Samochody kombi - co przemawia na ich korzyść?

Samochody kombi - co przemawia na ich korzyść?

Dlaczego w Polsce wiele osób decyduje się na zakup auta z nadwoziem typu kombi? Co przemawia na korzyść takiej budowy samochodu? Jakie są najpopularniejsze modele i na co zwrócić uwagę przed wyborem takiego auta?

Kombi - samochód z segmentu C, przeznaczony dla rodzin

Wraz z nadejściem ery SUVów, czy crossoverów, potrzebna była również alternatywa dla sedanów i hatchbacków. Wiele rodzin podróżujących własnym autem na wakacje potrzebowało ładownego samochodu, który jednocześnie zapewni komfort prowadzenia auta podczas długich dystansów. Stąd stworzono nadwozie typu kombi. Samochody te charakteryzują się tym, że posiadają dodatkową przestrzeń w bagażniku i więcej miejsca w kabinie kierowcy i pasażerów.

Takie auto może służyć nie tylko do wyjazdów rekreacyjnych, ale przyda się do przewożenia niektórych sprzętów RTV/AGD, mebli, roweru bez demontażu kół, czy innych elementów. Zastosowanie auta kombi ma być uniwersalne. Tylne fotele są składane, przez co zyskujemy dodatkową przestrzeń, gdy podróżują tylko 2 osoby. Pojemność przestrzeni ładunkowej wyrażana jest w litrach i w przypadku bagażnika wynosi około 600, natomiast w przypadku złożenia tylnej kanapy może osiągać nawet w granicach 1 500 litrów. Dodatkowo, atutem jest również kształt bagażnika (równoległobok), przez co elementy konstrukcyjne samochodu nie ograniczają nam załadowania niektórych materiałów.

Auto w kombi - czy się do niego przekonam?

Są doceniane nie tylko za pojemność, czy komfort prowadzenia, ale również za praktyczność. Bardzo chętnie są nabywane do flot firmowych, szczególnie auta z silnikiem diesla (są uważane za najlepsze kombi). Według danych z bazy CEPIK, najczęściej rejestrowanym samochodem w 2019 roku była Skoda Octavia, spośród której znaczącą część stanowiły auta posiadające nadwozie kombi. Do najpopularniejszych modeli dostępnych w takiej wersji nadwozia możemy zaliczyć: Ford Focus, Toyota Corolla, Ford Mondeo, Kia Ceed, Opel Astra, Opel Vectra, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat.

Samochody kombi - na co zwrócić uwagę przed nabyciem?

Jeżeli chcemy kupić używane kombi, musimy zdawać sobie z tego sprawę, że poprzedni właściciel prawdopodobnie używał auto do przewożenia różnych ładunków, przez co poddawany był intensywnej pracy (nie służą one tylko do wyjazdów wakacyjnych). W konsekwencji, jego zużycie eksploatacyjne może być znacznie większe. Na pierwszy rzut oka o takim stanie może świadczyć przebieg samochodu.

Wybierając auto w kombi warto pokusić się o uzyskanie przed zakupem dokumentacji dotyczącej serwisowania auta (jeżeli takowa jest) lub rozważyć wykonanie rozszerzonego badania technicznego lub sprawdzenia auta w ASO, aby poznać jego stan faktyczny. Podjęcie takich działań w przyszłości może zwrócić się w postaci mniejszych wydatków na naprawy i konserwację. Co za tym idzie, warto wybierać modele, których części są znacznie tańsze.

Kombi samochody a ubezpieczenie OC

Rodzaj nadwozia po części wpływa na wysokość składki OC, ale rozbieżność ta jest najbardziej widoczna w porównaniu ubezpieczenia samochodu z nadwoziem typu hatchback i van. Większą oszczędność możemy uzyskać w sytuacji, kiedy przed wyborem ubezpieczenia OC porównamy oferty kilku Zakładów Ubezpieczeń. Z pomocą przychodzi narzędzie kalkulator OC. Na naszej stronie Wygodnie.pl dysponujemy takim kalkulatorem. Wystarczy kilka minut na uzupełnienie formularza, aby zobaczyć dostępne oferty ubezpieczenia. W razie trudności, pomocą służy nasza infolinia.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również