Zakup samochodu za granicą to od lat popularne rozwiązanie wśród Polaków. Warto jednak pamiętać, że taka transakcja wymaga od kupującego nie tylko zachowania szczególnej ostrożności, ale także dopełnienia wszelkich formalności. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy trzeba w ogóle ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy, a jeśli tak, to jak to prawidłowo zrobić, aby uniknąć kłopotów.
Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy - obowiązek czy dowolność?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce ubezpieczenie samochodu jest obowiązkiem każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. W przypadku aut sprowadzanych z zagranicy konieczne jest wykupienie polisy komunikacyjnej najpóźniej w dniu, w którym zostaną one zarejestrowane w Polsce. Tu warto również zaznaczyć, że ubezpieczenie OC jest wymagane do legalnego wprowadzenia samochodu do ruchu. Oznacza to, że bez niego nie możesz poruszać się po polskich drogach. Jeśli nie dopełnisz formalności, narażasz się na wysokie kary finansowe ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, które są naliczane w zależności od liczby dni, które upłynęły od powstania obowiązku jego wykupienia. W 2021 r. wynoszą one kolejno:
- 3 dni: do 1 120 PLN;
- 4-14 dni: do 2 800 PLN;
- powyżej 14 dni: 5 600 PLN;
Jak w takim razie zadbać o właściwe ubezpieczenie samochodu sprowadzanego z zagranicy? W takich przypadkach pomocna okazuje się krótkoterminowa polisa OC.
Krótkoterminowe ubezpieczenie OC - na czym polega?
Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu sprawdzi się w sytuacji, gdy został on już wyrejestrowany za granicą przez swojego poprzedniego właściciela. Dzięki niemu zyskujesz aż 30 dni, aby dopełnić w Polsce niezbędne formalności, zarejestrować pojazd i wykupić właściwe ubezpieczenie OC+AC lub samo OC. Pamiętaj, że jeśli nie zrobisz tego przed upływem ważności krótkoterminowej polisy komunikacyjnej, nowy samochód może zostać odholowany na parking policyjny, a Tobie zostanie przyznany mandat w wysokości nawet 500 zł. Oczywiście, niezmienne pozostają kary ze strony UFG, o których wspominaliśmy już powyżej.
A co w sytuacji, gdy samochód jest nadal zarejestrowany za granicą? W takich przypadkach nadal możesz wykupić krótkoterminowe OC, jednak tylko wtedy, gdy zakupiony pojazd nie ma ani Zielonej Karty, ani ważnego OC. Łatwiejszym rozwiązaniem jest dokonanie transakcji za pośrednictwem komisu. Pośrednicy specjalizujący się w sprzedaży używanych pojazdów mogą zaproponować swoim klientom wykupienie krótkoterminowego OC już w momencie finalizacji transakcji. Po upływie 30 dni polisa wygasa. Co więcej, pamiętaj również, że zarejestrowane za granicą auto nie może być objęte nowym i pełnym ubezpieczeniem OC. Aby móc je wykupić, koniecznie jest dopełnienie wszelkich formalności w Polsce.
Ubezpieczenie OC+AC samochodu z zagranicy
Znasz już odpowiedź na tytułowe pytanie, czy należy ubezpieczyć samochód zakupiony za granicą. A która polisa komunikacyjna będzie najlepszym wyborem? Możesz zdecydować się tylko na OC lub wykupić od razu ubezpieczenie OC+AC dla swojego nowego pojazdu. Autocasco, choć nie jest obowiązkowe, to zapewnia pełną ochronę samochodu, stanowiąc zabezpieczenie finansowe w przypadku szkody komunikacyjnej, aktu wandalizmu czy klęski żywiołowej. Dodatkowo zakres ochrony AC może być indywidualnie dopasowywany do Twoich potrzeb.