Cesja leasingu - ciągnik siodłowy

Cesja leasingu - ciągnik siodłowy

Nikt nie wyobraża sobie pracy w branży transportowej bez ciągników siodłowych. Dzięki nim dostarczanie materiałów do wszystkich zakątków świata jest bardzo proste. Chcesz rozwinąć swoją firmę i wkroczyć na rynek krajowy lub międzynarodowy? Rozważasz zakup ciągnika siodłowego? Jesteś zainteresowany zakupem pojazdu z cesją leasingu? Dowiedz się co to znaczy i czy warto skorzystać z tej opcji.

Leasing to popularny sposób finansowania zakupu ciągników siodłowych. Jest chętnie wykorzystywany zwłaszcza przez początkujących przedsiębiorców, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup pojazdu, ale nie chcą korzystać z pożyczki, która mogłaby obniżyć ich zdolność kredytową. Umowa leasingowa jest zawierana zazwyczaj na okres od 2 do 6 lat. Co w przypadku, kiedy nasz interes nie wypali? Aby pozbyć się finansowego zobowiązania, część przedsiębiorców decyduje się sprzedać ciągnik siodłowy z cesją leasingu. 

Cesja leasingu - co to jest?

Umowa leasingu jest zawierana między stroną finansującą oraz korzystającą i nakłada na leasingobiorcę obowiązek dbania o pojazd, regularnego spłacania rat, a także zakupu odpowiedniego ubezpieczenia OC i AC. Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu: 

  • operacyjny, który umożliwia wykupa auta po atrakcyjnej cenie
  • finansowy - w tym przypadku po zakończeniu umowy strona korzystająca automatycznie staje się właścicielem pojazdu

Jednak nie każdy przedsiębiorca chce czekać do końca trwania leasingu, aby móc zmienić pojazd. Dlatego część osób decyduje się sprzedać samochód razem z leasingiem, czyli scedować swoje prawo własności na nowego właściciela.

Cesja leasingu ciągnika siodłowego oznacza odstąpienie od umowy leasingobiorcy i przekazanie praw i obowiązków korzystającego z umowy leasingu innej firmie lub osobie. Nowy przedsiębiorca przejmuje umowę i zobowiązuje się do spłaty kolejnych rat. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli np. w firmie następują zmiany własnościowe lub leasingobiorca ma problemy z płynnością finansową.

Cesja leasingu a ubezpieczenie

Wszystkie pojazdy mechaniczne muszą być objęte ubezpieczeniem OC. Dotyczy to także ciągników siodłowych. Leasing oznacza także konieczność wykupienia pakietu AC na wypadek zdarzeń losowych, kradzieży lub uszkodzenia pojazdu podczas np. niewłaściwego parkowania. Polisa może być zawarta przez leasingodawcę lub przedsiębiorcę – wszystko zależy od zapisów w umowie.

Po cesji leasingu ciągnik siodłowy zostaje przekazany do korzystania nowemu leasingobiorcy na zasadach wynikających z umowy. Ubezpieczenie OC przechodzi na cesjonariusza, który może je wypowiedzieć w trybie natychmiastowym lub korzystać z ubezpieczenia do końca okres obowiązywania umowy. Wtedy Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki ubezpieczenia i prosić nowego posiadacza o dopłatę lub zwrócić mu różnicę. Jednocześnie wraz ze zmianą leasingobiorcy wygasa dotychczasowa, dobrowolna polisa AC.

Firma leasingująca może nałożyć na korzystającego obowiązek objęcia pojazdu ubezpieczeniem komunikacyjnym. Cesjonariusz po przejęciu praw i obowiązków wynikających z umowy musi zawrzeć nową polisę AC, a jeśli wypowiedział lub zakończył się okres trwania ochrony, także ubezpieczenie OC. 

Aby znaleźć nową, atrakcyjną ofertę, warto skorzystać z kalkulatora OC i AC znajdującego się np. na Wygodnie.pl. Na stronie internetowej jest dostępny czytelny formularz, który wystarczy uzupełnić, aby poznać propozycje ubezpieczenia. Zakup polisy przez Internet to bardzo wygodne rozwiązanie, które doceniło już wiele przedsiębiorców. 

Cesja leasingu ciągnika siodłowego - korzyści

Na portalach sprzedażowych znajduje się wiele ogłoszeń o treści "odstąpię leasing – ciągnik siodłowy". Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z tego rozwiązania? Cesja niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla dotychczasowej strony korzystającej, jak i nowego nabywcy. Warto pamiętać m.in., że:

  • cesja pozwala zaoszczędzić pieniądze - zrzeczenie się praw i obowiązków wynikających z umowy na rzecz nowego leasingobiorcy jest tańsze (koszt to około 500 - 1000 zł) niż zerwanie kontraktu
  • rezygnacja z leasingu to łatwy sposób na wyjście z długów - scedowanie praw i obowiązków umowy to dobry pomysł, jeśli Twoja firma znalazła się w trudnej sytuacji finansowej (dzięki temu szybko pozbędziesz się comiesięcznych zobowiązań, pozyskasz pieniądze na spłatę pozostałych należności i odzyskasz płynność finansową)
  • ciągnik siodłowy leasingowany jest tańszy niż nowy model - przy zakupie cesjonariusz ponosi wyłącznie koszt odstępnego, czyli wynagrodzenia wypłaconego dotychczasowemu leasingobiorcy (reszta wartości pojazdu jest spłacana w dogodnych ratach, dzięki temu przedsiębiorcy o małym budżecie mogą zakupić wysokiej klasy pojazdy, które są im niezbędne do rozwijania firmy)

Cesja to jedyny sposób na to, aby były leasingobiorca mógł odzyskać zainwestowane pieniądze.

Jak przygotować ogłoszenie o cesji leasingu?

Zmieniłeś profil firmy i nie potrzebujesz już ciągnika siodłowego z naczepą? Leasing można przekazać nowemu, korzystającemu zarówno z doliczonym odstępnym lub bez. Wynagrodzenie dla obecnego leasingobiorcy określa się na podstawie tego, jaka jest wartość rynkowa pojazdu w stosunku do kwoty, która pozostała do spłaty zobowiązania. 

Jeśli samochód jest cenny, a do końca okresu trwania umowy zostało niewiele czasu, to odstępne może być wysokie z korzyścią dla cedenta. Natomiast, jeśli cesja jest wykonywana na początku trwania leasingu, a do jego zakończenia pozostało kilka lat, warto zrezygnować z wynagrodzenia, aby zdobyć zainteresowanie potencjalnych klientów.

Cesja leasingu ciągnika siodłowego to doskonałe rozwiązanie dla obecnej i nowej strony korzystającej. Przekonaj się sam!

Może zainteresuje Cię również