Ubezpieczenie w Tatry - jak i dlaczego się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie w Tatry - jak i dlaczego się ubezpieczyć?

Nie jest tajemnicą, że wyjeżdżając w Tatry należy wykupić polisę turystyczną. Podobnie jest w przypadku każdego innego wyjazdu. Co prawda ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe, ale pozwoli nam uchronić się przed przykrymi, szczególnie finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń.

Należy jednak poruszyć kwestię wędrowania po szlakach Tatr. Planując taki wyjazd powinniśmy wybrać polisę, która ochroni nas przed:

  • następstwami nieszczęśliwych wypadków,
  • odpowiedzialnością cywilną,
  • kosztami leczenia,
  • kosztami transportu medycznego,

Oczywiście, polisa może być bardziej rozbudowana, jednak to są najważniejsze punkty, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Bez takiej ochrony nie powinniśmy wyruszać na szlak. Dlaczego? Po pierwsze, nie posiadając ubezpieczenia OC będziemy odpowiadać za wszelkie szkody, jakie powstały z naszej winy, a więc wystarczy, że przez swoją nieuwagę potrącimy kogoś, ten ktoś upadnie i dozna uszczerbku na zdrowiu, my odpowiemy za to finansowo. Jeśli będziemy mieli ubezpieczenie OC, odpowiedzialność przejdzie na ubezpieczyciela.

Wielu turystów nie wie, że zdobywając tatrzańskie szczyty może ich spotkać bardzo niemiła niespodzianka. Otóż, jeśli ulegniemy wypadkowi i będziemy potrzebowali pomocy ze strony Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to otrzymamy ją nieodpłatnie, jeśli znajdujemy się w polskich Tatrach. Wystarczy, że znajdziemy się w Tatrach słowackich (wystarczy nawet kilka metrów od polskiej granicy) i w razie wypadku wyruszy po nas TOPR ze Słowacji. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że za pomoc tą będziemy musieli zapłacić. Jeśli zostanie wysłany po nas helikopter, a tak najczęściej udziela się pomocy w górach, koszty transportu medycznego sięgną kilkunastu tysięcy złotych. Do tego mogą dojść koszty leczenia i koszty transportu do Polski, ponieważ początkowo możemy zostać odwiezieni do szpitala słowackiego skąd przetransportuje nas np. karetka. Koszty będą rosły w zastraszającym tempie a uchronić nas przed tym może jedynie ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje takie sytuacje.

Może zainteresuje Cię również