Ubezpieczenie kosztów leczenia - kiedy jest niezbędne?

Ubezpieczenie kosztów leczenia - kiedy jest niezbędne?

Jesteś obcokrajowcem, który pracuje na terenie Polski i nie ma ubezpieczenia? A może wyjeżdżasz za granicę na wczasy i zastanawiasz się, po co jest potrzebne ubezpieczenie kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia - co nam zapewnia?

Tzw. koszty leczenia są proponowane jako jeden z rodzajów ochrony przy ubezpieczeniu turystycznym lub przeznaczonym dla cudzoziemców, wykonujących pracę na terenie danego kraju obok takich rozszerzeń jak ubezpieczenie NNW, OC, Assistance, czy ubezpieczenie bagażu podróżnego. O ile przebywając na terenie własnego kraju mamy zagwarantowaną ochronę ze składek zdrowotnych, o tyle przebywanie na terenie innego kraju będzie wymagało od nas pokrycia takich świadczeń.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą może być bardzo drogie, szczególnie w takich krajach jak Stany Zjednoczone, czy Kanada. Jeżeli mamy wykupioną umowę ubezpieczenia, takie koszty pokrywa Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Dotyczy to takich okoliczności, jak hospitalizacja Ubezpieczonego, transport medyczny, wizyty lekarskie, świadczenie za doby spędzone w szpitalu, zabiegi i operacje, transport zwłok do kraju, czy koszty ratownictwa.

Zwrot kosztów leczenia od Ubezpieczyciela, a wyłączenia odpowiedzialności

Wyłączenia odpowiedzialności to sytuacje, kiedy Ubezpieczyciel nie pokryje świadczeń, ponieważ nie dotrzymaliśmy warunków umowy. Całą pomoc organizuje on, dlatego gdy zajdzie taka potrzeba, powinniśmy go poinformować o zdarzeniu, a następnie on będzie organizował nam pomoc lekarza, czy inne wizyty (poza sytuacjami, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc karetki). Do wyłączeń kosztów leczenia za granicą zalicza się brak poinformowania centrum alarmowego o zdarzeniu w wyznaczonym czasie, zdarzenie wystąpiło na skutek rażącego niedbalstwa, Ubezpieczony podejmował ryzykowne zachowanie, skakał do wody na główkę, przechodził przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

Ale to nie wszystko. Ubezpieczyciel nie pokryje strat finansowych w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia, gdy braliśmy udział w bójkach, demonstracjach, strajkach, aktach terrorystycznych, nie posiadaliśmy wymaganych szczepień ochronnych, byliśmy pod wpływem alkoholu, substancji psychoaktywnych i psychotropowych, postępowaliśmy niezgodnie z zaleceniem organów państwowych w danym kraju.

Koszty leczenia i suma ubezpieczenia - jak się to pokrywa?

Takie ubezpieczenie jest dobrowolne, dlatego też kluczowe jest zwrócenie uwagi przed zakupem na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Oznacza to, że jeżeli za ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą zapłacimy określoną składkę, w ramach jej wysokości Ubezpieczyciel określa sumę ubezpieczenia w PLN lub EUR, do której maksymalnie wypłaci nam odszkodowanie. 

Załóżmy, że mieliśmy wypadek, a nasza polisa miała sumę ubezpieczenia kosztów leczenia na kwotę 80 000 PLN. Całkowity koszt leczenia wyszedł 100 000 PLN. Ubezpieczyciel rekompensuje nam kwotę 80 000 PLN, a 20 000 PLN dopłacamy z własnej kieszeni. Dlatego w zależności od tego, jak daleko się udajemy i do jakich krajów, warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego ze znacznie wyższą sumą ubezpieczenia kosztów leczenia. Korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczenia turystycznego mogą Państwo w prezentowanych ofertach szybko sprawdzić, ile wynosi zakładana kwota sumy ubezpieczenia i jak ona się zwiększa wraz z wyższą stawką za polisę turystyczną. 

Jak wyglada leczenie stomatologiczne w przypadku kosztów leczenia?

Wszelkie szczegółowe warunki ubezpieczenia kosztów leczenia znajdziemy w OWU wybranego produktu. Bardzo często, oferowana jest pomoc w ramach polisy turystycznej w postaci pomocy stomatologa. Warto wiedzieć, że zazwyczaj pomoc zostaje udzielona tylko wtedy, gdy dojdzie do ostrego stanu bólowego lub zapalnego zęba. Pomoc ta może mieć wyznaczoną sumę ubezpieczenia, do wysokości której może zostać zrekompensowana finansowo przez Ubezpieczyciela.

Jeżeli wypadnie nam plomba z zęba i nic nas nie będzie bolało, Ubezpieczyciel nie pokryje kosztów jej wstawienia. To samo dotyczy kosztu protez, koronek, aparatów ortopedycznych, mostków, usuwania kamienia nazębnego, czy tych wydatków związanych z leczeniem próchnicy. 

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również