Okres od wiosny do jesieni to świetny czas na wycieczki rowerowe z rodziną lub przyjaciółmi. Zwiększony ruch rowerzystów może nieść ze sobą poważne ryzyko wystąpienia szkody. Czym jest ubezpieczenie roweru? Z czego składa się takie ubezpieczenie? Czym różni się od ubezpieczenia rowerzysty?
Ubezpieczenie roweru i rowerzysty - różnice
Im częściej użytkujemy rower, tym nasza świadomość związana z ryzykiem wypadku rośnie. Wtedy zaczynamy poszukiwać ubezpieczenia roweru – i tu zaczyna się problem. Oferta Ubezpieczycieli jest bardzo szeroka, dlatego nie do końca wiemy, jakie ubezpieczenie powinniśmy wykupić.
Produkty ubezpieczeniowe rozróżniają dwa podmioty: rower i rowerzystę. Inne warianty ubezpieczenia są przeznaczone dla roweru jako przedmiotu oraz inne dla rowerzysty jako osoby.
Ubezpieczenie rowerowe i rowerzysty możemy wykupić na okres od 3 dni do roku. Wybierając ubezpieczenie, powinniśmy uwzględnić okres, w którym będziemy poruszać się rowerem. Z reguły najczęściej Klienci decydują się na ubezpieczenie półroczne. Mamy do wyboru również zakres terytorialny ochrony. Może obejmować teren RP lub cały świat.
Ubezpieczenie roweru od kradzieży - co muszę wiedzieć?
Pomimo, że rabunki dwukołowców są już znacznie rzadsze, to często szukamy odpowiedniego ubezpieczenia roweru od kradzieży. Działa ono podobnie jak Autocasco dla samochodów. Casco dla rowerów zabezpiecza nas finansowo na wypadek kradzieży, rabunku lub uszkodzenia roweru. Dobra oferta Casco rowerowego obejmuje zakresem ochrony elementy wyposażenia np. fotelik dziecięcy, przyczepkę rowerową itp.
Wykupując takie ubezpieczenie musimy wiedzieć, że Ubezpieczyciel określa zakres minimalnej i maksymalnej wartości roweru. Zwraca również uwagę na jego wiek (ubezpieczyć możemy tylko nowsze modele). Cena ubezpieczenia roweru od kradzieży, w przypadku, gdy nasz dwukołowiec kosztuje około 2 000 PLN wynosi około 100 PLN w składce rocznej.
OC na rower - warto wykupić?
Kolejnym rozszerzeniem ubezpieczenia roweru jest OC. Ochrona polega na wypłacie odszkodowania osobie, którą potrącimy i wyrządzimy jej szkodę (czy to osobową, czy rzeczową) w związku z jazdą. OC na rower pomaga zabezpieczyć się nam na wypadek tego typu strat finansowych. W umowie ubezpieczenia ustala się odpowiednią sumę ubezpieczenia. Za kilkadziesiąt złotych w skali roku, możemy zabezpieczyć się nawet na kwotę około 100 000 PLN.
Jest jednak znacznie tańszy i lepszy sposób, aby nie wykupywać OC na rower. Jeżeli nasza jazda na rowerze ogranicza się tylko do wycieczek i hobbystycznych wyjazdów (w zwykluczeniem wyczynowego uprawiania sportów rowerem) możemy otrzymać taką ochronę w ramach OC w życiu prywatnym przy zakupie polisy na dom lub mieszkanie.
Ubezpieczenie OC na rower dotyczy tylko szkód związanych z jego prowadzeniem, natomiast OC w życiu prywatnym ma szerszy zakres ochrony. Wykupić takie ubezpieczenie można np. za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczenia mieszkania oraz domu, gdzie mamy możliwość określenia interesującej nas sumy ubezpieczenia. Warto tylko wcześniej sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia produktu, czy w zakres OC w życiu prywatnym włączona jest odpowiedzialność za poruszanie się rowerem. OC w życiu prywatnym jest dostępne tylko z ubezpieczeniem nieruchomości.
Ubezpieczenie roweru i rowerzysty - inne warianty ochrony
Firmy ubezpieczeniowe rywalizują ze sobą pod kątem atrakcyjności oferty nawet w przypadku ubezpieczeń rowerowych. Dostępne jest np. ubezpieczenie bagażu w PZU. Jednakże ochroną ubezpieczeniową nie zostanie objęty bagaż w postaci: biżuterii, kamieni szlachetnych, dzieł sztuki, niektórych instrumentów muzycznych, pieniądzy, broni, butli gazowych, przedmiotów służących do prowadzenia działalności, laptopa, telefonu, tabletu, aparatu, przyczepy rowerowej itp.
Ubezpieczenia Assistance zapewnia nam naprawę roweru na miejscu lub transport i naprawę w serwisie, a także transport rowerzysty do szpitala oraz pokrycie kosztów wizyty lekarskiej. Takie rozszerzenie proponuje np. Nationale Nederlanden. Czasami istnieje możliwość dokupienia usługi Assistance dla rowerów przy ubezpieczeniu mieszkania lub domu. Dodatkowo, w ramach tego wariantu niekiedy dostępna jest pomoc informacyjna ze strony infolinii Zakładu Ubezpieczeń.
Przedmiotem ubezpieczenia nie są tylko rowery, ale również jego posiadacze, użytkownicy. Ubezpieczenie rowerzysty to nic innego jak ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. W razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci otrzymamy pomoc finansową od Ubezpieczyciela, wypłacaną zgodnie z tabelą procentową zawartą w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Wygodnie.pl - kalkulator ubezpieczenia roweru
Na naszej stronie można wykupić ubezpieczenie roweru od Europa Ubezpieczenia. Dostępne są dwa warianty – Standard oraz Standard Plus. W ramach jednej polisy wykupujemy ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie kosztów ratownictwa, kosztów rehabilitacji, ubezpieczenie OC rowerzysty, a także ubezpieczenie assistance.
Oferta jest atrakcyjna w porównaniu z zakresem ochrony. Plusem tego produktu jest możliwość zawarcia umowy na krótki okres czasu – czyli np. wykupienie ubezpieczenia na konkretną wycieczkę rowerową dla rodziny, czy dziecka. Jedynym minusem jest niezbędny wkład własny w ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Kiedy wyrządzimy szkody rzeczowe, czyli np. zniszczymy komuś rower, będziemy musieli wnieść wkład własny w wysokości 400 PLN. Co nie zmienia faktu, że jest to jedna z najtańszych ofert ubezpieczenia roweru dostępnego na rynku.