Zastanawiasz się, jaki samochód dostępny na kategorię prawa jazdy B1 można kupić? Jakie warunki trzeba spełniać, aby uzyskać na nie uprawnienia? Jakie są najpopularniejsze marki takich aut? Na co trzeba zwrócić uwagę poruszając się takim pojazdem?
Samochody na B1 - jakie prawo jazdy jest potrzebne?
Aby prowadzić takie auto, potrzebne jest uzyskanie odpowiednich kwalifikacji. Mowa tutaj o prawie jazdy kategorii B1. Rozpocząć taki kurs można 3 miesiące przed ukończeniem 16-stego roku życia, zapisując się do szkoły nauki jazdy. Po odbyciu 20 godzin zajęć praktycznych, można przystąpić do egzaminu teoretycznego, a następnie praktycznego, by finalnie uzyskać zezwolenie na prowadzenie aut B1.
W ramach kategorii B1 możemy prowadzić również pojazdy z kategorii AM, czyli motorowery i czterokołowce lekkie wraz z przyczepą. Mimo tego, i tak najpopularniejszą kategorią w Polsce jest B, o którą można się ubiegać 3 miesiące przed ukończenie 18 roku życia. Kategoria B1 jest popularna w innych krajach, w których ukończenie prawa jazdy B możliwe jest w późniejszym wieku. Tam samochody kategorii B1 są częściej użytkowane.
Auto na B1 - to jakie?
Auta typu L7e to tzw. czterokołowce, które w odróżnieniu od quadów posiadają dach. Ich dopuszczalna masa całkowita nie może przekraczać 400kg dla aut osobowych i 550kg dla aut dostawczych. Maksymalna moc nie może przekroczyć 20,4KM (15kW). Samochody B1 najbardziej popularne są we Francji i Włoszech, a największym producentem takich aut jest Francja.
Co prawda, istnieją samochodu z kategorii B, które mieszczą się w ustawowych ramach dot. czterokołowców, lecz znacznie łatwiej jest odnaleźć auta specjalnie przygotowane pod takie uprawnienia. Samochody na B1 to np.: AIXAM Coupe GTI, Ligier JS50 Chic Young B&W, Microcar M.GI IV, Romet 5E, czy AIXAM Crossline GT. Koszt nowego auta nie powinien przekroczyć 60 000 PLN. Auta tego typu charakteryzują się silnikami o niskiej pojemności, a np. taki Aixam Roadline posiada bagażnik o pojemności 600 litrów (jak normalne auto), a jego zasięg wynosi nawet 500km.
Jednak auto B1 ma swoje minusy. Chodzi tutaj przede wszystkim o koszt związany z zakupem używanego modelu. Kilkuletnie auto może kosztować nawet około 30 000 PLN, natomiast dostęp do części zamiennych jest znacznie utrudniony, ponieważ niewiele takich modeli porusza się po polskich drogach.
Auto na B1 i jego ubezpieczenie OC
Jako, że jest to pojazd mechaniczny, poruszanie się nim po drogach publicznych wymaga wykupienia ubezpieczenia OC. Koszt takiej polisy nie będzie należał to najtańszych, ponieważ auto będzie prowadził nastolatek, co też zwiększa ryzyko dla Ubezpieczyciela. Np. Warta/HDI w swoim kalkulatorze ubezpieczenia obejmuje ochroną samochody kategorii B1.
Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem ubezpieczenia takiego auta, zachęcamy do skorzystania z naszej porówynwarki OC. W kilka minut można obliczyć składkę i wybrać interesujący nas wariant, w tym ubezpieczenie od Warty/HDI. W razie kłopotów, nasza infolinia służy dla Państwa pomocą.