Ława fundamentowa - jak się przygotować do wykonania?

Ława fundamentowa - jak się przygotować do wykonania?

Jakich materiałów potrzebujemy do wykonania ławy fundamentowej? Na czym polega metoda z deskowaniem i bez deskowania? Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu tego etapu? Jak prawidłowo podlewać ławy i ile czasu trwa jej utwardzenie?

Potrzebne materiały
- cement;
- piasek;
- żwir;
- woda;
- deska do szalowania (metoda z szalowaniem);
- kołki do szalowania (metoda z szalowaniem);
- gwoździe;
- drut wiązałkowy;
- strzemiona;
- pręt zbrojeniowy;
- folia przeciwwilgociowa (metoda bez szalowania);
- bednarka (uziemienie rozdzielni, instalacja odgromowa);
- izolacja (lepik asfaltowy, termozgrzewalna papa asfaltowa);
- części do drenażu (tereny podmokłe).

Osoby na budowie
- wykonawca prac budowlanych;
- dostawca betonu towarowego;
- operator koparki.

Ława fundamentowa - za co odpowiada?

Ławy są pierwszym elementem, za który przychodzi się zabrać wykonawcom po tyczeniu budynku i wykonaniu wykopu. Stanowią one element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przenoszenie ciężaru na grunt. Ławy fundamentowe są wykonywane poniżej poziomu przemarzania terenu, który jest umiejscowiony na głębokości zależnej od regionu, w jakim zamieszkujemy. 

Standardowe wymiary takiej ławy wynoszą od 30-40cm wysokości do 60-80cm szerokości. Właściwy wymiar jest uwarunkowany od podłoża i gruntu znajdującego się pod budynkiem. Dokładne informacje nt. wymiaru ławy fundamentowej znajdziemy w adaptacji projektu (np. zakupiony projekt przez Internet we Wrocławiu będzie wymagał dodatkowej adaptacji przez architekta w Olsztynie, który odpowiednio musi zwiększyć głębokość ścian fundamentowych, czy szerokość ław w zależności od gruntu).

Ława fundamentowa składa się w większości z betonu, a także prętów zbrojeniowych, które dodatkowo wzmacniają jej konstrukcję. Im wyższa klasa betonu użytego przy wykonywaniu ławy, tym lepsza wytrzymałość naszego domu.

Metody wykonania ławy fundamentowej

Ogólnie rozróżnia się dwie metody wykonania ław – z deskowaniem i bez deskowania. Po części jej wykonanie jest zależne od podłoża, na jakim wykonujemy prace. W przypadku ław fundamentowych bez deskowania wykonuje się wykop o właściwej szerokości, dno wykłada folią hydroizolacyjną, układa zbrojenie, a następnie wylewa beton. Folia ma za zadanie zabezpieczyć ławę fundamentową przed dostępem do gruntu, który mógłby zmieszać się z betonem, osłabiając jego właściwości.

W przypadku metody z deskowaniem, wykonuje się szeroki wykop na powierzchni całego budynku, a następnie za pomocą desek i kołków zbija odpowiednie szalunki pod wylewkę ławy. Przed przystąpieniem do wykonania szalunku, ławę izoluje się od powierzchni warstwą wyrównująco-podkładową – czyli tzw. chudziakiem (beton klasy C8/10). 

Zbrojenie ławy fundamentowej

Jednym z kluczowych etapów jest wykonanie zbrojenia. W tym celu używa się prętów zbrojeniowych o średnicy 12-16mm. Do wykonania używa się zazwyczaj 4 sztuk, które połączone są tzw. strzemionami, rozmieszczonymi średnio co 40cm. Pręty zbrojeniowe przymocowuje się drutem wiązałkowym do krawędzi strzemiona. Miejsca styku dwóch oddzielnych zbrojeń łączy się dodatkowymi drutami wygiętymi w kształcie litery L lub łącząc ze sobą pręty obydwu zbrojeń drutem wiązałkowym.

Wykonując zbrojenie ławy fundamentowej powinniśmy odizolować ją od styku bezpośrednio z gruntem lub chudziakiem (powinna ona delikatnie unosić się nad gruntem, aby po wylaniu beton i pręty nie wystawały poza wylewkę). Osoby, które rozważają wykonanie instalacji odgromowej w trakcie wykonywania zbrojenia powinny rozważyć przymocowanie bednarki do zbrojenia przed wylewką. W ten sposób tworzy się uziemienie dla instalacji, ale również dla rozdzielni elektrycznej.

Ławy fundamentowe i ich zalewanie

W przypadku zalewania ław fundamentowych, najczęściej używa się betonu klasy B15 lub B20. Czas wiązania betonu ław fundamentowych wynosi około 7 dni (wtedy można zdjąć szalunek). W tym czasie, aby beton prawidłowo wiązał należy regularnie go podlewać, w zależności od temperatury na zewnątrz i warunków atmosferycznych. Zaleca się zamówienie betonu towarowego, który przyśpieszy proces wylewania w odróżnieniu od samodzielnego przygotowywania betonu (jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie).

Przed zasypaniem konieczna jest izolacja ławy fundamentowej (np. za pomocą lepiku asfaltowego – czarnej mazi), co ma zapobiec działania wilgoci na ławę. Gdy nasz budynek będzie usytuowany na terenach podmokłych, czasami konieczne może być wykonanie drenażu w osypce żwirowej, który dodatkowo zabezpieczy nasze ławy przed niepożądanym działaniem wody. Stosuje się również poziomą izolację ławy fundamentowej przed ścianą fundamentu (miejsce styku).

Jeżeli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem domu w trakcie budowy – zachęcamy do sprawdzenia oferty na naszej stronie lub kontakt z naszą infolinią

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również