Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkową polisą w przeciwieństwie np. do ubezpieczenia OC dla samochodu, ale niewątpliwie warto rozważyć jego wykupienie. Ubezpieczenie mieszkania w założeniu ma uchronić nas przed ponoszeniem finansowych konsekwencji wystąpienia zdarzeń losowych. Pożar, zalanie czy przepięcie – to zaledwie kilka przykładów takich zdarzeń. Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu mieszkania? Co warto wiedzieć, zanim podpiszemy umowę z ubezpieczycielem? W jaki sposób upewnić się, że nie przepłacamy? Oto kilka podstawowych informacji!

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Mieszkanie to miejsce, gdzie spędzamy znaczącą część naszego czasu. Daje nam schronienie, poczucie bezpieczeństwa i własną przestrzeń. To wartości, które warto chronić, a jednym ze sposobów na to jest wykupienie ubezpieczenia mieszkania. Polisa mieszkaniowa ma sprawić, że gdy w wyniku zdarzeń losowych nasze lokum ulegnie uszkodzeniu, to nie my, a ubezpieczyciel będzie zobowiązany pokryć straty. Ubezpieczenia mieszkaniowe należą do najpopularniejszych i zarazem najbardziej zróżnicowanych polis. Zakres ochrony ubezpieczeniowej w ich przypadku może być bardzo różny. Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy ubezpieczaniu mieszkania? Z pewnością warto dobrze przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Najważniejsze to dobrze sprawdzić, w jakich przypadkach będą przysługiwały nam świadczenia oraz jaka może być ich wysokość w przypadku określonych rodzajów szkód. Tu ważne będzie to, jak ubezpieczyciel wycenia szkody oraz jak je definiuje. Definicja – przykładowo – kradzieży z włamaniem może być różna w zależności od polityki towarzystw ubezpieczeniowych, co oznacza, że na uznanie szkody i kwotę świadczenia mogą mieć wpływ inne czynniki. Dobrze jest mieć tego świadomość.

Ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie ruchomości domowych, OC w życiu prywatnym

Znalezienie podstawowego ubezpieczenia mieszkania, uwzględniającego najczęściej występujące zdarzenia losowe, nie stanowi obecnie problemu. Nie jest to też zbyt duży wydatek – w wielu przypadkach składka nie przekracza kwoty 100 PLN. Dodatkowe koszty mogą wiązać się z rozszerzeniem zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Ubezpieczając mieszkanie, zawsze dobrze jest upewnić się, że zakres ten jest dla nas wystarczający. Niektórzy wolą minimalną ochronę, podczas gdy innym zależy, by polisa obejmowała również np. wartościowe przedmioty, jakie znajdują się w mieszkaniu. Osobną kwestię stanowi OC w życiu prywatnym. O ile bowiem ubezpieczenie mieszkania chroni nasz dobytek, o tyle OC w życiu prywatnym sprawia, że gdy to my wyrządzimy komuś szkodę, nie będziemy musieli pokrywać jej z własnej kieszeni. Klasycznym przykład to zalanie sąsiada. Z odpowiednią polisą finansowe konsekwencje takiego zdarzenia nie będą spoczywały na nas, a na towarzystwie ubezpieczeniowym, które wypłaci pieniądze sąsiadowi.

Ubezpiecz mieszkanie z Wygodnie.pl i nie przepłacaj

Ubezpieczenie mieszkania nie należy do szczególnie kosztownych polis. Przy ubezpieczaniu mieszkania warto zwrócić uwagę na to, czy nie będą przysługiwały nam zniżki, np. za drzwi antywłamaniowe lub monitoring. Najlepszym sposobem na to, by nie przepłacić za polisę jest skorzystanie z porównywarki, którą oferujemy na Wygodnie.pl. Wystarczy, że uzupełnisz prosty formularz, a my przygotujemy dla Ciebie zestawienie najkorzystniejszych ofert. Znajdź polisę na własnych warunkach bez wychodzenia z domu. Już dziś skorzystaj z Wygodnie.pl!

Może zainteresuje Cię również