Chciałbyś wynająć swoje mieszkanie na doby i szukasz gotowego wzoru umowy najmu okazjonalnego? W tym artykule zamieszczamy gotowy edytowalny plik pdf, a także wyjaśniamy, czym charakteryzuje się taki dokument.
Umowa najmu okazjonalnego - strony i przedmiot najmu
Stronami w takiej umowie jest Wynajmujący (właściciel lokalu), a także Najemca (czyli osoba wynajmująca lokal na dany okres). Gotowy dokument powinien zawierać datę i miejsce zawarcia umowy, a także informacje dotyczące stron: imię i nazwisko/nazwa firmy, PESEL/NIP, rodzaj i numer dokumentu tożsamości, miejsce zamieszkanie, a także dane kontaktowe Wynajmującego i Najemcy.
Jeżeli oferujemy wynajem okazjonalny, nie powinno zabraknąć w dokumencie informacji dotyczących przedmiotu najmu, czyli lokalu. Określamy jego położenie, z jakich pomieszczeń się składa, jaka jest jego powierzchnia użytkowa, a także numer Księgi Wieczystej do wglądu dla najemcy.
Wynajmujący w takiej umowie oświadcza, że lokal nie jest zamieszkały przez osoby trzecie oraz jest wolny od wszelkich obciążeń. Kolejno, zamieszczamy zapis, w którym określamy w jakim celu udostępniamy lokal najemcy (czyli np. do używania w celach mieszkaniowych). Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z gotowego wzoru umowy, poniżej zamieszczamy edytowalny plik PDF.
UMOWA NAJMU OKAZJONALNEGO - WZÓR
Co uwzględniamy w umowie przy najmie okazjonalnym?
W dalszej części najemca oświadcza, kto z nim będzie zamieszkiwał lokal. Konieczne jest zapoznanie się przez Najemcę ze stanem wyposażenia mieszkania – w tym celu najlepiej przygotować listę przedmiotów w mieszkaniu, którą umieszczamy w protokole przekazania mieszkania. Umowa najmu okazjonalnego powinna również określać czas, na jaki zostaje udostępniony lokal.
Dalej, określamy ile wynosi czynsz najmu za jeden dzień (słownie i liczbowo). O ile w przypadku najmu długoterminowego okresem rozliczenia jest jeden miesiąc kalendarzowy, o tyle wynajem okazjonalny rozliczany jest w dniach – na tej podstawie jest liczona cena czynszu za okres najmu. Najemca przejmuje również odpowiedzialność za wyrządzone szkody przez osoby wspólnie z nim zamieszkujące.
Ponadto, zobowiązuje się on do oddania lokalu w niepogorszonym stanie technicznym i sanitarnym, a tym samym nie ma prawa do podnajmowania lokalu osobom trzecim jako pośrednik. To dość absurdalne, gdy mówimy o najmie okazjonalnym, lecz umowa powinna wykluczać możliwość zmian budowlanych w lokalu. W zależności od podejścia przez właściciela do najmu okazjonalnego, umowa może zawierać informacje dotyczące pobierania kaucji – jeżeli istnieje taka konieczność lub określić sposób płatność (np. z góry za cały okres udostępnienia lokalu).
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego
Ważne jest, aby w umowie umożliwić sobie wypowiedzenie najmu. Są sytuacje, kiedy lokatorzy zachowują się nieodpowiednio, a w następstwie ich pobytu dochodzi do szkód i zniszczeń lub utrudniania przez nich użytkowania innych lokali w sąsiedztwie. Wtedy dobrze jest móc przerwać najem okazjonalny. Umowa powinna się odnosić do wyższego rangą dokumentu, w tym przypadku Kodeksu Cywilnego.
Na koniec umieszczamy załączniki do umowy, informujemy, że każda ze stron otrzymała po jednym egzemplarzu i składamy się czytelny podpis (zarówno Wynajmujący, jak i Najemca). Jeżeli prowadzimy wynajem okazjonalny przez portale, nie ma konieczności przygotowania takiej umowy.
Ubezpieczenie dla Wynajmujących
Jeżeli wynajmujesz swoje mieszkanie i potrzebujesz specjalnej polisy, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora ubezpieczenia domu. W kilka minut możesz obliczyć koszt swojego ubezpieczenia uwzględniając w jego zakresie OC Wynajmującego. Wystarcz, że w formularzu zaznaczysz, że mieszkanie jest przeznaczone na wynajem, a wszystkie oferty będą zawierały takie rozszerzenie. W razie pytań lub problemów nasza infolinia służy pomocą.