Które miejsca nad polskim morzem są warte uwagi? Co w nich warto zobaczyć? Jakie atrakcje znajdziemy w tych miejscowościach i w jaki sposób zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami? Wyjaśniamy w artykule.
Wakacje z Bałtykiem - polska linia brzegowa
Polskie wybrzeże ma aż 770km długości, dlatego wszyscy plażowicze nie będą mieli problemu ze znalezieniem dla siebie skrawka plaży. Z reguły większość osób udaje się nad polskie morze wypocząć – poleżeć na plaży, zjeść rybkę, uprawiać sporty wodne, czy wykąpać się w morzu. Jednak morska turystyka w Polsce ma do zaoferowania znacznie więcej.
Podróżnicy chcący skorzystać z takich miejsc jak uzdrowiska powinni obrać kierunek na Kołobrzeg. W jego okolicach jest ich najwięcej. Ponadto, w samym Kołobrzegu możemy zwiedzić port, molo, czy latarnie morską. Pospacerujemy promenadą, a gdy przyjdzie chęć na ciche plażowanie, wystarczy wyjechać kawałek za miasto. Wakacje nad morzem można spędzić również w Świnoujściu, krainie 44 wysp. Miejsca godne zobaczenia to wiatrak Stawa Młyny, Park Zdrojowy, latarnia morska, czy sam Woliński Park Narodowy, który słynie z unikalnej przyrody. Świnoujście ma do zaoferowania wiele atrakcji dla najmłodszych, dlatego bez problemu znajdziemy zajęcie dla naszych dzieci, a sam wyjazd zapadnie im w pamięć.
Gdzie jeszcze można pojechać na wczasy nad morzem w Polsce?
Do miast wartych odwiedzin możemy zaliczyć Międzyzdroje, które słyną ze swojego mola. W samym mieście znajduje się polska wersja Alei Gwiazd z odciskami aktorów i reżyserów, oceanarium, Gabinet Figur Woskowych, czy Bałtycki Park Miniatur. W samym Wolińskim Parku Narodowym możemy zwiedzić Jezioro Turkusowe, czy zagrodę żubrów. Dla osób, które chcą spędzić wakacje nad polskim morzem bardziej aktywnie, polecamy Hel. To świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing, surfing i wiele innych. Odwiedzić na miejscu możemy fokarium, a sam Półwysep Helski jest bogaty w atrakcyjne miejsca noclegowe i wypoczynkowe.
Najpopularniejsze miejsca, ale również najbardziej zatłoczone to Łeba, Władysławowo, Ustka, Ustronie Morskie, Stegna, Krynica Morska, czy Trójmiasto. Innym i nietypowym kierunkiem na wakacje nad morzem może okazać się Jarosławiec, który jest położony w okolicy dwóch Jezior (Wicko i Boczań), w którym znajdziemy aquapark, czy Centrum Rozrywki. Ciekawym miejscem jest również Pustkowo, gdzie możemy zobaczyć replikę krzyża z giewontu lub Trzęsacz, który słynie z ruin średniowiecznego kościoła nad plażą.
Maksimum przyjemności - minimum organizacji
Najważniejsze to znaleźć nocleg w takim miejscu, aby odpowiadał naszym potrzebom. Gdy jedziemy nad morze i nastawiamy się głównie na plażowanie, znacznie lepiej będzie, gdy znajdziemy kwaterę blisko plaży niż taką oddaloną od niej 2km. Codzienne przechadzki z dziećmi mogą być męczące przy tak dużej odległości. Gdy prowadzimy towarzyskie, nocne życie, wtedy sprawdzi się nocleg w centrum miasta - tak, żeby było wszędzie blisko. Wczasy nad morzem w Polsce wymagają od nas sprawdzenia pogody. Jeżeli planujemy wyjazd, to musimy liczyć się z tym, że nie zawsze trafimy na dobrą aurę. Warto opracować „plan b”, gdyby podczas pobytu na miejscu któregoś dnia nie udało się wyjść na plażę.
Wybrać możemy różne środki transportu. Jednak najczęściej jest to własne auto. W zależności od tego, gdzie mieszkamy, powinniśmy rozważyć zakup ubezpieczenia Assistance przy wykupowaniu polisy OC. Tutaj kluczowym parametrem jest limit kilometrów holowania, a także zakres ubezpieczenia. Podczas wyjazdu w naszym pojeździe może wystąpić awaria. Wtedy pomoc fachowca na miejscu i odholowanie samochodu do warsztatu ułatwi nam dalszą organizację wycieczki. Lepsze pakiety oferują dojazd od miejsca docelowego podróży, czy samochód zastępczy na kilka dni, kiedy nasze auto pozostaje w naprawie. Taka polisa zapewni nam gwarancję tego, że nasze plany się nie pokrzyżują.