Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC?

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC?

Polacy coraz częściej i chętniej korzystają z oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Nie ograniczają się przy tym do wykupienia polisy OC samochodu. Niezależnie od rodzaju polisy, trzeba pamiętać o jednym: o porównaniu ubezpieczeń dostępnych na rynku. Jak wybrać to najlepsze?

Polisy dostępne w ofercie towarzystw ubezpieczeniowym to szeroki wybór pakietów. Decydując się na przypadkową opcję, można sporo przepłacić oraz... sporo stracić. Dlatego porównaj ubezpieczenia, zanim podpiszesz umowę z konkretną firmą ubezpieczeniową.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej OC

Istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie odpowiedzialność finansowej przez ubezpieczyciela w razie szkód wyrządzonych osobom pokrzywdzonym. Dotyczy to szkód zarówno na osobach, jak i na mieniu. Oznacza to, że sprawca nie ponosi finansowych konsekwencji, dzięki czemu nie jest narażany na żadne straty.

Warto przy tym podkreślić, że obowiązkowe ubezpieczenie OC uwzględnia również wszelkie szkody związane z:

 • wsiadaniem / wysiadaniem z pojazdu
 • rozładowywaniem / załadowywaniem pojazdu
 • zatrzymywaniem / postojem auta.

Ponadto ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszty procesów w postępowaniu karnym lub cywilnym.

Porównaj ubezpieczenie OC i zyskaj nawet kilkaset złotych

Jeżeli szukasz ubezpieczenia komunikacyjnego OC, nie decyduj się na przypadkową ofertę. W ten sposób możesz stracić co najmniej kilkaset złotych – średnio tyle wynosi różnica między najdroższą a najtańszą składką.

Porównaj ceny OC i wybierz najtańszą ofertę. W przypadku obowiązkowej polisy komunikacyjnej można kierować się wysokością składki, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe:

 • oferuje ten sam zakres ochrony ubezpieczeniowej,
 • jest zobowiązane do wypłaty odszkodowania w kwotach nieprzekraczających ustalonych stawek.

Wynika to z obowiązujących przepisów, tj. ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Od czego zależy wysokość składki?

Istnieje wiele czynników kształtujących wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia OC – porównaj ceny, by się o tym przekonać. Trzeba bowiem mieć świadomość, że każda firma ubezpieczeniowa we własnym zakresie szacuje ryzyko ubezpieczeniowe, co z kolei przekłada się na koszty.

Wybierając ubezpieczenia OC, porównaj ceny pod kątem:

 • wieku i doświadczenia kierowcy
 • marki, modelu pojazdu
 • rocznika pojazdu
 • pojemności silnika
 • miejsca zamieszkania.

Warto bowiem mieć świadomość, że im bardziej doświadczony kierowca, tym niższa składka. Z wyższą składką powinni natomiast liczyć się kierowcy posiadający sportowe samochody z mocnym silnikiem oraz osoby zamieszkujące duże miasta, np. Gdańsk, Wrocław, Warszawę czy Poznań.

Jak porównać dostępne oferty?

Skoro już wiesz, jak ważny jest wybór odpowiedniego ubezpieczyciela, porównaj ubezpieczenia OC. Możesz zrobić to na dwa sposoby:

 • samodzielnie zestawić ze sobą dostępne opcje i przeanalizować je pod kątem wysokości składki
 • skorzystać z możliwości porównywarki internetowej.

Pierwsze rozwiązanie jest czasochłonne – wymaga bowiem osobistego zebrania informacji o wysokości składek proponowanych w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Jeśli natomiast wybierzesz drugi wariant, porównaj składki OC w kilka minut. Wystarczy wypełnić formularz informacyjny, by uzyskać wstępne dane o kosztach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

W ten sposób oszczędzasz mnóstwo czasu – otrzymujesz bowiem oferty idealnie dopasowane do Twoich potrzeb, które wystarczy porównać pod kątem cenowym.

Porównaj ubezpieczenie OC już teraz – szybko przekonasz się, że wybór najtańszej opcji jest w tym przypadku korzystnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że dotyczy to wyłącznie OC komunikacyjnego. Jeśli wybierasz polisę OC mieszkaniową, wówczas porównaj ceny ubezpieczeń OC pod kątem proponowanego zakresu i sumy ubezpieczenia.

Może zainteresuje Cię również