Czym są samochody poleasingowe? Czy opłaca się je kupić? Jakie są wady i zalety wyboru aut pochodzących z leasingu? Czy leasing można przejąć i jak to działa? Wyjaśniamy w artykule.
Auta poleasingowe - czym właściwie są?
Sprzedaż nowych aut całkowicie się zmieniła ze względu na spadek ich wartości. Dziś szacuje się, że ponad połowa aut sprzedawanych przez salony firmowe trafia do flot, gdzie jedną z najpopularniejszych form finansowania takiego zakupu jest leasing. Jako, że wchodzą one w skład majątku, są znacznie bardziej zadbane niż bywało to w przeszłości. Samochody po leasingu są często proponowane w formie wykupu dla swoich pracowników, którzy je użytkowali. Przez to auta te są prowadzone w sposób bardziej ekonomiczny, a sami użytkownicy znacznie bardziej dbają o nie.
Ale to nie zmienia faktu, że mogą być w różnym stanie. To po części zależy też od osoby w firmie, jakie stanowisko pełniła i do czego pojazd był potrzebny. Auta po leasingu są znacznie bardziej zużyte w przypadku przedstawicieli handlowych, czy serwisantów, natomiast osoby na stanowiskach kierowniczych często potrzebowały samochodu nie tylko do transportu, ale jako formy reprezentacji firmy – więc tutaj dbano o każdy detal. Gdzie szukać aut poleasingowych? Znajdziemy je w internetowych serwisach ogłoszeniowych, aukcyjnych, w firmach zajmujących się leasingiem, komisach samochodowych, czy w salonach firmowych (przyjmują oni takie auta w rozliczeniu od swoich klientów). Jednak nie zapominajmy, że jeszcze przed zakupem sprawdzić wybrane auto w CEPIKu.
Samochody poleasingowe - zalety zakupu
Taki pojazd jest już po najgorszym okresie – upadku jest wartości. Samochody, których leasing się kończy są zazwyczaj w wieku 3-5 lat, wtedy też mają za sobą największą stratę wartości (nawet w okolicach ponad 50%). Samochody po leasingu w formie finansowania mają często wykupiony dostęp do ASO, dlatego też bardzo często są rzetelnie serwisowane. Przez to mamy dostęp do książeczki serwisowej i szybko się dowiemy, co było naprawiane w aucie. To samo dotyczy ubezpieczenia. Obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia AC, które zapewnia nam wypłatę środków przez Ubezpieczyciela w razie uszkodzenia pojazdu.
Sama cena takiego auta ze względu na przebieg jest bardzo atrakcyjna. Zakup pojazdu na firmę jest w tej sytuacji bardzo korzystny, ponieważ może ona otrzymać fakturę VAT i następnie odliczyć podatek (wiele firm korzysta z takiej opcji). Nie należy pominąć faktu, że auta po leasingu mają jeszcze aktywną gwarancję na niektóre części, przez co w razie awarii możemy liczyć na darmową naprawę elementów objętych ochroną.
Co przemawia za tym, żeby nie kupować auta po leasingu?
Kupując auto po przedstawicielu handlowym możemy się spodziewać ubogiej wersji wyposażenia. Nigdy też do końca nie wiemy, jak sprawował się poprzedni kierowca i skoro nie był on jego własnością, jak go użytkował. Z przebiegu niestety wiele nie jesteśmy w stanie odczytać, on informuje nas jedynie o potencjalnie zbliżających się wymianach/naprawach. Samochody poleasingowe stają się też często obiektem oszustwa, a nieuczciwi sprzedawcy próbują namieszać z przebiegiem i tuszować usterki, aby nie były widoczne na pierwszy rzut oka.
Tutaj ciekawym rozwiązaniem może okazać się przejęcie leasingu (jeżeli nie mamy pewności w kwestii wykupu po jego zakończeniu). Na początku trzeba zapłacić odstępne, które pokryje część zapłaconej kwoty przez pierwszego właściciela. Później, podpisujemy umowę z leasingodawcą, spłacamy raty, a na koniec możemy wykupić auto za wskazaną kwotę. Sytuacje przejęcia leasingu najczęściej zdarzają się w przypadku działalności jednoosobowych lub mniejszych firm, a same auta są bogato wyposażone.
Samochody poleasingowe a ubezpieczenie
Jako, że stosunkowo są to młode auta, rozsądnie jest wykupić ubezpieczenie OC/AC. W ten sposób, poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC zyskamy ochroną w przypadku wyrządzenia własnych szkód, zderzenia z dzikim zwierzęciem, czy kradzieży pojazdu. Auta z większym przebiegiem mogą stanąć w najmniej oczekiwanym momencie na drodze. Wtedy z pomocą może przyjść ubezpieczenie Assistance, które zapewni nam pomoc na drodze i pomoże z uszkodzonym autem.
Z pomocą przychodzi nasze narzędzie, kalkulator OC/AC. Wystarczy kilka minut, aby obliczyć składkę ubezpieczenia. W razie trudności nasza infolinia jest do Państwa dyspozycji i służy pomocą.