Ubezpieczenie mieszkania – ranking: na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – ranking: na co zwrócić uwagę?

Jako właściciel mieszkania lub domu jesteś narażony na finansowe skutki różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Wizyta złodziei, wandalizm, katastrofy naturalne czy pęknięcie rury – to tylko kilka sytuacji, przed których konsekwencjami warto się zabezpieczyć. Umożliwi Ci to inwestycja w dobre ubezpieczenie domu. Ranking przygotowany przez specjalistów to narzędzie, które ułatwi dokonanie słusznego wyboru. Zobacz, jak korzystać z informacji w nim zawartych.

Ubezpieczenia majątkowe, w tym ubezpieczenia mieszkań i domów, są coraz chętniej wybieranym produktem z oferty TU. Przyczyn ich popularności jest kilka. Po pierwsze, ubezpieczenie nieruchomości jest najczęściej wymogiem koniecznym przy zaciąganiu na nią kredytu hipotecznego. To jedna z gwarancji, których potrzebuje bank, by udzielić zgody na finansowanie zakupu domu czy mieszkania. Po drugie zaś, coraz więcej osób docenia ochronę, jaką zapewniają produkty z tej kategorii. Wykupienie dobrze dopasowanego ubezpieczenia pozwala spać spokojnie – bez obaw o poważne konsekwencje finansowe niespodziewanych wypadków. Jak zatem wybrać najlepsze ubezpieczenie domu? Ranking firm dostarczy wielu przydatnych informacji.

Ranking ubezpieczeń domu – jak do niego podejść?

Informacje o tym, jak wygląda aktualny ranking ubezpieczeń mieszkania czy domu, znaleźć nietrudno. Są dostępne w Internecie na wyciągnięcie dłoni. Niemniej jednak, warto wiedzieć, na jakiej podstawie takie zestawienia są tworzone i w jaki sposób korzystać z nich przy wybieraniu ubezpieczenia swojej nieruchomości.

Jakich zatem informacji dostarczy Ci ranking ubezpieczeń mieszkań i domów? Wskaże przede wszystkim:

  • które produkty ubezpieczeniowe są uznawane przez specjalistów za najkorzystniejsze,
  • które produkty są najbardziej wiarygodne ze wszystkim,
  • które ubezpieczenia zapewniają najlepszy stosunek ceny do jakości,
  • którzy ubezpieczyciele oferują w zakresie ochrony dodatkowe usługi.

Pamiętaj jednak, że gdy chodzi o ubezpieczenia domu, ranking dostarcza jedynie suchych i uśrednionych danych. Pokażą Ci one jedynie orientacyjnie, które oferty ubezpieczeniowe są warte bliższej uwagi. Jeśli jednak chcesz wybrać konkretną ofertę, będziesz potrzebować znacznie bardziej precyzyjnych kalkulacji.

Ranking ubezpieczeń mieszkaniowych to nie wszystko

Ranking ubezpieczeń mieszkania czy domu może być dla Ciebie punktem wyjścia do porównania ze sobą różnych ofert. Informacje, które tam znajdziesz, dostarczą Ci ogólnej wiedzy o tym, jaki zakres ochrony oferują poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Pamiętaj jednak, że wysokość składki ubezpieczeniowej jest wyliczana dla każdej nieruchomości indywidualnie. Dlatego odpowiedź na pytanie o to, które ubezpieczenie domu czy mieszkania będzie najkorzystniejsze, przyniesie bardziej precyzyjna kalkulacja, a także analiza warunków oferty.

A jak obliczana jest wysokość składki? Ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim:

  • wartość ubezpieczanej nieruchomości – wpływ na nią ma m.in. wiek budynku, jego lokalizacja, powierzchnia czy standard wykończenia i wyposażenia,
  • wartość mienia, które znajduje się w domu czy mieszkaniu – jeśli przechowujesz tam drogocenne przedmioty, np. dzieła sztuki, gotówkę czy kosztowną biżuterię, należy o tym poinformować ubezpieczyciela (o ile chcesz uzyskać odszkodowanie w razie ewentualnej kradzieży),
  • poziom zabezpieczeń antywłamaniowych – im są one solidniejsze, tym niższe ryzyko dla ubezpieczyciela, a co za tym idzie – tym niższa jest składka,
  • lokalizację nieruchomości – zwłaszcza w kontekście jej narażenia na rozmaite katastrofy naturalne,
  • zakres ubezpieczenia – zazwyczaj możesz wybrać, czy interesuje Cię tylko podstawowa ochrona na wypadek kradzieży czy awarii, czy znacznie szerszy zakres ubezpieczenia.

Pamiętaj, że ubezpieczenie mieszkania czy domu może również objąć odpowiedzialność cywilną na wypadek, gdyby np. pęknięcie rury w Twoim lokalu spowodowało zalanie sąsiada. Warto się pokusić o wykupienie tej opcji – choćby po to, aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów z innymi lokatorami budynku.

Dobrze jest również sprawdzić dodatkowe świadczenia dostępne w ramach ubezpieczenia – coraz częściej w ofercie TU pojawiają się opcje takie jak assistance przy usuwaniu domowych usterek itp. To one stanowią wartość dodaną, w którą czasem warto zainwestować kosztem nieco wyższej składki ubezpieczeniowej. Liczy się bowiem nie tylko cena produktu, ale przede wszystkim warunki ochrony i likwidacji ewentualnych szkód.

Ubezpieczenie mieszkania – ranking i co dalej?

Sprawdziłeś już rankingi i porównania oraz przyjrzałeś się zakresowi poszczególnych produktów ubezpieczeniowych? Teraz czas wyliczyć składkę za ochronę. Szczegółowe informacje na ten temat możesz również uzyskać online, a samą polisę zawrzeć drogą elektroniczną. Zanim jednak to zrobisz, dokładnie porównaj dostępne na rynku opcje a w razie wątpliwości skontaktuj się z ekspertami, którzy udzielą Ci dodatkowych informacji. Pamiętaj: od tego, jaki produkt wybierze zależy to, jaką rekompensatę otrzymasz, gdy dojdzie do różnych zdarzeń losowych.

Może zainteresuje Cię również