Stoisz przed zakupem mieszkania deweloperskiego? W tym artykule omawiamy, co otrzymasz w cenie mieszkania, co będzie przed Tobą do zrobienia i jak najlepiej się do tego przygotować.
Stan deweloperski mieszkania - co właściciwe otrzymuje?
Kiedy decydujemy się na zakup mieszkania deweloperskiego, musimy mieć tą świadomość, że do wprowadzki przed nami jeszcze długa droga. Mieszkania te zostają oddane w stanie surowym, przez co niezbędne będzie wykonanie wewnątrz prac wykończeniowych.
Szczegóły dotyczące stanu deweloperskiego mieszkania są zawarte w umowie kupna lokalu, którą podpisuemy z deweloperem. Pomieszczenia w naszych 4 kątach są zazwyczaj otynkowane (tynki gipsowe), wykonana jest instalacja elektryczna (w zależności od standardów na osiedlu, mogą być zamontowane gniazdka i włączniki lub nie), instalacja wodno-kanalizacyjna (bez armatury sanitarnej - w mieszkaniach zazwyczaj są pomontowane grzejniki, aby sprawdzić działanie instalacji przed oddaniem jej właścicielowi), posadzka betonowa, okna i drzwi zewnętrzne.
Warto pamiętać, że zakup deweloperskiego mieszkania z płatnością za metr powierzchni użytkowej może nie być jedynym kosztem, który przyjdzie nam zapłacić. Czasami, przy realizacji inwestycji, deweloperzy wprowadzają dodatkowe rozwiązania, które nie są zawarte w umowie, co w następstwie powoduje, że np. za położenie standardowych płytek na tarasie w całym bloku, zamontowanie wideo-domofonu, czy za wstawienie uzdatniacza wody będziemy musieli dodatkowo zapłacić.
Deweloperskie mieszkania w praktyce - to musisz sprawdzić
Przed zakupem mieszkania warto sprawdzić dokładnie wszystkie zapisy w umowie, ponieważ każdy szczegół odbije się potem dla nas dodatkowymi kosztami, związanymi z wykończeniem mieszkania. Stan deweloperski w ujęciu przez różnych inwestorów może wyglądać inaczej. Jeżeli np. chcielibyśmy przestawić jedną ściankę działową, bo mamy inna wizję na dane pomieszczenie, lepiej poinformować o tym przed jej budową dewelopera, aby takie drobne zmiany zostały wykonane na etapie stawiania ścian, żebyśmy potem nie musieli kuć ich i na nowo stawiać kolejnej ścianki.
Podczas realizacji inwestycji, deweloperzy zawierają umowy z podwykonawcami, a to przestrzeń dla nich na rentowność i znajdowanie jak najkorzystniejszych finansowo kontraktów. Możemy np. spotkać się z takimi sytuacjami, że w mieszkaniu deweloperskim Internet będzie dostępny tylko od jednej firmy (bo wykonywała w dobrej cenie instalacje całego budynku). Wykorzystanie materiałów takich jak rurki, gniazdka – też może wiązać się ze zastosowaniem później tylko predefiniowanych systemów, czy rozwiązań.
Mieszkanie stan deweloperski - ile brakuje do wprowadzki?
Do wykończenia mieszkań lepiej zatrudnić fachowców, którzy znają się na rzeczy. Aczkolwiek ostatnimi czasy wiele osób, ze względu na wysoki koszt robocizny, decyduje się samemu na wykończenie mieszkania. Zatem od czego zacząć? Pomimo tego, że w mieszkaniu deweloperskim na ścianach są już tynki gipsowe, wiele osób decyduje się jeszcze na położenie kilku warstw gładzi, które potem należy przetrzeć.
Następnie musimy je pomalować, a potem położyć podłogi (panele, płytki). Gdy pragniemy mieć podwieszany sufit lub zabudowy z karton gipsu – wtedy zaczynamy od takich konstrukcji. W łazienkach czeka nas jeszcze biały montaż armatury sanitarnej oraz innych urządzeń. Stan deweloperski mieszkania nie zawiera również drzwi wewnętrznych, więc będziemy musieli je kupić i zamontować. Niezbędna będzie pomoc stolarza, który w razie konieczności wykona dla nas meble na wymiar (np. do kuchni, na przedpokój, do łazienki, szafę do sypialni). Na koniec montaż urządzeń elektrycznych i umeblowanie pomieszczeń, zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Mieszkanie deweloperskie a ubezpieczenie
Deweloper zawsze ubezpiecza swoją inwestycję. Przedmiotem ubezpiecenia sa zazwyczaj tylko ściany, bez ruchomości domowych, czy elementów stałych (tutaj każdy Ubezpieczyciel inaczej definiuje to, co jest zawarte w podstawowym zakresie).
Jeżeli kupujesz mieszkanie deweloperskie przy wspraciu kredytu hipotecznego, masz obowiązek je ubezpieczyć. To, co otrzymujemy w standardzie nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Bardzo często dochodzi do zalania mieszkania przez sąsiada, a podstawowy zakres ubezpieczenia może nie uwzględniać takiego ryzyka. Zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczenia mieszkania, w której możesz dowolnie modyfikować zakres ochrony i zobaczyć, jak wychodzi on cenowo u danego Ubezpieczyciela.