Samochody używane z salonu - czy warto je nabyć?

Samochody używane z salonu - czy warto je nabyć?

Jakie są wady i zalety zakupu takiego używanego auta z salonu dealera? Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem takich samochodu? Jakie gwarancje i ubezpieczenia dodatkowe zyskamy przy wyborze używanego samochodu od dealera?

Auta używane z salonu - co sprawdzić przed zakupem?

W salonach samochodowych nie znajdziemy tylko i wyłącznie nowych aut. Większość dealerów zajmuje się również sprzedażą aut używanych. Wracają one do nich np. po zakończonym leasingu, kiedy używane auto z salonu zostaje oddane w rozliczeniu w zamian za nowszy model. Perspektywa zakupu takiego auta, które było serwisowane w ASO jest bardzo pozytywna.

Przy zakupie takiego auta bardzo często udzielana jest gwarancja od dealera w razie wystąpienia jakieś awarii. Sprawdzając używane auta z salonu powinniśmy i tak zwrócić uwagę na ich stan techniczny, pochodzenie, historię szkodowości, historię serwisową, czy stan wnętrza. Może się okazać, że takie auto pochodzi z poważnego wypadku, gdzie w rzeczywistości było one doszczętnie zniszczone. 

Sama gwarancja od dealera powoduje, że na okres jej udzielenia jesteśmy zwolnieni z konieczności płatności z własnej kieszeni za niektóre naprawy, a zostawiając auto w ASO mamy pewność, że do jego naprawy zostaną użyte oryginalne części.

Używane samochody z salonu - zalety takiego rozwiązania

Dealer to nie zwykły handlarz. Często podlega różnego rodzaju standardom nakładanym z góry, dlatego stale pracuje nad jakością obsługi klienta. A to daje nam pewne poczucie bezpieczeństwa, że auto wystawione na sprzedaż zostało dokładnie sprawdzone i jego stan jest zgodny z tym, co deklaruje sprzedawca. Salony sprzedające nowe auta nie mogą sobie pozwolić na złą reputację.

To, że używane auta z salonu można zostawić w formie rozliczenia biorąc w zamian drugi pojazd jest zaletą dla wielu osób. Poza tym, bardzo atrakcyjną alternatywą dla przedsiębiorców jest forma zakupu u takiego dealera i sposoby finansowania. Do wyboru mamy leasing, wynajem długoterminowy, faktura z 50% VAT, raty, czy zakup za gotówkę. W ten sposób możemy zakupić auto w taki sposób, jaki jest dla nas aktualnie najkorzystniejszy (w tym również używane modele).

Samochody używane z salonu mają swoje wady...

Decyzja o wyborze auta z salonu samochodowego ma również swoje wady. Przede wszystkim chodzi o różnorodność dostępnych samochodów. Zazwyczaj u konkretnego dealera znajdziemy konkretne marki i ograniczoną ilość pojazdów. Auto z salonu, nawet używane jest dokładnie sprawdzane w ASO, dlatego też na pewno będzie kosztować więcej niż w innych komisach samochodowych. A na wymarzony model być może będziemy musieli poczekać kilka miesięcy.

Na plus wyboru auta używanego od dealera przemawia opcja nabycia pojazdu z wyższej półki cenowej. Gdy jednak będziemy chcieli zdecydować się na tańsze oferty, lepiej poszukać samochodu gdzie indziej. 

Kompletna ochrona samochodu używanego z salonu

Najczęściej w ofercie salonów samochodowych są dostępne 3-5 letnie pojazdy. O Ile ochronę w razie jakieś drobnej awarii zapewnia nam gwarancja od dealera, o tyle kompletną ochronę takiego auta zapewni ubezpieczenie Autocasco. Ubezpieczyciel pokryje szkody wyrządzone przez nas w razie awarii, kolizji, zderzenia z dzikim zwierzęciem, czy kradzieży. Z pomocą przychodzi nasz kalkulator OC/AC. Wystarczy uzupełnić formularz, aby otrzymać kilka ofert z różnych Zakładów Ubezpieczeń. Pomocą służy również nasza infolinia, która udzieli niezbędnych porad.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również