Zdarzają się sytuacje, w których, przez pewien okres nie posiadamy samochodu. W tym czasie, z przyczyn oczywistych, nie korzystamy też z ubezpieczeń OC i AC. Musimy jednak być świadomi, że zbyt długa przerwa w ciągłości ubezpieczenia, może skutkować utratą zniżek.
Nie ma przepisów, które w klarowny sposób regulowałyby zagadnienie zniżek i zwyżek. Jest to tak naprawdę indywidualna kwestia każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, które samo ustala, w jaki sposób i za co będzie nagradzać swoich klientów zniżkami, a w jakich sytuacjach obarczy ich zwyżkami. Tak samo, od danego towarzystwa ubezpieczeniowego zależy, czy długa przerwa w ciągłości ubezpieczenia poskutkuje dla nas utratą zniżek.
Okres, po jakim stracimy prawo do zniżek możemy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przy okazji zwróćmy też uwagę, czy nasze zniżki nie ulegają degradacji w miarę upływu czasu. Degradacja zniżek polega na obniżeniu procentowego udziału zniżek wraz z upływem czasu. Może się na przykład zdarzyć, że dane towarzystwo ubezpieczeniowe zabierze nam 20% zniżek po 2 latach przerwy w ciągłości polisy, a po kolejnych dwóch stracimy prawo do wszystkich bonifikat.
Kiedy wracamy po dłuższej przerwie i chcemy ubezpieczyć swój pojazd, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, jakie zniżki przysługują nam w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Kiedy zbierzemy takie dane, porównajmy, czy ubezpieczenie w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, które całkowicie zabrało nam zniżki, nie jest mimo wszystko tańsze, niż polisa w firmie ubezpieczeniowej, w której zachowaliśmy 20% zniżek.