Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym - w jakich sytuacjach można skorzystać?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym - w jakich sytuacjach można skorzystać?

Najczęściej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kojarzy nam się z samochodami, które musimy objąć taką ochroną obowiązkowo. Warto jednak rozważyć również opcję ubezpieczenia OC w naszym życiu codziennym. Dlaczego? Ponieważ każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja, w której w sposób niezamierzony doprowadzi do szkody na mieniu lub osobie.

Rozróżniamy trzy rodzaje odpowiedzialności cywilnej: deliktową, kontraktową i produktową. Odpowiedzialność cywilna kontraktowa to bardzo ogólnie rzecz biorąc wadliwe wykonanie jakiegoś zobowiązania lub jego całkowite zaniedbanie. Odpowiedzialność produktowa to odpowiedzialność za wprowadzenie na rynek wadliwego lub źle opisanego produktu. Nas najbardziej interesuje odpowiedzialność deliktowa. Jest to rodzaj odpowiedzialności cywilnej najczęściej spotykany w naszym codziennym życiu. To tak zwana odpowiedzialność za czyny niedozwolone (i niezamierzone). Przykładami takiej odpowiedzialności są poniższe sytuacje:

  • z powodu wiatru z naszego balkonu spada doniczka, która uderza w zaparkowany samochód;
  • wspinając się na szlaku górskim strącamy kamyk, który uderza w głowę osobą wspinającą się za nami;

Są to dwa przykłady, w których ponosimy za coś odpowiedzialność, choć nasze działania nie były w żadnym stopniu zamierzone. Ubezpieczenie OC uchroni nas przed ewentualnymi szkodami takimi, jak:

  • naprawa samochodu;
  • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu (rozbicie głowy).

Najczęściej, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dołączone jest do ubezpieczenia mieszkania chroniąc nas nie tylko przed przykrymi skutkami zalania mieszkania sąsiada, ale przed wieloma innymi sytuacjami, w których szkodę powodują nie tylko nasze działania, ale także działania podmiotów, za które ponosimy odpowiedzialność – dzieci, zwierząt.

Może zainteresuje Cię również