Czym jest utrata wartości samochodu i wartości handlowej? Które modele aut tracą najmniej? Ile wynosi utrata wartości pojazdu w pierwszych latach? Co może wpłynąć na zwiększenie jego ceny?
Spadek wartości samochodu - jak przebiega w pierwszych 5 latach?
Czym jest utrata wartości samochodu – nie trzeba nikomu tłumaczyć. To bardzo nieprzyjemne zjawisko, któremu całkowicie nie możemy zapobiec. Najbardziej jest ona widoczna w ciągu pierwszych 3 lat i może wynosić nawet ponad 50% wartości rynkowej auta. Uzależniona jest ona od modelu i marki samochodu, ceny jego w serwisie, zamontowanych części zamiennych, koloru lakieru, czy rodzaju nadwozia.
Elementów, które mogą zmniejszyć cenę auta jest naprawdę bardzo wiele, a w momencie zakupu nie jesteśmy w stanie ich wszystkich przewidzieć. Kiedy auto opuszcza salon z reguły traci od razu 10% wartości – bo pojawia się pierwszy właściciel i dopasował on do siebie wyposażenie auta - miał tą możliwość. Najwięcej tracą właściciele nowych aut w pierwszym roku jego użytkowania. Spadek wartości auta może sięgać nawet 30% jego wartości.
Jak zminimalizować utratę wartości pojazdu?
Osoby, które decydują się na leasing, czy wynajem długoterminowy auta, miesięczne raty i opłaty mają ustalane na podstawie wartości rezydualnej samochodu. W ten sposób firma nie jest właścicielem auta, ale też w okresie największych spadków jego wartości tworzy sobie koszty, a po np. 3 latach może wykupić auto i następnie je odsprzedać w lepszej cenie. Kupując auto z salonu warto też rozważyć zakup auta na fakturę (netto + 50% VAT). Wtedy też można zapobiec znaczącej utracie wartości.
Gorzej mają osoby fizyczne. Najmniej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zakup auta nowego z salonu na kredyt z wysokim oprocentowaniem. Wtedy utrata wartości samochodu może być znacząca! (+odsetki kredytu). Dysponując takim autem najważniejsze, to dbać o jego wygląd, regularnie wykonywać wszelkie naprawy i przeglądy (najlepiej w ASO), prowadzić książeczkę serwisową. Brak szkód to też element powodujący zmniejszenie utraty wartości.
Spadek wartości samochodu - jaką markę auta wybrać?
Wybierają nietypowy model auta wcale nie oznacza, że jego wartość będzie spadała wolniej. Wręcz przeciwnie! Tutaj warto postawić na takie modele aut, które są sprawdzone, jest szeroki dostęp do części i są popularne w Polsce. Według zestawienia Info-Ekspert, najmniejszy spadek wartości auta możemy zaobserwować przy takich markach, jak Mazda, Toyota, Opel, Nissan, Volkswagen, czy Peugot. W skrócie, najlepiej stoją auta pochodzące z Japonii lub Niemiec.
Największą stratę odnotowuje się przy takich markach jak Hyundai, Seat, Audi, czy Citroen. W przypadku ostatniej z marek, bardzo często jest to spowodowane nie jakimiś wadami technicznymi auta, ale polityką cenową i udzielanymi rabatami na sprzedaż aut nowych. Każdy ruch ze strony producenta zmniejszający wartość auta wpływa później na jego rzeczywistą wartość po upłynięciu kilku lat. Przy wyborze nowego auta do jazdy warto postawić na te marki, w których utrata wartości pojazdu jest niewielka.
O utracie wartości handlowej pojazdu mówimy wtedy, gdy mamy po części wpływ na jej działanie. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, jak auto jest wyeksploatowane, ile przejechaliśmy kilometrów, czy było naprawiane po poważnym wypadku, jak aktualnie wygląda. Są np. kultowe auta, w których wartość pojazdu rośnie. Przykładem może być np. maluch, czyli Fiat 126p, który króluje na Kubie. Dziś np. niektóre modele Fiata potrafią kosztować nawet 30 000 PLN, gdzie w ostatnich latach produkcji malucha można było go kupić za kilka tysięcy.
Ubezpieczenie OC/AC - Wygodnie.pl
Każdy kierowca w Polsce, posiadający auto ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. W przypadku nowych aut, rozsądniej jest zdecydować się na zakup dodatkowo ubezpieczenia Autocasco, które ochroną obejmuje również ryzyko szkód własnych. Wiele osób decyduje się na wykup gwarantowanej sumy ubezpieczenia – szczególnie jeżeli auto jest nowe. W ten sposób, wartość z faktury jest sumą ubezpieczenia przez cały okres obowiązywania umowy (a auto w pierwszym roku traci na wartości 30%).
Zachęcamy do skorzystania ze strony Wygodnie.pl. Dysponujemy kalkulatorem ubezpieczenia OC/AC, wystarczy uzupełnić formularz. W razie problemów nasza infolinia służy dla Państwa pomocą.