Planujesz zakup lub wynajem mieszkania na poddaszu? Jakie są plus i minusy takiego lokum? Co powinien wiedzieć każdy właściciel lub najemca przez wprowadzeniem się? Wyjaśniamy w artykule.
W mieszkaniu na poddaszu - pierwsze rozeznanie
Nowoczesne aranżacje wnętrz mieszkań ze skosami powodują, że nie jedna osoba chciałaby w nich zamieszkać. Na atrakcyjność takich lokali wpływa skośne ułożenie sufitów, przez co zarówno tracimy przestrzeń przy ścianach kolankowych, ale zyskujemy dodatkową na środku pomieszczenia.
Mieszkanie na poddaszu posiada często belki konstrukcyjne. Te z kolei powinniśmy traktować jako główny element wystroju naszego wnętrza i nie ukrywać go, ponieważ stanowią one jego atut. Przed wynajęciem, czy zakupem lokali warto sprawdzić rodzaj okien – czy są przede wszystkim szczelne. Są one znacznie bardziej narażone na trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy wiatr. W mieszkaniu na poddaszu powinniśmy również zwrócić uwagę na ilość okien – czy wnętrze jest dobrze nasłonecznione. A latem przydadzą nam się rolety lub markizy, które będą zapobiegały przegrzewaniu się pomieszczeń.
Warto sprawdzić stan wentylacji w mieszkaniu, która zapobiegnie występowaniu wilgoci, czy dobrze jest wykonać badania szczelności dachu z pomocą firmy, która użyje kamery termowizyjnej. Gdy mieszkamy na szczycie, niewłaściwe wykonanie ocieplenia w mieszkaniu na poddaszu może powodować spore utraty ciepła lub jego szybkiego przegrzewanie się. Działanie te pomoże nam lepiej się zabezpieczyć przed wprowadzką i uszczelnić wrażliwe punkty przedy wykonaniem remontu.
Co przemawia na korzyść mieszkania na poddaszu?
Do zalet tego typu mieszkań należą możliwości zaaranżowania wnętrza. Na korzyść zakupu lub wynajęcia mieszkania przemawia cena, ponieważ inaczej się wylicza powierzchnie użytkową. Tym samym wpływa to na to, że posiadając mieszkanie ze skosami zapłacimy znacznie mniejszy podatek od nieruchomości.
Niekiedy lokale te są bardzo wysokie, co pozwala nam np. na zagospodarowanie tej przestrzeni pod sypialnię, czy inne zabudowy. Okna dachowe pozwalają nam obserwować gwiazdy, a mieszkania na poddaszu są również znacznie cichsze (dociera do nich znacznie mniejszy hałas z ulicy oraz nie ma nad głową lokatorów). Zakłócać ciszę może np. wiatr, jeżeli mamy nieszczelne okna lub odgłos spadającego deszczu (gdy dach jest pokryty blachodachówką, a mamy słaba izolację akustyczną).
Problemy płynące z mieszkania ze skosami
Nie da się ukryć, że są one umiejscowione na szczycie budynków, przez co możemy być narażeni na ciągłą wspinaczkę po schodach – a to może być uciążliwe dla osób starszych, czy kobiet w ciąży. W zależności od wielkości ścian kolankowych – osoby wysokie mogą mieć utrudnione możliwości w poruszaniu się po mieszkaniu na poddaszu.
O ile na cenie mieszkania możemy zaoszczędzić, o tyle problemem będzie dobór standardowych mebli. Tutaj kluczowe jest zagospodarowanie przestrzeni, a co za tym idzie będziemy musieli zamawiać meble na wymiar (do kuchni, czy pokoi). Mieszkanie na poddaszu może być mało nasłonecznione, co znajduje odzwierciedlenie w wyższych rachunkach za prąd, czy nieco bardziej złym samopoczuciu. I blachodachówka – jeżeli dach jest nią pokryty, to najlepiej sprawdzić jak niesie się echo uderzających w blachę kropel deszczu (czy nie będzie nam za bardzo przeszkadzało).
Ubezpieczenie mieszkania na poddaszu
Decydując się na ubezpieczenie, musimy wziąć pod uwagę wzmożone ryzyko zalania. Dobrze jest uwzględnić w polisie odpowiedzialność za szkody w przypadku zalania, ale i zdecydować się na wykup ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Kiedy np. zostawimy otwarte okno w mieszkaniu, a te w następstwie zaleje mieszkanie naszych sąsiadów. Zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczenia mieszkania, w której w kilka minut mogą Państwo obliczyć wysokość składki, jaką przyjdzie zapłacić za ubezpieczenie. W razie problemów, do Waszej dyspozycji jest nasza infolinia, która chętnie doradzi w doborze odpowiedniego zakresu.