Jeśli zdecydowałeś się na zakup motocykla, to koniecznie pamiętaj o jego ubezpieczeniu. Na rynku znajdziesz dwa główne ubezpieczenia: OC i AC. Dziś pod lupę bierzemy drugie, sprawdzając, czym tak właściwie jest i czy jest obowiązkowe. Dzielimy się najważniejszymi informacjami, o których warto wiedzieć, decydując się na wykupienie autocasco na motocykl. Zapraszamy do lektury!
Autocasco - co to takiego?
Zacznijmy od sprawdzenia, czym tak właściwie jest autocasco. Ubezpieczenie motocykla i każdego innego pojazdu mechanicznego, nazywane w skrócie AC, ma na celu zabezpieczenie właściciela przed konsekwencjami finansowymi związanymi na przykład z utratą motocykla, jego zniszczenia czy uszkodzenia, i to zarówno w całości, jak i w przypadku jakiejkolwiek części czy wyposażenia. Co istotne, autocasco dotyczy sytuacji losowych oraz uszkodzeń spowodowanych przez osoby trzecie – złodzieja, wandala, a nawet dzikie zwierzęta. Decydując się na wykupienie AC na motocykl, można dopasowywać zakres ochrony do indywidualnych potrzeb lub nabyć pakiet obejmujący AC i OC.
Czy AC motocykla jest obowiązkowe?
Jak się okazuje, AC, czyli autocasco, to nieobowiązkowe ubezpieczenie motocykla. Tu warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach może być one wymagane, jednak są to dość indywidualne przypadki, gdy na przykład zdecydujesz się wziąć pojazd na kredyt lub jest on w leasingu. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia przed podpisaniem umowy. W ten sposób będziemy mieli pewność, w przypadku jakich zdarzeń odpowiedzialność ponosi Ubezpieczyciel, a w jakich my sami.
Co więcej, nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie autocasco na motor. Aktualnie AC można wykupić np. w PZU, Allianz, Ergo Hestia czy Benefia. Okrojone możliwości właścicieli jednośladów, którzy szukają ubezpieczenia AC, wynikają między innymi z faktu, że tego typu pojazdy są o wiele bardziej narażone na uszkodzenie podczas wypadku na drodze czy sił natury, co automatycznie zwiększa koszty ponoszone przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
Ubezpieczenie AC motocykla - jakie są jego zalety?
Choć ubezpieczenie AC motocykla nie jest obowiązkowe, to zdecydowanie warto rozważyć jego wykupienie. Dlaczego? Ponieważ mając polisę, można korzystać z licznych korzyści i ochrony, której nie zapewnia standardowe OC. Co w takim razie trzeba wiedzieć o autocasco na motocykl? Takie ubezpieczenie swoim zakresem ochrony obejmuje:
- Kradzież pojazdu, jego części lub wyposażenia,
- Szkody powstałe w wyniku sytuacji losowych, na przykład spowodowane przez siły natury (silny wiatr, opady deszczu i śniegu, powódź),
- Uszkodzenie pojazdu w wyniku aktu wandalizmu,
- Szkody powstałe podczas wypadku drogowego,
Dodatkowo w ramach autocasco możesz liczyć na naprawę uszkodzonego pojazdu w warsztacie ASO lub zdecydować się na samodzielne usunięcie usterek zgodnie z kosztorysem, na którego podstawie zostanie Ci wypłacone odszkodowanie. Niektóre firmy oferują również niezmienne składki i sumy ubezpieczenia, które nie zmieniają się w trakcie trwania ochrony.
Oczywiście, pamiętaj, że AC motocykla może się różnić w zależności od firmy czy towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania – zadaj je jeszcze przed podpisaniem umowy, aby mieć pewność, że pojazd jest odpowiednio chroniony w konkretnych i najistotniejszych dla Ciebie sytuacjach. Szczególnie ważny jest punkt z wyłączeniami, czyli okolicznościami, które nie są objęte ubezpieczeniem.
Co wpływa na koszt ubezpieczenia AC motocykla?
Co jeszcze trzeba wiedzieć o autocasco na motocykl? Warto mieć świadomość, co wpływa na cenę ubezpieczenia. Firmy biorą pod uwagę mnóstwo czynników, w tym między innymi historię ubezpieczenia właściciela pojazdu, jego wiek, miejsce zamieszkania i długość posiadania prawa jazdy. Równie ważne są odpowiednie zabezpieczenia przeciwkradzieżowe, których brak może znacząco podwyższyć składkę. Analiza ryzyka przeprowadzana przez towarzystwa ubezpieczeniowe przed sprzedażą polisy AC uwzględnia także pojemność silnika i inne parametry motocykla oraz sposób jego przechowywania i użytkowania.