Czasami właściciel samochodu ciężarowego decyduje się na zmianę jego przeznaczenia. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Proces ten wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, które pozwolą na legalną zmianę homologacji danego pojazdu. Jak i gdzie można to zrobić?
Samochody ciężarowe a osobowe
Wiele osób jest posiadaczami nieco większych samochodów z kratką pomiędzy przestrzenią dla kierowcy i pasażera a miejscem, w którym przewozi się towary. Kiedyś takie pojazdy można było rejestrować jako ciężarówki, co wiązało się z odliczeniem VAT-u od kosztów ich eksploatacji. Z czasem jednak przepisy zostały zmienione, a wiele osób zaczęło decydować się na przerobienie samochodu ciężarowego na osobowy. W takim przypadku nie wystarczy zwykły demontaż kratki. Konieczne jest bowiem dopełnienie wielu formalności, które pozwolą na korzystanie z samochodu w określony sposób zgodnie z prawem.
Samochody ciężarowe mają konkretne przeznaczenie zapisane w dokumentacji, podczas gdy pojazdy osobowe są klasyfikowane na podstawie kodu Instytutu Transportu Samochodowego. Z tego powodu, pomiędzy poszczególnymi autami pojawiają się różnice formalne. Nie wystarczy samodzielne wymontowanie kratki, by móc korzystać z samochodu ciężarowego tak, jak z klasycznej osobówki.
Jak zmienić homologację samochodu ciężarowego na osobowy?
Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy powinna przebiegać w określony sposób. Samodzielne wymontowanie kratki jest technicznie możliwe, ale niezgodne z prawem. Wszelkie zmiany konstrukcyjne powinny być bowiem dokonywane w warsztatach oznaczonych odpowiednim kodem. Wymontowanie kratki to zaledwie jeden z wielu obowiązków osoby, która chce zmienić przeznaczenie danego samochodu.
Zmiana samochodu ciężarowego na osobowy wiąże się również z koniecznością zamontowania tylnych siedzeń oraz wyposażenia auta w odpowiednie elementy bezpieczeństwa. Niezbędne jest dokupienie pasów, zagłówków oraz właściwe zabezpieczenie miejsca dla piątej osoby, znajdującej się pomiędzy prawym a lewym fotelem. Jeśli zdecydujesz się na przeprowadzenie takich zmian w legalnym punkcie, powinieneś otrzymać następujące dokumenty:
- paragon lub fakturę za usługi
- zaświadczenie określające zakres prac
- oświadczenie o dysponowaniu odpowiednimi uprawnieniami przez dany serwis
Po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w samochodzie, konieczne jest udanie się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. W tym miejscu odpowiednia osoba sprawdzi zgodność dodatkowych elementów w pojeździe i stwierdzi, czy można zakwalifikować auto jako osobowe. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, właściciel samochodu może złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, dostosowanego do aktualnego przeznaczenia pojazdu.
Przeróbka samochodu osobowego na ciężarowy a dowód rejestracyjny
Przeróbka samochodu osobowego na ciężarowy to nie tylko dokonanie zmian konstrukcyjnych. Od wykonania ostatniego badania technicznego masz 30 dni, by złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Jeśli nie jesteś jedynym właścicielem samochodu, konieczne jest stawienie się w urzędzie wszystkich osób, do których należy auto. Podczas składania wniosku o wydanie dowodu rejestracyjnego ze zmienionym przeznaczeniem pojazdu trzeba przedstawić:
- ważne ubezpieczenie OC
- zaświadczenie z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów
- dokumenty wydane przez warsztat przeprowadzający zmiany kontrukcyjne
- kartę pojazdu
- aktualny dowód rejestracyjny
- dowody osobiste wszystkich właścicieli
- potwierdzenie wpłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego
Zmiana przeznaczenia samochodu ciężarowego wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty, która obecnie wynosi 54,50 zł. Do kosztów całego przedsięwzięcia trzeba doliczyć także wydatki związane z dokonaniem przeróbek w konstrukcji pojazdu oraz przeprowadzania badań w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Z tego powodu zmiana samochodu ciężarowego na osobowy może być inwestycją wynoszącą nawet kilka tysięcy złotych.
Samochód osobowy powyżej 3,5 tony
Wiele osób zastanawia się, czy można zmienić homologację samochodu osobowego powyżej 3,5 tony. Kwestia ta jest dość skomplikowana, ponieważ niektóre pojazdy tworzone z myślą o przewozie osób, znacznie przekraczają tę masę. Przeznaczenie konkretnego auta zależy od wpisu w dowodzie rejestracyjnym oraz jego wyposażenia. Zdarza się bowiem, że duże samochody terenowe przekraczają masę 3,5 tony, ale w dalszym ciągu mogą być traktowane jako pojazdy osobowe.
Jeśli masz wątpliwości, czy dane auto może być klasyfikowane jako pojazd osobowy, dobrym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z Okręgową Stacją Kontroli Pojazdów. Pracownicy takich placówek orientują się w aktualnych wymaganiach i mogą sprawdzić, czy wyposażenie i masa konkretnego auta pozwolą na wydanie dowodu rejestracyjnego z danym przeznaczeniem. Czasami ta kwestia jest dość skomplikowana i wszystko zależy od przystosowania samochodu do określonej homologacji.