Wynajem długoterminowy auta - czy się opłaca?

Wynajem długoterminowy auta - czy się opłaca?

Podróżując po świecie, turyści często decydują się na wynajem samochodu z wypożyczalni. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zwiedzać okolice bez konieczności posiadania własnego auta na miejscu. Co w przypadku, kiedy chcielibyśmy wynająć samochód na dłuższy okres? Czy jest to opłacalne?

Najem długoterminowy i kilkudniowy - różnice

Zakup nowego auta wiąże się z dużym wydatkiem. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą wypożyczalnie aut. Wynajem samochodu jest na tyle powszechnym zjawiskiem, że możliwość jego wypożyczenia na dłuższy okres staje się praktycznym i dobrym rozwiązaniem.

Kiedy mówimy o wynajmie długoterminowym, dotyczy on najczęściej okresu od 1 do 3 lat. Jest zawierany na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W odróżnieniu od najmu kilkudniowego, musimy wiedzieć, że taka umowa zawiera w sobie szczegóły dotyczące warunków serwisowania auta. Jesteśmy zobowiązani do tego, aby dbać o prawidłowy przebieg przeglądów technicznych i serwisów napraw samochodu w określonych warsztatach przez wynajmującego (w przypadku współpracy z określoną siecią naprawczą).

Kolejną różnicą jest odgórnie ustalany roczny limit przebiegu kilometrów. W przypadku, kiedy wynajmujemy auto na długi okres, przekroczenie tego progu wiąże się z dopłatą. Ponadto, w najmie krótkoterminowym płacimy zazwyczaj za dzień lub okres wypożyczenia samochodu. Gdy wynajmujemy auto na dłuższy okres, ustalane są comiesięczne raty określone w umowie. W tą kwotę często są również wliczane odsetki (marża dla wypożyczalni, koszty eksploatacyjne, serwisowe).

Zarówno, kiedy wynajmujemy auto na kilka dni, jak i dłuższy okres, wynajmujący może żądać od nas pobrania kaucji. W przypadku wynajęcia długoterminowego, możemy również spotkać się z taką sytuacją, kiedy podmiot wynajmujący uwzględni w umowie wkład własny (jeżeli będziemy chcieli później wykupić auto).

Wartość rezydualna i polityka paliwowa - o co chodzi?

Wartość rezydualna pojazdu to prognozowana wartość samochodu, kiedy będziemy chcieli go wykupić (np. po trzech latach użytkowania). Dokładną analizą i wyliczeniami zajmują się zewnętrzne firmy, które uwzględniają w kalkulacjach markę pojazdu, model, jak kształtuje się jego cena na przestrzeni czasu i czy samochód należy do tych najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez kierowców. 

Jest ona wyrażana w procentach (np. samochód kosztuje 150 000 PLN, a wartość została określona na 60% - wtedy po trzech latach samochód będzie wart 90 000 PLN i za taką cenę można go wykupić). Warto wiedzieć, że decydując się na tańszy model pojazdu, nie zawsze możemy wyjść na tym dobrze. Są sytuacje, w których droższe modele znacznie szybciej tanieją, dlatego lepszy samochód może kosztować po trzech latach mniej. Pośredni wpływ ma na to wartość rezydualna. 

Przed zakupem auta warto skorzystać z internetowych kalkulatorów, które pomogą nam obliczyć wartość samochodu, który nas interesuje i zweryfikować, czy wartość zawarta w umowie najmu długoterminowego pojazdu jest dla nas rentowna.

Termin polityki paliwowej jest obszerniejszy w przypadku wynajęcia auta na kilka dni. Zazwyczaj są dostępne 3 warianty:

  • Wynajmujemy auto, które jest zatankowane do pełna. Zwracając auto powinniśmy je ponownie zatankować do pełna i nie rozliczać się za zużytą benzynę
  • Przy wynajęciu auta z góry opłacamy benzynę, która jest już w baku. Kiedy nie zużyjemy jej w całości, firma przelicza pozostały stan paliwa i zwraca środki za niezużytą benzynę
  • Wynajmujemy auto, gdzie paliwo jest wliczone w cenę najmu pojazdu (jest darmowe)

Jeżeli wynajmujemy auto na dłuższy okres, polityka paliwowa wypożyczalni może narzucić na nas obowiązek tankowania w wyznaczonych do tego stacjach (ponieważ posiada umowy ze stacjami paliw, które sprzedają dla nich benzynę w tańszej cenie). Po tak długim czasie powinniśmy również zwrócić uwagę, czy musimy zwrócić zatankowany do pełna samochód.

Ubezpieczenie przy najmie długoterminowym i krótkoterminowym

Wynajmując auto na wycieczkę, weselę, czy kilka dni nie musimy myśleć o jego ubezpieczeniu. Spoczywa to na wypożyczalni. Inaczej wygląda sprawa w kwestii długoterminowego wypożyczenia samochodu. Wynajmujący może na nas przerzucić obowiązek wykupu odpowiedniego ubezpieczenia. 

Nie ogranicza się to tylko do samego OC. Wypożyczalnia, troszcząc się o powierzone mienie, może narzucić na nas obowiązek wykupu AutoCasco wraz z rozszerzeniami takimi jak np. Assistance. W tej sytuacji powinniśmy wiedzieć, że to podwójny koszt (OC + AC). Należy dokładnie przedyskutować to z wynajmującym, jakie ubezpieczenie będziemy musieli wykupić.

Dodatkowo, umowa wynajmu długoterminowego może zawierać wytyczne odnośnie szczegółowego użytkowania auta. Wypożyczalnia może określić, do jakich celów będzie nam służyło wynajęte auto. Takie umowy zawierają również szczegółowe zasady odbioru i zwrotu pojazdu, z którymi wcześniej powinniśmy się zapoznać.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również