drogach. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku droższych modeli aut. Sama pojemność silnika znacząco wpływa na wysokość ubezpieczenia OC, dlatego za amerykański samochód z dużym silnikiem Ubezpieczyciel uwzględni odpowiednią zwyżkę. Różnie może wyglądać kwestia ubezpieczenia Autocasco – jeżeli mamy model, do które części dostępne są tylko za oceanem, Ubezpieczyciel może odpowiednio zwiększyć składkę za ubezpieczenie.
Zachęcamy do skorzystania z porównywarki ubezpieczeń na naszej stronie. W ofercie mamy ubezpieczenie OC/AC, a także ubezpieczenie dla samochodów zabytkowych. W razie trudności nasza infolinia służy dla Państwa pomocą.