Odpalanie samochodu na mrozie - co zrobić, gdy nie odpali?

Odpalanie samochodu na mrozie - co zrobić, gdy nie odpali?

Zima zaskoczyła kierowców. I pojawia się problem z odpaleniem samochodu na mrozie. Co najczęściej w samochodzie odmawia współpracy, kiedy dochodzi to takich sytuacji oraz jak właściwie się przed nimi zabezpieczyć?

Odpalanie samochodu a właściwe przygotowanie do zimy

Kiedy przychodzą niższe temperatury i wymieniamy nasze ogumienie w aucie na zimowe, warto również sprawdzić działanie kilku elementów w naszych samochodzie przed zimą, które wpływają na późniejsze odpalanie samochodu. W zależności od rodzaju paliwa, jakim jest zasilane nasze auto dobrze jest sprawdzić stan świec zapłonowych (benzyna) i żarowych (diesel). Ich poprawne działanie może korzystnie wpłynąć na rozruch auta zimą.

Poza tym, powinniśmy sprawdzić odpowiednio wcześniej stan alternatora, rozrusznika, a także naszego akumulatora. Najważniejszy z tych 3 elementów jest akumulator w odniesieniu do odpalania auta. W nim za pomocą miernika dobrze jest sprawdzić poziom naładowania, a także jak zachowuje się on przy poborze mocy (np. wyłączamy światła, a następnie włączamy i sprawdzamy jak przebiega pobór prądu). Gdy pojawią się jakieś problemy z utrzymywaniem poziomu naładowania, wykryjemy je na wcześniejszym etapie.

Akumulator - najczęściej utrudnia odpalania auta na mrozie

Problem związany z odpaleniem samochodu może leżeć po stronie słabego akumulatora. Możemy go rozpoznać np. wtedy, gdy odpalamy auto i widzimy, jak na desce rozdzielczej migają nam zapalone kontrolki i odczuwamy wrażenie, jakby auto traciło moc. Wtedy taki akumulator wymaga wymiany, bądź naładowania.

I tutaj musimy wiedzieć kilka rzeczy. Akumulatorów bezobsługowych nie należy wymontowywać, ponieważ może to uszkodzić działanie niektórych systemów elektronicznych w samochodzie. Akumulator obsługowy możemy wymontowywać z zachowaniem odpowiednich zasad, a następnie zanieść go do domu w ciepłe miejsce i podpiąć do prostownika. Skoki naładowania baterii na mierniku prostownika też mogą wskazywać na fakt, że z akumulatorem coś dzieje się nie tak. 

Jeżeli śpieszy nam się z odpalaniem auta, a w pobliżu znajduje się drugi samochód lub kierowca i mamy kable rozruchowe, możemy spróbować odpalić auto na kable. Często zdarza się również tak, że nie ma nam kto pomóc, dlatego dobrze jest wykupić odpowiednie ubezpieczenie Assistance, które zapewnia nam pomoc na drodze w razie rozładowania akumulatora. Wtedy na miejsce zdarzenia przyjdą fachowcy, którzy postarają się nam pomóc odpalić auto lub ewentualnie odholować je do warsztatu naprawczego.

Jakość paliwa a odpalanie samochodu na mrozie

Kolejnym problemem może okazać się słaba jakość paliwa (szczególnie oleju napędowego), tankowanego na nie renomowanej stacji. W trakcie zimy, gdy są silne mrozy z oleju napędowego wydziela się parafina. Sposobem polepszenia mieszanki jest dolanie depresatora, który poprawi jego wydajność lub tankowanie odpowiednio paliw przeznaczonych na silne mrozy.

Odpalanie samochodu może być utrudnione również przez zamarznięcie wody w starym filtrze paliwa. Warto wymienić go przed zimą, aby pozbyć się z układu wody oraz innych zanieczyszczeń pochodzących ze zbiorników, które utrudniają dopływ mieszanki do silnika. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie paliwo może zamarznąć. Często przy filtrach umieszczonych w zbiornikach znajdują się sitka, w których pozostają zanieczyszczenia. Umieszczone są one często z tyłu pojazdu w bagażnikach, a temperatury poniżej 20 stopni potrafią zamrozić mieszankę wody i zanieczyszczeń, utrudniając dotarcie paliwa do silnika. Wtedy, jeżeli chcemy odpalić auto, najlepiej przeczyścić sitko lub umieścić pojazd w ciepłym miejscu i czekać, aż rozmarznie.

Dobre praktyki odpalania auta na mrozie

Gdy chcemy uruchomić pojazd, podczas jego opalania nie powinniśmy przeciążać akumulatora. Dobrze jest wyłączyć radio, klimatyzację i światła, które powodują chwilowy jego rozruch. W pojazdach z silnikiem diesla musimy poczekać, aż zgaśnie kontrolka nagrzewania się świec żarowych. Napompowuje się wtedy również układ paliwowy w samochodzie. Pomóc mu możemy się napompować przed odpaleniem kilkukrotnym przyciskaniem pedała gazu. 

Nie wolno również brać auta na pych, jeżeli nie może odpalić – to może uszkodzić samochód. Jeżeli auto już odpali, to do momentu nagrzania się temperatury silnika nie powinniśmy utrzymywać go na wysokich obrotach w trakcie postoju lub jazdy. 

Ubezpieczenie Assistance wraz z ubezpieczeniem OC

Z pomocy na drodze możemy skorzystać również zimą, wykupując ubezpieczenie Assistance z rozszerzeniem pomocy przy np. rozładowania akumulatora. Takie ubezpieczenie może wyliczyć kalkulator OC na naszej stronie. Wystarczy wprowadzić odpowiednie dane, a następnie wybrać ofertę uwzględniającą ubezpieczenie Assistance. Następnie sprawdzamy szczegóły zakresu ochrony i zerkamy na pozycję, czy ubezpieczenie w zestawieniu oferuje nam taką formę pomocy.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również