Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie

Wydawać by się mogło, że ubezpieczeni nieruchomości dotyczy tylko tych już wybudowanych i gotowych do użytku. Jednak budując dom również możemy, a nawet powinniśmy go ubezpieczyć. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i taka sama, jak w przypadku wszelkiego rodzaju ubezpieczeń: aby nie utonąć w kosztach.

Ubezpieczenie domu w budowie to szczególny rodzaj polisy, która nie ma zbyt szerokiego zakresu, jednak zapobiega przepłacaniu w przypadku zdarzenia losowego lub też w sytuacji, gdy prace budowlane niosą za sobą pewne ryzyko.

Co obejmuje polisa?

Podstawowy wariant ubezpieczenia chroni nas przed zdarzeniami takimi, jak pożar, wybuch czy uderzenie pioruna. Oczywiście grupę ryzyk, przed którymi ochroni nas polisa możemy rozszerzyć opłacając wyższą składkę. Warto w takim wypadku pomyśleć o zabezpieczeniu naszego domu przed osuwaniem się ziemi, powodzią, huraganem. Możemy także ubezpieczyć nasz dom w trakcie budowy przed kradzieżą, jest to natomiast możliwe dopiero w momencie, gdy obiekt jest zamykany i zabezpieczony systemem przeciwkradzieżowym, np. drzwiami antywłamaniowymi. Dopóki stan surowy pozostaje otwarty, żaden ubezpieczyciel nie obejmie go ochroną przed kradzieżą z włamaniem.

Jak ubezpieczyć i nie zbankrutować?

Przede wszystkim, zanim sięgniemy po oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych, zastanówmy się, w jaki sposób możemy zabezpieczyć naszą nieruchomość w budowie przed ewentualnymi zagrożeniami. Każde dodatkowe zabezpieczenie może bowiem skutkować zniżkami u danego ubezpieczyciela. Tak więc upewnijmy się, że nasz dom posiada już zabezpieczone otwory, którymi możnaby dostać się do środka (np. drzwi i okna). Stały dozór placu, na którym znajduje się budowany dom również przyniesie nam zniżki.

Oczywiście, możemy ubezpieczyć dom, który pozostaje w surowym stanie otwartym i jest niestrzeżony. W takim przypadku polisa nie obejmie ryzyka kradzieży z włamaniem. Dom możemy ubezpieczyć już w momencie rozpoczęcia umowy, czyli w chwili, gdy rozpoczęto prace przygotowawcze takie, jak: prace geodezyjne, budowę obiektów tymczasowych, przygotowanie placu budowy.

Standardowo, umowy ubezpieczeniowe dla domu w trakcie budowy zawierane są na rok, przy czym na uargumentowaną prośbę klienta mogą ulec skróceniu do pół roku. Jeśli nasza budowa będzie trwała dłużej, możemy po roku przedłużyć polisę na kolejne lata. Podobnie, jeśli budowa zostanie zakończona szybciej – umowa ulega skróceniu. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, ponieważ to właśnie tam określone są dokładne warunki zakończenia umowy. Może się bowiem okazać, że dane towarzystwo ubezpieczeniowe za dzień zakończenia umowy uznaje dzień zakończenia prac budowlanych, a już inne towarzystwo uzna datę otrzymania pozwolenia na użytkowanie.

Może zainteresuje Cię również