Składka ubezpieczenia OC jest wyliczana na podstawie kwoty bazowej i doliczonych do niej zwyżek i zniżek należnych kierowcy. Kwota bazowa zależy od wielu czynników: marki, pojemności silnika, wieku i stanu samochodu, miejsca zarejestrowania pojazdu i wielu innych. A od czego zalezą zwyżki i zniżki?
Zwyżki:
Zwyżki, czyli podniesienie składki OC, następują w szczególności w przypadku szkodowej jazdy. Jeśli jesteśmy kierowcami, którzy spowodowali wypadek, możemy być pewni, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie pominie tego faktu podczas wyliczania składki OC. Im bardziej ryzykownie jeździ dany kierowca, tym większej ochrony potrzebuje, a co za tym idzie, towarzystwo ubezpieczeniowe musi być gotowe na to, że przyjdzie mu częściej wypłacać odszkodowania w imieniu takiej osoby.
Zwyżki dotyczą także młodych i niedoświadczonych kierowców. Tu już nie musi mieć miejsca nawet najmniejsza kolizja. Osoby młode (najczęściej poniżej 25 roku życia) oraz osoby posiadający prawo jazdy od niedawna, mogą być pewne, że zapłacą wyższą składkę. Dzieje się tak dlatego, że z założenia są to kierowcy bardziej brawurowi, ryzykujący i nieuważni, a przez to stwarzający większe ryzyko na drodze.
To, za co otrzymamy zwyżkę zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak wśród częstych czynników wymienić można np.:
- miejsce zamieszkania w dużym mieście,
- długi czas eksploatacji ubezpieczanego pojazdu (najczęściej 13-15 lat),
- płatność składki w ratach,
- niewyrażenie zgody na weryfikację przebiegu ubezpieczenia u poprzednich ubezpieczycieli,
Zniżki:
Temat zniżek lubi chyba każdy kierowca. Kto nie lubi płacić mniej i być nagradzanym za dobrą jazdę? Właśnie na tym polegają zniżki. Jest to nagroda, którą otrzymuje ubezpieczający. Zniżki otrzymujemy przede wszystkim za bezszkodową jazdę, ale nie tylko. Mniej zapłacą również bardziej doświadczeni kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od wielu lat. Również właściciele nowych aut dostaną kilka procent rabatu dzięki temu, że ich samochód z założenia będzie mniej kłopotliwy niż 10-letni model.
Różni ubezpieczyciele przydzielają zniżki na różnych zasadach, jednak możemy zapłacić mniej za to, że np.:
- opłacamy całą polisę jednorazowo,
- powołujemy się na rekomendację aktualnego klienta tego ubezpieczyciela,
- zakupujemy polisę przez Internet,
- kontynuujemy ubezpieczenie kolejny rok,
- ubezpieczamy więcej niż jeden samochód u tego samego ubezpieczyciela,
- mieszkamy w małej miejscowości,
- jesteśmy rolnikami,
Zarówno zniżki, jak i zwyżki wyrażane są w procentach. Każdy ubezpieczyciel określa dokładnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń, ile procent zniżki lub zwyżki i za co nam przysługuje. Kwoty te są doliczane lub odliczane od kwoty bazowej, aby w efekcie dać nam wynik ostateczny w postaci składki OC, którą musimy opłacić.