Nasz dom lub mieszkanie powinny być azylem, źródłem spokoju i schronieniem. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób zadbać o ten szczególny rodzaj majątku. W tym celu powinniśmy rozważyć jak najlepszą opcję ubezpieczenia, dzięki czemu w przyszłości nasz domowy budżet nie zostanie obciążony niespodziewanymi wydatkami związanymi z koniecznością naprawy szkód powstałych w wyniku zdarzeń losowych.
Wybierając ubezpieczenie powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, przed czym tak naprawdę chcemy je ubezpieczyć. Nie warto popadać w przesadę i wykupywać ochrony przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami, nawet takimi, które nigdy nie występowały w miejscu, w którym mieszkamy. Zamiast tego powinniśmy realnie ocenić ryzyko, na jakie jesteśmy narażeni – pożar, kradzież, huragany, zalanie… Można długo wymieniać, więc przed wyborem polisy usiądźmy i zróbmy „rachunek sumienia”. Później, w trakcie spotkania z agentem ubezpieczeniowym, będziemy mogli przedyskutować z nim najlepszy możliwy wariant.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, na jaką zostanie ubezpieczone nasze mieszkanie. Im wyższa jest ta suma, tym korzystniej dla nas, ponieważ możemy liczyć na wyższe odszkodowanie w przypadku dużych szkód. Nie powinna ona jednak być przesadzona w zestawieniu z rzeczywistą wartością mieszkania, gdyż od tego parametru, podobnie jak od zakresu ubezpieczenia, zależy wysokość składki. W tym momencie warto również wspomnieć o konieczności zgłaszania ubezpieczycielowi w trakcie trwania polisy wszelkich remontów i napraw, które mogą podwyższyć wartość naszego mieszkania.
Jeśli chcielibyśmy otrzymać zniżki, przed zakupieniem polisy zastanówmy się, w jaki sposób możemy sami dodatkowo zabezpieczyć mieszkanie. Ubezpieczyciel udzieli nam zniżki, jeśli będziemy mieli drzwi antywłamaniowe z certyfikatem, rolety antywłamaniowe, system przeciwpożarowy lub nasze mieszkanie znajduje się na osiedlu strzeżonym. Dodatkowo, jeśli kupimy polisę w pakiecie, np. z polisą OC samochodu, również zapłacimy mniej.